Jump to content



OVERCLOCKING GUIDE για AMD 64 στα ελληνικά


chaos

Recommended Posts

Οχι φιλε chaos, δεν εχει να κανει με σενα.

Ο "οδηγος" σου μαρεσει οπως ειπα και παραπανω, αν και δεν ειναι πληρης.

Η "αντιδραση" μου και αυτη παντα σε φιλικο επιπεδο, προηλθε απο τα υπερμετρα επιφωνηματα και τα υπολοιπα που αναφερω πιο πανω.

Ημουν πολυ σαφης αλλωστε στα λεγομενα μου και δεν νομιζω να σε εθιξα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
στο site μου θα βάλω και ένα link προς τον οδηγο του Sean.

Στο σημειο πρεπει να επεμβω και θα σε παρακαλεσω να μην κανεις κατι τετοιο.

Ειναι προσωπικη μου επιλογη κι επιθυμω να τη σεβαστεις. :)

Θα κανω και μια αυτοκριτικη για εμενα κι εχω το δικαιωμα προφανως. ;)

1) Οντως εχω γραψει πολλα κι ισως κουραζουν αλλα θεωρησα οτι πρεπει να γραφουν ο καθενας διαλεγει αν πρεπει να τα μελετησει.

2) Γινεται συσχετιση Μαθηματικων με το o/c αλλα δεν ειναι αναγκη να εισαι κατεξοχην Μαθηματικος (για την ιστορια δεν εχω σπουδασει κατι τετοιο).

Βεβαια το προγραμμα που μοιραζα δεν ειναι διαθεσιμο επι του παροντος.

3) Δεν γινεται να καλυφθουν ολες οι περιπτωσεις ειναι αδυνατο.

Ακομη και στους Α64 παρατηρουσα διαφορες με 3 μητρικες που δοκιμασα.

4) Βασιζεται σε γενικες αρχες αναλλοιωτες (τι ειναι καψιμο, διαιρετες μνημης κλπ) που ισχυουν σε καθε επεξεργαστη ειτε ειναι Intel ειτε ειναι AMD.

5) Oποτε μπορω ενημερωνω καποιο απο τα 6 threads μου με εξτρα υλικο για ειδικοτερες περιπτωσεις με παραλληλη περικοπη παλιων κι αχρηστων υλικων.

6) Το προγραμμα που διεθετα αλλα και τα περισσοτερα που εχω πει αναφερονται σε AMD επεξεργαστες/συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρε παιδιά γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας λοιπόν.

Ας τους διαβάσει και τους δύο ο κόσμος και ας πάρει ότι μπορεί από τον κάθενα ώστε να μην κάθεται κάποιος και ξημεροβραδιάζεται διαβάζοντας στα αγγλικά ημιτελή άρθρα για το πως γίνεται σωστά το overclocking όπως έκανα εγώ πριν χρόνια.

Εξάλλου η πρωτοβουλία μου κινείται στα πλαίσια του ίδιου σκεπτικού όπως του SEAN .

Να δημιουργηθει μια βάση δεδομένων για overclocking όπου κάποιος θα μπορεί να αντλεί απευθείας ένα ολοκληρωμένο και αυτοτέλες( όχι αποσπασματικό ) υλικό για το πως μπορεί να γίνει σωστά το overclocking. ;)

Επίσης παράλληλα με αυτόν τον οδηγό ετοιμάζω και ένα αναλυτικό γλωσσάρι ως προς το τι σημαίνουν κάποιοι όροι των υπολογιστών μαζί με αναλυτικές περιγραφές για το πως το κάθε χαρακτηριστικό ενός επεξεργαστή ή οι εκάστοτε διαφορές στις αρχιτεκτονικές των CPU,Harddisks κτλ επηρέαζουν την απόδοση των υπολογιστών.Όταν το τελείωσω με χαρά θα το postaρω στο forum.

Τα λέμε παίδες ...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι....και οι 2 οδηγοί είναι πάρα πολύ καλοί.

