Jump to content



Προταση για mobo 939


taicom_d

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Εγω θα προτωτυπησω και θα πω για την καινουρια ASUS A8VE VIA K8T890 (ειδικα την deluxe που ειναι γεματη καλουδια) μιας και τη δουλεψα και ειναι πολυ καλη μητρικη και με αρκετες επιλογες o/c ενω στα default ειναι σταθεροτατη.Κοντα στα χρηματα της MSI αλλα τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να paris μια μεταχειρισμένη τις αρεσκείας συ - που να έχει και εγγύηση. κοίταξε εδώ και στο flea και θα βρείς. ειδικά εδώ μέσα όλη αλλάζουνε mobo για ψηλού πήδημα.

εγώ είχα πάρει την mobo τις υπογραφής 90euro. μεταχειρισμένη εννοείτε ούτε ενός μηνός δεν ήταν...όπως και cpu πάρε μεταχειρισμένη δεν αξίζει τον κόπο αφού boris να paris τα ίδια με λιγότερα χρήματα. εκτος αν ψάχνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο - από ότι φαίνεται δεν ψάχνεις. αυτά

Link to comment
Share on other sites

εσυ πληρώνεις εσυ ξέρεις καλύτερα , η γνώμη μου πάντως είναι πως ειδικά σε motherboard όσο περισσότερα τόσο καλύτερα!

Λάθος! μερικές φορές υπάρχουν προβλήματα! π.χ. στον ξαδερφο μου στου χάλασε η κάρτα ήχου η ONBOARD και κόλαγαν τα Windows!! Να ψάχνεις αφτο που σε ενδιαφέρει μόνο! τίποτε παραπάνω! Εδω και στην Tyan φοβάμαι μην εχω την ίδια γκαντεμιά!!! :092:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτωτυπησω και θα πω για την καινουρια ASUS A8VE VIA K8T890 (ειδικα την deluxe που ειναι γεματη καλουδια) μιας και τη δουλεψα και ειναι πολυ καλη μητρικη και με αρκετες επιλογες o/c ενω στα default ειναι σταθεροτατη.Κοντα στα χρηματα της MSI αλλα τα αξιζει.

Nα ενα chipset το οποιο περασε στο ντουκου. Θα ηθελα να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες αν μπορεις. Στα XS δεν "κυκλοφορει" ιδιατερα...

Ειναι απλα το ΚΤ800pro με pci-e υποστηριξη ή εχουν κανει και καμμια βελτιωσουλα (α-λα στυλ NF3-NF4). Δεν σε ειδα ενθουσιασμενο. Ειδικα το σχολιο "Στα default ειναι σταθεροτατο δεν λεει και πολλα :047: ).

Link to comment
Share on other sites

Στα XS δεν "κυκλοφορει" ιδιατερα...

ε και? τι είναι αυτοί? καλύτεροι?

στα 100 ευρώ (και κάτι) χτυπάς την GA-K8NF9 αν θες pci-e

ή μεταξύ των K8NS-ULTRA 939 ή της αντίστοιχης MSI, για AGP

ούτε ψάξιμο για μνήμες, ούτε για τροφοδοτικά, και θα σου δουλέψουν "με τη μία" και απροβλημάτιστα - και θα κάνεις και αρκετά ικανοποιητικό Overclocking ακόμα και χωρίς extra ρεύματα (τουλάχιστον έτσι λέει η πείρα μου, μιας και έχω στήσει τέτοια μηχανάκια για φίλους)

Link to comment
Share on other sites

ε και? τι είναι αυτοί? καλύτεροι?

Ελεος....... :120: :120: τι λογικη ειναι αυτη???

Ακομα κι αν δεν πιστευεις οτι υπαρχουν καλυτεροι εκει... τουλαχιστον δεξου οτι παιρνουν περισσοτερα πραγματα απο μας πιο γρηγορα και μια πρωτη ενυπωση την δινουν ειτε ειναι καλη/κακη!! Απλα επειδη δεν εχω δει κατι για την μητρικη με παραξενευει, μια που πιστευα οτι μπορουσε να βγαλει ενα καλο chipset η via με το 890.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος....... :120: :120: τι λογικη ειναι αυτη???

