Jump to content


OVERCLOCKING GUIDE για AMD 64 στα ελληνικά


chaos

Recommended Posts

Απλα τους εχει γιατι ετσι και αλλιως υπαρχουν σε ολους στους A64 ειναι θεμα κατασκευαστη αν θα τους εμφανισει στους BIOS και υπαρχει και ο A64Tweaker που μπορεις να τους αλλαξεις απο τα windows ασχετα του τη βγαζει το BIOS.Το cpuz δεν κανει λαθος σε αυτο οπως και το προγραμμα που ανεβασα τη πετυχαινουν παντα την ταχυτητα της RAM.To προγραμμα το ανεβασα απλα για ευκολια......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

@Nicksoti

Καπου στο post σου λες οτι πιθανον να ξερω περισσοτερα.

Και οτι υπαρχουν καποιοι που ξερουν περισσοτερα.

Επισης υποτιμητικα λες οτι θα επρεπε να διαβασω περισσοτερα πριν αρχισω να γραφω εναν οδηγο.

Επειδη εγραψα εναν απλοικο οδηγο λογω χομπυ δεν σημαινει οτι δεν ξερω περισσοτερα και οτι δεν θα μπορουσα να τον κανω δυσνοητο ακομα και για τον σκληροπυρηνικο overclocker.Εδω εμπρος εχω μερικες εργασιες που ειναι καταλληλες ωστε το υλικο τους να βοηθησει στη συγγραφη ενος φοβερου οδηγου.

Εχω μια πολυσελιδη εργασια απο τα εργαστηρια φυσικης του ΕΜΠ που ειχα κανει στο πρωτο ετος που αναφερεται στο φαινομενο Peltier στην οποια εχω κανει αναλυση του φαινομενου απο το φυσικο του υποβαθρο καθως και αναλυση σε δεκαδες μετρησεις.

Διπλα βλεπω αλλες δυο εργασιες μια παλι απο τα εργαστηρια φυσικης που αναφερεται στη μεταφορα θερμοτητας και εξεταζει τη θερμοαπαγωγη ενω η αλλη ειναι απο τα εργαστηρια υλικων και αναφερεται στην θερμικη συμπεριφορα των ημιαγωγιμων υλικων.

Αλλα ολες αυτες εχουν πολυπλοκα μαθηματικα που ξεκινουν απο προχωρημενη αναλυση και αναλυση πολλων μεταβλητων και καταληγουν σε διαφορικες εξισωσεις με μερικες παραγωγους,Fit curving κτλ.

Θα μπορουσα να αγορασω μερικα οργανα ακριβειας λοιπον να κανω πολλες μετρησεις και να βγαλω εναν οδηγο που να εξεταζει πολυ προχωρημενα θεματα με τα οποια εχω ασχοληθει .Κατι τετοιο ομως δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να κανω.

Αυτο τον ρολο ομως απο οτι βλεπω τον εχει αναλαβει ο MrSeankon με επιτυχια.

Για αυτο οταν αναφερεσαι σε καποιον που δεν γνωριζεις τι ξερει καλο θα ηταν να μην προσπαθεις να τον προσβαλλεις επειδη βρηκες ενα ασημαντο λαθος που δεν οφειλεται ουτε καν στον ιδιο και να του λες..."πηγαινε να διαβασεις και αλλο."

Ξερω πολυ περισσοτερα περι της θερμικης συμπεριφορας ,των ηλεκτρικων ρευματων ,της συμπεριφορας των υλικων και του overclocking απο οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα γιατι οι περισσοτεροι στερουνται του δικου μου υποβαθρου γνωσης περι του θεματος.

Ο οδηγος που εβγαλα ειναι για να ειμαι ακριβης ειναι οδηγος ρυθμισεων και οχι οδηγος overclocking.Επομενως οποιοδηποτε λαθος εγκειται σε αυτο το πλαισιο και καλο θα ηταν να μην το γενικευουμε δινοντας του διαστασεις περαν αυτων που εχει.

Βεβαιως για να ειμαι δικαιος ο τυπος ειναι λανθασμενος ακομα και αν δεν οφειλεται σε δικο μου λαθος.Οποτε ετσι δινω τροφη σε οσους πιστευουν οτι θελω να το παιξω κατι σαν celebrity στο overclocking να λενε ανοησιες οτι ειμαι ασχετος λες και εγω τους εκλεψα τη δοξα.Για αυτο απεσυρα τον οδηγο.