Ο μέν ένας είναι αρκετά αναλυτικός,αναφέρεται σε αρκετές ενότητες και φυσικά είναι ογκώδης....και ίσως λίγο κουραστικός για τον "βιαστικό" αναγνώστη.

Ο δέ άλλος οδηγός είναι αρκετά μικρότερος σε όγκο ύλης,μιάς και αναφέρεται σε συγκεκριμένο σύστημα...αλλά δέν παύει να είναι σωστός και χρήσιμος.

Υπάρχει χώρος και για τους ΔΥΟ μέσα στο φόρουμ μας.

Ο κάθε χρήστης μπορεί να επιλέξει αυτό που του ταιριάζει.

Συγχαρητήρια και στα δύο μέλη (seankon & chaos) για την προσπάθεια και την υλοποίηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το τελευταίο καιρό έχω καταπιαστεί με τον υπεργχρονισμό του νέου μου συστήματος.

AMD athlon 3500+ @2.6Ghz(1.60V)[Air cooling]

PSU OCZ Powerstream 520Watt.

1xwestern digital Raptor 74Gb

1xMaxtor 250Gb (6b250s0)maxline 10 16Mb sataII

MSI K8N neo4 platinum(nforce4 ultra)

2x512Mb Kingston pc3200.

MSI Geforce 6600GT

DVD RW

Creative soundblaster Live! 1024.

Λοιπόν μετά από πολλές προσπάθειες και κόπους κατάφερα να το σετάρω στις βέτλιστες για το configuration μου ρυθμίσεις.Βασικά επειδή νόμιζα ότι δεν υπήρχε κάποιο ελληνικό site για overclocking τοσο εξειδικευμένο όσο αυτό είχα την εντύπωση ότι εάν καθόμουν και έγραφα έναν αναλυτικό οδηγό Overclocking για AMD Athlon 64θα ήμουν ο πρώτος που θα το έκανε!!

Οπότε σήμερα τον τελείωσα και είπα να τον βγάλω στη φόρα.

Οπότε καθώς έψαχνα για forum να τον βγάλω βρήκα αυτό εδώ.

Πρέπει να πω ότι το site αυτό έχει πολύ αναλύτικές πληροφορίες οπότε μάλλον αυτό που έκανα περιττό είναι.Αλλά παρόλα αυτά και επειδή πιστεύω ότι η προσπάθεια μου είναι αξιόλογη κυρίως για τους χρήστες που δεν έχουν και ιδιαίτερη επαφή με το αντικείμενο αλλά και ότι περιέχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες γενικώς για όλους τους overclockers θα σας προετρυνα να πάτε στο απλοικoτατο site μου (που μονο το σκοπο αυτο εξυπηρετει)να τον κατεβάσετε (δεν είναι δα και κάτι τεράστιο)και να το διαβάσετε και όποιοι από εσάς θέλουν ας μου στείλουν και τη γνώμη τους στο email μου.

Το έχω σε δύο αρχεία είτε doc είτε htm ζιπαρισμενα.

Κατεβάστε καντε το extract τσεκαρετε το και με κανα antivirus αν δεν με εμπιστευστε και διαβάστε το.

το site μου είναι

http://users.ntua.gr/el00133/

THNX chaos!

Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο οδηγος ειναι παρα πολυ καλος και ειδικα σε ατομα που δεν ξερουν και πολλα γι το o/c οπως εγω. Μπραβο chaos για αλλη μια φορα και απο εμενα. Ομως ο οδηγος του Sean ειναι πολυ πιο προσεγμενος αλλα δεν νομιζω να τον εκανε στον ελευθερο του χρονο οπως εσυ αλλα το δουλεψε πολυ το θεμα....!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα ένα update στον οδηγό για overclocking προσθέτοντας κάποια νέα στοιχεία και διορθώνοντας κάποια λάθη ως προς την ορθογραφία και τη σύνταξη.Θα ακολουθήσουν και άλλες σημαντικότερες updates όταν θα προσθέσω και εξηγήσεις για την διαφορά επόδοσης που προκύπτει από τον integrated memory controller.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έκανα άλλον ενα update στον οδηγο που εφτασε στην εκδοση 1.06.