Ακομα κι αν δεν πιστευεις οτι υπαρχουν καλυτεροι εκει... τουλαχιστον δεξου οτι παιρνουν περισσοτερα πραγματα απο μας πιο γρηγορα και μια πρωτη ενυπωση την δινουν ειτε ειναι καλη/κακη!! Απλα επειδη δεν εχω δει κατι για την μητρικη με παραξενευει, μια που πιστευα οτι μπορουσε να βγαλει ενα καλο chipset η via με το 890.

Δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος να σε παραξενεύει. Η VIA έπαθες μεγάλη ζημιά όσον αφορά το κοινό των overclockers αφού δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρείες που τις δόθηκαν και καποιες κινησεις της ήταν καθυστερημένες.

Από την άλλη, ούτε η Albatron ούτε η Asus φτιάχνουν σκληροπυρηνικές μητρικές για overclockers τουλάχιστον όσον αφορά τους AMD. Το καλύτερο chipset να πάρεις αμα κόβεις το ρεύμα στις μνήμες στα 2.8 δεν κάνεις πολλά πράγματα.

Επιπρόσθετα, μια μητρική ή ένα chipset δεν κρίνεται μόνο από το overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο μιας που και το ΚΤ800προ και το ΚΤ890 εχουν pci/agp lock και τουλαχιστον πληρουν τον πρωτο κανονα για να θεωρηθουν oc boards!! Υπαρχουν (sticky) threads για mods σε Α8V (KT800pro), και ενα σωρο αλλες μητρικες που δεν φερνουν ενα νεο chipset στο παιχνιδι. Τα threads που αναλωνονται σε mods για αφαιρεση overvoltage protections ειναι απειρα. Ειναι παραξενο που μια νεα μητρικη, με ενα νεο chipset δεν γυριζει ενα βλεμμα προσοχης σε ενα τοσο μεγαλο (απο αποψης κοσμου αλλα και (νεας) πληροφοριας) φορουμ. Τοσο καλυτερο ειναι το NF4 που σκοτωσε το ΚΤ890 πριν ακομα γεννηθει???

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θές SLI αλλά θές PCI-e:

DFI LANParty UT nF4 Ultra-D

http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=3471&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US

Εάν θές και άλλα 4 κανάλια SATA (για σύνολο 8) τότε:

DFI LANParty nF4 SLI-DR

http://www.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=3449&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο μιας που και το ΚΤ800προ και το ΚΤ890 εχουν pci/agp lock και τουλαχιστον πληρουν τον πρωτο κανονα για να θεωρηθουν oc boards!! Υπαρχουν (sticky) threads για mods σε Α8V (KT800pro), και ενα σωρο αλλες μητρικες που δεν φερνουν ενα νεο chipset στο παιχνιδι. Τα threads που αναλωνονται σε mods για αφαιρεση overvoltage protections ειναι απειρα. Ειναι παραξενο που μια νεα μητρικη, με ενα νεο chipset δεν γυριζει ενα βλεμμα προσοχης σε ενα τοσο μεγαλο (απο αποψης κοσμου αλλα και (νεας) πληροφοριας) φορουμ. Τοσο καλυτερο ειναι το NF4 που σκοτωσε το ΚΤ890 πριν ακομα γεννηθει???

Mα φίλε μου αν ο ίδιος ο κατασκευαστής όταν περιορίζει τα ρεύματα σημαίνει οτι δεν προορίζει τη μητρική για ιδιαίτερο overclocking. Το θέμα δεν είναι αν και πόσο καλύτερο είναι ένα chipset από τη στιγμή όλοι (συμπεριλαμβανομένου εσένα τον ίδιο) το θάβουν. Το γιατί το θάβουν δεν είναι το κεντρικό θέμα αυτού του thread και πιστεύω ξέρεις το γιατί.

Η NVidia έχει κερδίσει τους overclockers σε σημείο να αγνοούν όχι μόνο αυτοί τις μητρικές με VIA chipsets αλλά και οι ίδιοι οι κατασκευαστές μητρικών έτσι ωστε τα hi-end μοντέλα τους να βασίζονται στο nForce. Παραδείγματα πάμπολλα. Από την την εποχή του AthlonXP ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η NVidia έχει κερδίσει τους overclockers σε σημείο να αγνοούν όχι μόνο αυτοί τις μητρικές με VIA chipsets αλλά και οι ίδιοι οι κατασκευαστές μητρικών έτσι ωστε τα hi-end μοντέλα τους να βασίζονται στο nForce. Παραδείγματα πάμπολλα.