Ενα λαθος εκανα σιγουρα και αυτο το παραδεχομαι...ειναι περαν ομως των οριων της ανοχης μου να με αποκαλουν εμμεσως ασχετο εκμεταλλευομενοι κατι το ασημαντο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Chaos κριμα που αποφασισες να βγαλεις τον οδηγο σου γιατι ηταν αρκετα χρησιμος για τους ολους τους χρηστες μια και ηταν συντομος και απλος μην το παιρνεις κατακαρδα για ενα λαθακι τωρα οσοι σε ειπαν εμμεσως ασχετο τη να πω........

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ο οδηγός ήταν πολύ καλός.. Δεν έπρεπε να τον αφαιρέσεις επειδή άκουσες κάποιο περίεργο σχόλιο…

Σε όποιον άρεσε τον ακολουθούσε.. σε όποιον δεν άρεσε ψαχνόταν αλλού.. απλά τα πράγματα..

Θα σου έλεγα πως βρίσκω ανώριμη κίνηση την αφαίρεση του οδηγού.. αλλά δεν στο λέω για μην με παρεξηγήσεις... :003:

Άντε.. ανέβασε τον πάλι… :)

Link to comment
Share on other sites

Chaos eίναι η 3η αν δεν κάνω λάθος φορά που αναφέρεις τις τρομερές σπουδές σου στο ίδιο thread. Λοιπόν μεγειά σου και χαρά σου οι σπουδές, απλά να ξέρεις πως όταν εγώ μελετούσα μετάδοση θερμότητας στο πολυτεχνείο εσύ έκανες τριώνυμα. Αλλά και μανάβης να ήμουν, τίποτε δεν θα άλλαζε. Και όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες που λες που γράφουν στο internet, έχεις δίκιο, μάλλον δεν έχουν 2 πτυχία και 3 μεταπτυχιακά οι δύστυχοι. Λοιπόν άσε τις σπουδές στην άκρη και μείνε στην ουσία. Και η ουσία είναι ότι δεν χρειάζεται κανείς να έχει βγάλει πολυτεχνείο για να ασχοληθεί με τα PC. Ούτε θα πρέπει να αναφέρεις συνέχεια το μορφωτικό σου υπόβαθρο σαν επιχείρημα, επειδή κάποτε πέρασες πανελλαδικές, έλεος. Και τους υπόλοιπους μανούλα τους γέννησε.

Εγώ απλά είδα επιφωνήματα και θαυμασμό για τον οδηγό σου, τον διάβασα, και είδα ότι αγνοούσες τον εδώ και 2 χρόνια γνωστό τρόπο υπολογισμού της ταχύτητας μνήμης στον A64, ουσιώδης διαφορά στον υπερχρονισμό του Α64. Δηλαδή δεν μπήκες καν στον κόπο να κάνεις ένα googling για το σημείο αυτό πριν γράψεις τον οδηγό, και εσύ νομίζεις πως όταν σου είπα ότι δεν έχεις διαβάσει - τι διάβασμα δηλαδή, ένα google και ανάγνωση μερικών post και οδηγών- το είπα για να σε υποτιμήσω. Και όταν στο επισήμανα, με αμφισβήτησες (πάλι μαλωμένος με το google) και άρχισες τα "είσαι σίγουρος, και που το διάβασες" κλπ. Μετά σου έφταιγε το bios της MSI και ότι είσαι άτυχος (!!!) και άρχισες να δικαιολογείσαι, χωρίς να χρειάζεται και χωρίς να στο ζητήσει κανείς. Παρεπιπτόντως το bios συνήθως δεν είναι σε θέση να μαντέψει τι multi θα βάλεις πριν κάνεις save για να υπολογίσει τη συχνότητα ακριβώς, αλλά σε δικαιολογώ, μπορεί αυτό να το έχεις σε μάθημα επόμενου έτους.

Εσύ με το που έπιασες στα χέρια τον 1ο Α64 και την 1η μητρική, έβαλες ένα 10χ250, σου έβγαινε ακριβώς και η μνήμη, και βάλθηκες να γράψεις οδηγό. Και μετά σου έφταιγε η ατυχία σου, και όχι το ότι χρειάζεται λίγη εμπειρία και πειραματισμός με διάφορες μητρικές και cpus, όπως σου επισήμανα. Καλογραμμένος ο οδηγός, με χρήσιμα πραγματάκια, στα επικρότησα εξάλλου. Αλλά με λάθος μέσα, πως να το κάνουμε.