Επικειται σημαντικο update οταν φτασω στην εκδοση 1.1 στην οποια θα προσθεσω πολλα πραγματα ακομα αλλα αυτη θα ειναι ετοιμη προς το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, διορθώστε με εαν κάνω λάθος, αλλά ο τύπος υπολογισμού της συχνότητας της μνήμης δεν είναι σωστός, ή μάλλον είναι αλλά για P4 συστήματα.

H σωστή συχνότητα υπολογίζεται ως εξής:

Υπολογίζουμε το γινόμενο (multi) x (1/mem ratio) και στρογγυλοποιούμε σε ακέραιο προς τα πάνω. Έστω Α ο ακέραιος αυτός. Τότε (mem mhz) = (cpu mhz) / A.

Με λίγα λόγια, με ΗΤΤ 250 και index value 166 (όπως το παράδειγμα του οδηγού), 208mhz μνήμη έχουμε μόνο σε 10χ250 σύστημα, όπου τυχαίνει το πραγματικό κλάσμα διαιρέτη μνήμης (10/12) να ισούται με το "επιθυμητό" (5/6). Αλλά σε σύστημα 9x250 έχουμε 204,5, σε 8χ250 200mhz, σε 7x250 194.44, σε 6x250 187,5 κλπ.

Τα παραπάνω τα γνωρίζεται οι περισσότεροι είμαι σίγουρος γιατί έχουν χιλιοειπωθεί, απλά μάλλον σας διέφυγε αυτό το πολύ σημαντικό σημείο. Τα ξαναγράφω απλά για τους νέους φίλους που διάβασαν τον λανθασμένο τύπο του οδηγού, για να μην ξεκινήσουν με λάθος δεδομένα και ταλαιπωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος που δίνω για τον υπολογισμό της συχνότητας είναι σωστός σύμφωνα με τη συχνότητα της RAM που αναφέρει το BIOS αλλά και εγώ είχα παρατηρήσει ότι το CPU-Z έδινε άλλη συχνότητα.Όμως είχα υποθέσει ότι οφείλεται σε πρόβλημα του CPU-Z και ότι το BIOS είναι σωστό.Οπότε θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν είσαι απολύτως σίγουρος για αυτό και που το έχεις διαβάσει?Εγω που δοκίμασα τον τύπο με πάρα πολλές ρυθμίσεις multiplier κτλ μου έδινε τις σωστες τιμες οσον αφορα αυτα που αναφερε το BIOS πάντα.Τώρα εαν το BIOS της MSI κανει λαθος δεν ξερω.

Απάντησε μου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να το αλλάξω και στον οδηγό εφόσον είναι λανθασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, με λίγο googling σε κανα 20λεπτο θα βεβαιωθείς για αυτά που γράφω. Και η μικρή μου εμπειρία από το δικό μου σύστημα, αλλά και φίλου, τα επαληθεύει.

Mε μια άλλη προσέγγιση, όταν εσύ στο bios δηλώνεις διαιρέτη πχ 4/5, αυτό προσπαθεί να φτιάξει ισοδύναμο κλάσμα, αλλά με αριθμητή τον πολλ/στή που έχεις και παρανομαστή ακέραιο τέτοιο, ώστε να μην ξεπεραστεί η τιμή 4/5. Γι αυτό και σε πολλά bios αναφέρεται π.χ. mem limit = 150mhz, ή ισοδύναμα 4/5, διότι το κλάσμα αυτό είναι το άνω όριο της τελικής τιμής του διαιρέτη. Δηλαδή στα παραπάνω με multi 9 και ΗΤΤ 240, εσύ ενώ περιμένεις τη μνήμη να πάει στα 240x4/5=192mhz, αυτή πάει 240x9/12=180, διότι:

Ζητάς 4/5= 0,8

9/11=0,81 > 0.8 απορίπ.