Εγω ενα...

Μαλλον περιπτωση... :106:

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοχος της A8V που και την δουλεψα και εκανα overclock 6 μηνες με αυτη το K8T800 Pro καλο ηταν και απολυτα σταθερα μεχρι τα 285ΜΗz αλλα παραπανω δεν πηγαινε και μαλλον και το KT890 θα εχει παρομοια προβληματα και γι αυτο η VIA εχει χασει,δυστηχως γι αυτη,την αγορα ειναι και τα SLI που προσφερει η nvidia και το PCIe της VIA μαλλον θα παει απατο.Οσο αφορα τις τασεις δεν μου χρειαζονται οι μεγαλυτερες τασεις της DFI και της Αsus αρκουσανε για ενα καλο οverclock αφου δεν χρειαζονται τεραστιες τασεις στους Α64 απλα το nforce 4 δεν ειναι ΗΤΤ limited οπως της VIA.........

Link to comment
Share on other sites

Ελεος....... :120: :120: τι λογικη ειναι αυτη???

Ακομα κι αν δεν πιστευεις οτι υπαρχουν καλυτεροι εκει... τουλαχιστον δεξου οτι παιρνουν περισσοτερα πραγματα απο μας πιο γρηγορα και μια πρωτη ενυπωση την δινουν ειτε ειναι καλη/κακη!!

όχι και έλεος! έχω κρίση, και βλέπω, όπως έχω δει και το ότι έχουν πέσει έξω, πολλές φορές, και ότι "βαρύγδουπα" ονόματα εκεί μέσα είναι χωμένα σε εταιρείες... - δεν θα το αναλύσω περισσότερο, δεν είναι επί του παρόντος

εγώ προτείνω, με βάση κυρίως το ότι έχουν δει τα μάτια μου, ότι έχω δοκιμάσει είτε σε μένα είτε σε φίλους, και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες-προυποθέσεις

καρφί δεν μου καίγεται το τι λένε οι άλλοι και ειδικά αυτοί που δεν έχουν δοκιμάσει, και πάνε με το "ρεύμα της εποχής"... αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου, δε πα να λένε "παπάδες"...

(όπως π.χ γενικότητες του στυλ οι Giga δεν κάνουν ocing, οι MSI έχουν πρόβλημα με τις μνήμες, τα Via chipsets είναι "πεθαμένα", ή πάρε dfi και γίνε overclocker, ... έτσι γενικά...)

(άσε που με ενόχλησε και αυτό που είπες! δεν έχω λογική δλδ? τι έλεος λες?

ας προσέχουμε λίγο περισσότερο...)

Link to comment
Share on other sites

Nα ενα chipset το οποιο περασε στο ντουκου. Θα ηθελα να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες αν μπορεις. Στα XS δεν "κυκλοφορει" ιδιατερα...

Ειναι απλα το ΚΤ800pro με pci-e υποστηριξη ή εχουν κανει και καμμια βελτιωσουλα (α-λα στυλ NF3-NF4). Δεν σε ειδα ενθουσιασμενο. Ειδικα το σχολιο "Στα default ειναι σταθεροτατο δεν λεει και πολλα :047: ).

Μιλησα για default γιατι την εστησα σε αλλον και την κλοκαρισα μονο για μια μερα απο τις τρεις που ηταν σε μενα οποτε και δεν βρηκα το μαξιμουμ που μπορει να δωσει ουτε και ειχα την εμπειρια 24/7 με ρολογια στο φουλ.

Να πω οτι πηγε τη cpu ανετα στα 2600 (3200+) με 1.45ν και τις μνημες (2χ512 twinmoss utt) 230 με 3.0ν! ενω δινει τις βασικες ρυθμισεις για τα timings των μνημων.Παραπανω δεν το δοκιμασα αλλα με αυτες τις ρυθμισεις εβγαζε memtest για 45 λεπτα περιπου και prime95 για καμια ωρα (επρεπε να το δωσω και δεν ειχα αλλο χρονο).

Χωρια που δινει μεχρι και wireless wi-fi adapter για τους ενθουσιωδεις των ασυρματων δικτυων.Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι τα λιγα sata (2) αλλα το γρηγορο 1394β αλλα και η υποστηριξη sataii ειναι στα θετικα της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.