Φυσικά το ότι απέσειρες τον οδηγό σου, παρά το ότι πήρες τόσα μπράβο και παρά την τεράστια σου μόρφωση, επειδή βρέθηκε ένας κάποιος τιποτένιος ενοχλητικός να βρει ένα λάθος, σημαίνει απλά ότι ο εγωισμός σου δεν σε άφησε να δεχτείς το λάθος σου, και έκανες έτσι το "νάζι" να τον αφερέσεις, μπας και πέσει ο λαός σου στα πόδια σου να σε παρακαλέσει. Εγώ φυσικά δεν πρόκειται, αν και σε παρακίνησα να τον διατηρήσεις.

Εαν εγώ αφιέρωνα κόπο και χρόνο σε κάτι που μου άρεσε και το πίστευα, δεν θα το απέσυρα κι ας μην άρεσε σε 10, πόσο μάλλον σε έναν!

Υ.Γ. Από αύριο Avatar τα πτυχία σας όλοι

Link to comment
Share on other sites

Παλι εγινε ντορος για το τιπορα ρε ****το!!!!!!

Οι σπουδες δεν εχουν καμια σχεση με το overclocking ακομα να το καταλαβετε.

Αλλωστε οι πιο εμπειροι overclockers που ξερω δεν εχουν κανει σπουδες ........τουλαχιστο σε πολυτεχνειο.

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν μιας εβδομάδας και βάλε χωρίς PC (αποτοξίνωση), με καθαρότερο μυαλό, επανέρχομαι ζητώντας δημοσίως συγνώμη στον Chaos για τη σκληρή γλώσα που χρησιμοποίησα στο τελευταίο μου post.

Πραγματικά όσο σκεφτόμουν την εξέλιξη της κουβέντας εδώ, διαπίστωσα ότι παραφέρθηκα λιγάκι, και πραγματικά στενοχωρήθηκα.

Ο καθένας μπορεί να είναι υπερήφανος για τον εαυτό του και για τις σπουδές του, και παρά το ότι αυτό καθαυτό δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα σε έναν διαξιφισμό, ο Chaos ένιωσε θιγμένος (η αλήθεια είναι ότι προέβαλα υπέρμετρα το λάθος του οδηγού, λες και ανακάλυψα την Αμερική) και θέλησε έτσι να υπερασπίσει τον κόπο και τη δουλειά που αφιέρωσε στον οδηγό. Και η αλήθεια είναι, ότι σε ένα forum όπου οι περισσότεροι δεν σε γνωρίζουν προσωπικά, όλοι μας κάποια στιγμή νιώθουμε την ανάγκη "αυτοπροβολής" και αναγνώρισης.

Νιώθω άσχημα για το ύφος των γραφόμενών μου, και που έγινα κατά κάποιο τρόπο αιτία για την απόσυρση του οδηγού που άρεσε σε αρκετούς.

Ελπίζω ο Chaos να δεχτεί τη συγνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπα τον εχω σβησει απο τον σκληρο και δεν προκειται να ξανασχοληθω .Για αυτο δεν φταιει ο nicksoti αλλα εγω που δεν επρεπε να τον εχω γραψει εξαρχης.Ο οδηγος του MrSeanKon τα καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... κάποιος μοντ ή και άνω να κάνει κανένα μαγικό γιατί μαμακιστήκαμε -ως οικογένεια- και ως αποτέλεσμα χάσαμε έναν ωραίο οδηγό. Δηλαδή όποιος δε γουστάρει Ασιάτισες και ζαλίζεται μετά τις πρώτες 1000 σειρές και 150 αναφορές στον Λεξ τι θα διαβάσει τώρα?(με βλέπω στο κατσουμοεκτελεστικό απόσπασμα και ποιος ξέρει πώς θα βρει να με βασανίσει το αφεντικό της κάτσουμ...)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Schumifer μην το συνεχιζεις ...παρατα το ζητημα.Δεν εχει νοημα. :023:

Εγω το αποφασισα δεν φταιει καποιος.Εξαλλου εγω εγραφα κοτσανες μεσα.Αστο το ζητημα σου λεω δεν φταιει καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους αξιότιμους χρήστες ότι από εδώ και στο εξής τα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικαιώματα του οδηγού του Chaos τα έχω ΕΓΩ.