9/12 = 0,75 δεκτό.

Λίγο μπακαλίστικο έτσι, αλλά πιο κατανοητό και εύκολο να το θυμάσαι.

Πάντως να σημειώσω ότι η εμπειρία μου με Α64 δεν είναι μεγάλη, υπάρχουν άτομα που έχουν ασχοληθεί πολλαπλάσιο χρόνο από εμένα - και από εσένα να υποθέσω - σε αυτό το forum, των οποίων η γνώμη έχει μεγαλύτερο βάρος, οπότε κρατάω μια μικρή επιφύλαξη. Πάντως και δίκιο να έχεις εσύ, και μόνο που αμφιβάλεις, σημαίνει πρέπει να το μελετήσεις το θέμα λιγουλάκι παραπάνω.

Anyway, ο οδηγός σου είναι καλογραμένος και "εύπεπτος", αλλά νομίζω ότι βιάστηκες λιγάκι, και μπορεί να μπέρδεψες κόσμο τελικά αντί να βοήθησες, όπως ευγενικά είχες πρόθεση. Γι αυτό πιστεύω πέρα από τη καλή διάθεση, χρειάζεται και μεγάλη εμπειρία με διάφορα chipsets, revisions της cpu κλπ, μολύβι και χαρτί, και αρκετό διάβασμα, μιας και τα bugs και οι διαφοροποιήσεις από σύστημα σε σύστημα δεν είναι λίγα.

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα χρόνο - διάθεση για να γράψω αντίστοιχο οδηγό, και λόγο ύπαρξης καλού αντίστοιχου στο forum, θα το σκευτόμουν διπλά. Εσύ όμως που έχεις και μπράβο σου, γνώμη μου είναι να πειραματιστείς - διαβάσεις λιγάκι ακόμα, ώστε, σε συνδιασμό με την άριστη γραφή σου, να παρουσιάσεις κάτι πιο ολοκληρωμένο και σωστό, και να αποφύγεις και 1-2 ψιλοασήμαντα επιπλέον λαθάκια που παρατήρησα. Δεν κατακρίνω τη δουλειά σου, προς θεού, το πιο πιθανό να γνωρίζεις συνολικά περισσότερα από εμένα. Απλά πιστεύω ένας οδηγός που θα διαβαστεί από πολύ κόσμο, είναι σημαντικό να είναι απολύτως σωστός. Και όσο για την ύπαρξη 2 ή περισσοτέρων, μακάρι να είναι και 10 και να παίρνουμε ότι χρειαζόμαστε από τον καθένα.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

Υ.Γ. Μπράβο για τις 3 μορφές του αρχείου που ανέβασες, εγώ προσωπικά τα pdf τα λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου. Πολύ χρήσιμο, αν και λείπουν κάποιες χρήσιμες τιμές του διαιρέτη. Εμένα ας πούμε με βολεύει η τιμή 183mhz, όπως και αρκετούς άλλους. Επίσης κυκλοφορούν και κάτι πίνακες με απ΄ευθείας συχνότητες μνήμης νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Για να λήξει αυτό το ζήτημα μια και καλή έχω να πω το εξής.

Πριν αρχίσω να γράφω τον οδηγό έστειλα email στην ιδια την MSI ζητώντας τρόπο να βρίσκω την συχνότητα της RAM όπως κάνει το BIOS επειδη ακριβως ειχα επιγνωση της αγνοιας μου και δεν εμπιστευομαι τι γραφει ο καθε καραγκιοζης στο internet.Αυτοί δεν μου έστειλαν κάποιον τύπο αλλά από αυτά που έγραφε το email έβγαλα τον τύπο τον οποίο δοκίμασα με δεκάδες διαφορετικές ρυθμίσεις στο BIOS και κάθε φορά επιβεβαιωνόταν.Πρόσεξα παράλληλα την τιμή που έδινε το CPU-Z και παρατήρησα ότι ήταν ελαφρώς διαφοροποιημένη αλλά νόμισα ότι οφειλόταν σε bug του προγραμμάτος και ότι το BIOS δεν μπορει να σφάλλει.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως μπέρδεψα τους χρήστες από την στιγμή που ένα τέτοιο λάθος ελάχιστα θα διαφοροποιήσει τις τιμές της RAM απο τις πραγματικές.Εξάλλου νομίζω ότι βοήθησα αρκετούς χρήστες ώστε να βρουν κάτι ολοκληρωμένο και απλό.

