Jump to content



Προτάσεις υδρόψυξης


lukasbayern

Recommended Posts

Τι θα λέγατε αν αντί για το πολυφορεμένο Τράνζιτ να έβαζα δυο ψυγεία των 2*120 σε παράλληλη διάταξη; Από ότι μου είπε ενας φίλος μου τεχνικός η παράλληλη διάταξη βοηθάει κάργα τι λέτε;

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα μπλόκ της Σίλβερπροπ; Είναι καλά αν και ακριβούτσικα.

Οι ανεμιστήρες να είναι της Ένερμαξ; Έχω ακούσει οτι είναι αθόρυβοι.

Από βδομάδα παίρνει μπρος η <<ενυδάτωση>> του ΠιΣι! :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε αν αντί για το πολυφορεμένο Τράνζιτ να έβαζα δυο ψυγεία των 2*120 σε παράλληλη διάταξη; Από ότι μου είπε ενας φίλος μου τεχνικός η παράλληλη διάταξη βοηθάει κάργα τι λέτε;

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα μπλόκ της Σίλβερπροπ; Είναι καλά αν και ακριβούτσικα.

Οι ανεμιστήρες να είναι της Ένερμαξ; Έχω ακούσει οτι είναι αθόρυβοι.

Από βδομάδα παίρνει μπρος η <<ανυδάτωση>> του ΠιΣι! :040: :040:

βοηθαει αν εχεις και δυνατη αντλια,τα 2 ψυγεια μειωνουν την ροη,για ανεμηστηρες/ψυγειο κανε search στο φορουμ,εχει πολλα θεματα,και καλο ειναι να ψαχνουμε πρωτα :023:

Link to comment
Share on other sites

Θες οποσδηποτε καλη και δυνατη αντλια αλλα δεν το κρινω αναγκαιο.

Ενα και καλο...

Στην τελικη μπορεις να πειραματιστεις και να ξεκαθαρισεις εσυ την κατασταση.

Αν π.χ. βαλεις ενα ψυγειο και με χαλαρα τις φανες εχεις ας πουμε Ψ βαθμους ενω με τερμα τις φανες Ψ-κατι (οπου κατι = 1-3 βαθμοι) μην ασχολιεσαι με δευτερο ψυγειο και κουραφεξαλα.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση σε σειρα ειναι παντα καλυτερη απο την παραλληλη . Εχουν γινει πολλες δοκιμες και εχει επιβεβαιωθει .

Το σημαντικο ειναι ο κυκλοφορητης που θα βαλεις . Για δυο ψυγεια μην πας κατι σε λιγοτερο απο μια Eheim1250 ή Hydor L30 .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι απο τα ετοιμα τα silverprop ειναι απο τα καλυτερα, εντος ελλαδας, σιγουρα. Οπως ειπε και ο shumifer ειναι και peltier-ready αλλα εγω αν δεν θα πηγαινα για πελτιερ θα προτιμουσα (και ολοι εδω μεσα πιστευω) μπλοκ απο τον 11.

Αν και ναι μεν ειναι αποδοτικα τα δυο ψυγεια, κατα την γνωμη μου δεν αξιζουν ~120-140 ευρω για τα ψυγεια μονο. Εκτος και αν τα βρεις τσαμπα...τεσπα εγω θα πηγαινα σε πελτιερ, αντι αυτου.

Συνολικα θα σου βγουν καπου στα...310 ευρω!!!! και αυτο χωρις σωληνες ανεμιστηρες κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ναι μεν ειναι αποδοτικα τα δυο ψυγεια, κατα την γνωμη μου δεν αξιζουν ~120-140 ευρω για τα ψυγεια μονο. Εκτος και αν τα βρεις τσαμπα...τεσπα εγω θα πηγαινα σε πελτιερ, αντι αυτου.

Καλυτερα ενα μεγαλο και καλο . Πανω απο 3πλο . Ιδανικα μηχανης αυτοκινητου και δεν θα χρειαστεις τιποτε αλλο .

Απο την αλλη ... ειναι θεμα μικροβιου!:064:

Link to comment
Share on other sites

']Με ένα black ice pro 2 [φωτο επάνω] και 2 αθόρυβα coolermaster κανει την δουλειά του άψογα.' date='

50~ 55~ ευρώ τελική[/quote']

Για να σκεφτεται για 2 ψυγεια, μαλλον ψαχνει κατι καλυτερο απο ενα διπλο.

Αυτο που ειπε ο stelaras ειναι και το καλυτερο αν ψαχνεις για το απολυτο, ενα μεγαλο απο μηχανη αυτοκινητου με οπωσδηποτε δυνατη αντλια και αρκετους ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής είχα και πιο παλιά w/c και ήθελα τώρα να ψαχτώ με peltier. Για αυτό και σκέφτομαι για Σιλβερπροπ. Σίγουρα τα ψυγεία είναι πανάκριβα. Έχω ψάξει στο σαιτ και δεν έχω βρει ένα πλήρη οδηγό για πέλτιερ που να περιλαμβάνει μόνωση τροφοδοτικό

πλάκα κλπ. Γενικά έχω διαπιστώσει οτι σε αντίθεση με το εξωτερικό στην Ελλάδα δεν τα πολυχρησιμοποιούμε. Πράγματι υπάρχει κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μικροτερος απο τo extreme cooling...αν κανεις σωστες μονωσεις και χρησιμοποιησεις καλη υδροψυξη τοτε δεν εχεις προβλημα. Ο benhour ειναι ο πιο καταλληλος να απαντησει καθοτι εχει εδω και πολυ καιρο.(Benhour που εισαι?!?!)

Ενδεικτικα http://66.160.185.67/vbull/vb/showthread.php?t=6635

Link to comment
Share on other sites

Για να σκεφτεται για 2 ψυγεια, μαλλον ψαχνει κατι καλυτερο απο ενα διπλο.

Αυτο που ειπε ο stelaras ειναι και το καλυτερο αν ψαχνεις για το απολυτο, ενα μεγαλο απο μηχανη αυτοκινητου με οπωσδηποτε δυνατη αντλια και αρκετους ανεμιστηρες.

2*120 αναφέρει ΚΤΜ στο πρώτο του ποστ γιαυτο πρότεινα αυτό .

Τώρα αν θέλει μπορεί να βάλει και ψυγείο 1Χ1 μέτρο αλλά θα είναι υπερβολή /.

Link to comment
Share on other sites

']2*120 αναφέρει ΚΤΜ στο πρώτο του ποστ γιαυτο πρότεινα αυτό .

Τώρα αν θέλει μπορεί να βάλει και ψυγείο 1Χ1 μέτρο αλλά θα είναι υπερβολή /.

Υπερβολη το 1χ1 ειναι . Στην πραξη , απο το .50χ.50 και πανω , δεν υπαρχει διαφορα . Και με δυο ψυγεια μηχανης αυτοκινητου που ειχα για ενα διαστημα , δεν ειδα διαφορα ουτε ενα βαθμο . Το ενα ηταν αρκετο .
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.