Αφού πρώτα τον απαξίωσα, τον αγόρασα κατόπιν σε εξευτελιστική τιμή :D

Σοβαρά τώρα, με τόσα που του έσουρα του ανθρώπου ο απαράδεκτος ορίστε τι κατάφερα. Μια μεγαλοπρεπή σαλάτα. Πάντως, κι εγώ και σίγουρα και άλλοι τον έχουν τον οδηγό, και ρε συ Chaos σου είπα, ξέχνα τις μ@@@ιες μου και προχώρα, σιγά καλοκαιράκι έρχεται, μετά τις εξετάσεις κάτσε και πρόσθεσε 5-10 πράγματα, έτσι για το χαβαλέ σου, και ξαναβγάλτον. Αφού στην πέννα είσαι δεξιοτέχνης (σοβαρά), f@ck την κοντρίτσα που είχαμε.

Υ.Γ. Είσαι κι εσύ ξεροκεφαλάκος, αλλά κι εγώ "αρβανίτικο κεφάλι", θα σε καταφέρω που θα μου πας. (Καλά δεν αναφέρω την 10ήμερη προθεσμία που μου έδωσε ο Webmaster πριν φάω οριστικό Ban). Α, το mail που σου έστειλα χτες είχε τον οδηγό σου σε worm, οπότε υπάρχει παντού στον σκληρό σου θες δεν θες :110:

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρουμε το παρόν thread στην θεματική κατηγορία που είχε αρχικά ξεκινήσει, αφού πρώτα διεγράφη από εμάς η δημοσίευση #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της) και υπέστη τις απαραίτητες αλλαγές η δημοσίευση #58 (ομοίως, πριν την διαγραφή της). Διευκρινίζουμε ότι ο χρήστης είχε διαγράψει την δημοσίευση #58 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της από τον χρήστη) ενσωματώνοντας την ουσιαστικά με την #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της από εμάς).

Τις παραπάνω ενέργειες, καθώς και την ολιγοήμερη μετακίνηση του thread σε χώρο προσβάσιμο μόνο από την Διοικητική Ομάδα, επέβαλε η κατά συρροή παράβαση κανονισμών από τον χρήστη MrSeankon με την δημοσίευση #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της) η οποία παραβίαζε τους κανόνες λειτουργίας μας Νο 2, 3 και 4.

Αναλυτικά, η δημοσίευση #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της) περιείχε:

1. Προσωπικές επιθέσεις με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς εναντίον δύο μελών / χρηστών μας.

2. Σωρεία ύβρεων και απαξιωτικών χαρακτηρισμών για το σάιτ.

3. Δύο (2) φωτογραφίες πορνογραφικού περιεχομένου.

Με βάση όλα τα παραπάνω και με απόφαση των webmasters του σάιτ PcTechnology - Overclockers, ο λογαριασμός του χρήστη MrSeankon έχει ήδη ανασταλεί δια παντός.

Link to comment
Share on other sites

η δημοσίευση #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της) και υπέστη τις απαραίτητες αλλαγές η δημοσίευση #58 (ομοίως, πριν την διαγραφή της). Διευκρινίζουμε ότι ο χρήστης είχε διαγράψει την δημοσίευση #58 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της από τον χρήστη) ενσωματώνοντας την ουσιαστικά με την #57 (αύξοντα αριθμό που κατείχε πριν την διαγραφή της από εμάς).

:102: :102:

Αν ποτε καταφερεις να εξηγησεις κατι σε καποιον, με απλα ελληνικα, ειδοποιησε με να σου χαρισω "χρυσουν ωρολογιον"...

Αυτη η δημοσιευση #57 εγω δεν καταλαβα που πηγε.... :005: :005:

edit: υπαρχει περιπτωση να "επανελθει" ο οδηγος? Εγω τον ειχα συμπαθησει... :006: Αν οχι για κανενα αλλο λογο, ισως γιατι πλεον το ολο thread (χωρις τον οδηγο) φανταζει να μην εχει λογο υπαρξης...

Αφου.... καταφερατε και "τα σπασατε"... το thread δεν μοιαζει να εξυπηρετει κατι.

Δεν ειναι θεμα επαναφορας του οδηγου για την "εξυπηρετηση/μορφωση" του νεου/απειρου χρηστη αφου ετσι κι αλλιως κανεις "νεος" δεν διαβαζει αλλα ολοι ανοιγουν thread και ρωτανε κατευθειαν :110: :110: :044: :044:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.