Ούτε είμαι ειδικός στο overclocking ούτε οτιδηποτε τέτοιο προσπαθώ να ισχυριστώ.Απλώς επειδή με μπέρδεψε στην αρχη το overclocking του Athlon είπα να γλυτωσω τους υπολοιπους χρηστες απο το να κανουν τα λαθη που εκανα και εγω,καθως και να γλυτωσουν το ψαξιμο .

Εγω περισσοτερο ασχολουμαι με τα μαθηματικα και τον προγραμματισμο παρα με το overclocking.

Ειναι πιθανο να υπαρχουν εδω στο site καποιοι πιο εμπειροι απο εμενα στο overclocking οποτε μιας και ημουν ατυχος ωστε αλλα να δινει το BIOS και αλλο να ισχυει οποτε και εσφαλλα ας βοηθησουν αυτοι τους χρηστες που εχουν αποριες μιας και αποφασισα να σταματησω τη διαθεση του οδηγου.

Επισης προκαλω οποιον εχει Mainboard της MSI να δοκιμασει τον τυπο και αν δινει λανθασμενα αποτελεσματα να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

@Thorlite :Όντως, βιάστικα, αν και απορώ μιας και εμένα η ταπεινή mATX που έχω τους έχει κι ας μην είναι DFI......

@Chaoς: Νομίζω ότι από τα παραδείγματα που έδωσα φαίνεται ότι οι αποκλίσεις δεν είναι πάντα αμελητέες. Φαντάσου να θες να βελτιστοποιήσεις τις ρυθμίσεις σου, και η μνήμη σου να είναι 15 mhz κάτω από αυτό που νόμιζες, οπότε να νομίζεις ότι σε "κόβει" η μνήμη και να σε κόβει η cpu. Θα μου πεις υπάρχει και το cpuz, αλλά έτσι πας ράβε-ξύλωνε, και ξανά bios και ξανά clear cmos και πάει λέγοντας.

Επίσης το αν ασχολείσαι με μαθηματικά και το τι σπουδάζεις δεν έχει απαραίτητα σχέση με τη χρησιμότητα του οδηγού σου. Ξανασκέψου το για την απόσυρση του οδηγού, το πήρες προσωπικά ενώ κανείς δεν σε έθιξε προσωπικά. Τουναντίον, τα περισσότερα ήταν θετικότατα, τώρα επειδή εγώ σου είπα ότι έχεις λάθος στον οδηγό σε πείραξε; Και κράτησα και επιφύλαξη για τα γραφόμενά μου, και κόσμιος ήμουν, και επικρότησα στοιχεία όπως η γραφή σου και ο τρόπος διανομής του οδηγού. Και εφ' όσων κάνεις thread για τον οδηγό σου, εννοείται ότι είσαι ανοικτός σε παρατηρήσεις - προτάσεις. Εδώ ολόκληρη Microsoft και στηρίζεται στο beta testing, εσύ μωρέ τσαντίστηκες που εγώ ο ΧΨ βρήκα λάθος; Εξ' άλλου από ότι βλέπω είμαι μάλλον ο μόνος που προς το παρόν βρίσκει τον τύπο του οδηγού σου λανθασμένο, οπότε άσε με εμένα στην άγνοιά μου και κράτα για σένα τα πολλά θετικά σχόλια των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.