Jump to content


Overcloking AMD64 4000+


arcor

Recommended Posts

Παιδιά δεν έχω ιδεα από o/c.Μπορείτε να μου πείτε πόσο μπορώ να ανεβάσω την απόδοση μέσα από το BIOS χωρίς έχτρα ψύξη κλπ?Και κάποιο πρόγραμμα για να ελέγξω μετά την σταθερότητα για κάποιες ώρες?

Φαντάζομαι ότι δεν θα συμβεί κάτι σπουδαίο σε επιδόσεις αλλά θέλω να πάρω μια πρώτη γεύση από ο/c προτού αρχίσω να ασχολούμαι πιο ειδικά με αυτό.Οι μνήμες μου δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Διάβασα και αρκετα πράγματα στο πολύ καλό και αναλυτικό

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213 αλλά ζαλίστηκα από τα πολλά νούμερα.Θέλει πολύ μελέτη :017: και δεν είμαι τόσο σχετικός ακόμη.

post-1822-1442174051,7257_thumb.gif

post-1822-1442174051,7726_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ιδέα από overclocking. ΟΚ. Τους οδηγούς για overclocking που υπάρχουν στο site τους κοίταξες?

Πάντως με τον 4000+ και χωρίς βαρβάτη extra ψύξη δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι περισότερο από 10%. Τουλάχιστον όσον αφορά τον χρονισμό της cpu. Αλλά δεν υπάρχει και λόγος να πας σε καλύτερη ψύξη κατά την γνώμη μου εκτώς και αν κυνηγάς νούμερα στα benchmarks.

EDIT

Διάβασα και αρκετα πράγματα στο πολύ καλό και αναλυτικό

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213 αλλά ζαλίστηκα από τα πολλά νούμερα.Θέλει πολύ μελέτη :017: και δεν είμαι τόσο σχετικός ακόμη.

Χωρίς μελέτη και πειραματισμό δεν γίνεται τίποτα. Ποιο πολύ θα κουραστείς από τα 30 π.χ. posts που μπορεί να ακολουθήσουν σε αυτό το thread με οδηγίες που θα σου δίνονται στο περίπου από τους άλλους χρήστες οι οποίοι θα προσπαθούν να μαντέψουν σε ποιο σημείο βρίσκεται η προσπάθειά σου.

Ξεκίνα με τους οδηγούς και όπου κολλάς τότε ζήτα βοήθεια.

Αυτή είναι η γνώμη μου....

Αν σε δυσκολεύει ο οδηγός του Seankon κοίτα και αυτόν του chaos εδώ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=8322

μετά ξαναπάς στον οδηγό του Seankon....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τους Α64 και δεδομένο ότι έχεις το top μοντέλο μάλλον το 10% θα είναι η αρχή αλλά και το τέλος!

Για να πας παραπάνω μάλλον θέλει πολύ φασαρία + να είσαι και τυχερός ( να έχεις πέσει σε καλό κομμάτι cpu )

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω να κάνω κατι σπουδαίο.Είπα να πάρω μια γεύση από o/c χωρίς πολύπλοκες διαδικασίες.Σίγουρα αν αποφασίσω για πιο δυνατό o/c θα ζητήσω γνώμες για αγορά έξτρα

συστήματος ψύξης

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πειράματα λέω να κάνω.Δεν πειράζει αν είναι πεταμένα λεφτά.Αφού τα πέταξα ήδη και πήρα τον 4000 ενώ μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου και με τον 3800.Τέλος πάντως αν κάποιος έχει εμπειρία από αυτή τη μητρική ας γράψει κάποια ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Aυξησε σιγα-σιγα το ΗΤΤ και κανει quick FPU και για μνημες scan στο προγραμμα s&m.Οταν δεις το πρωτο λαθος αυξησε το Vcore +0.25 και ξαναπροσπαθησε παλι λιγο κατω απο εκει που σου πεταξε λαθος.

Αν βγαλει λαθος στις μνημες ή αυξησε MemCore(οχι πανω απο 2.8 προτεινω)ή χρησιμποιησε διαιρετη ή χαλαρωσε τα timings.Εγω παντως θα σου προτεινα να βαλεις 5:4 διαιρετη μεσω του Α64Tweaker και να χρεισιμοποιησεις 1Τ command 2.5Cas και σχετικα χαμηλους τους αλλους χρονισμους.

Μπορεις και να ριξεις τον πολλαπλασιαστη του επεξεργαστη και να δωσεις πιο πολυ ΗΤΤ.Αυτο θα σε βοηθησει αν εχεις καλες μνημες.Το θεμα ειναι να εχεις ορεξη για πειραματισμους.KeeP On OverClockinG

Παντως απο οτι βλεπω στην sig σου εχεις ενα ΠΟΛΥ δυνατο συστημα :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

Αν σε δυσκολεύει ο οδηγός του Seankon κοίτα και αυτόν του chaos εδώ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=8322

μετά ξαναπάς στον οδηγό του Seankon....

Δεν λειτουργεί το Site δυστυχώς.Αν κάποιος τον έχει ας μου τον στείλει με pm

Link to comment
Share on other sites

Χαμιλωσε το HTT multi στο 4x ,επισης χαμιλωσε το CPU multi στο 11x και παιξε με το fsb.Οπου δεις και κολωνει δωσε Vcore.Φυσικα ενοειται οτι θα βαλεις τον 5:4 διερετη στις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Arcor αν θες τον οδηγο μου πηγαινε στο site να τον κατεβασεις.

Ειχα σταματησει την διαθεση του οδηγου γιατι χρειαζομουν τον χωρο στον server για να δοκιμασω κατι προγραμματα.Χτες τελειωσα οποτε το site ξανατρεχει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπκη μου αποψη ειναι να μαθεις πρωτα για oc :confused:

Αν δεν θες να μαθεις , μην το κανεις το oc :086:

Αν θες να μαθεις πραγματικα και να μην εχεις αναγκη πραγματικα κανεναν η μεθοδος ειναι μια : Χαρτογραφηση (του Sean βεβαιαως - βεβαιως) :D

Κατανοητη , και γρηγορη στο να εκτιμησεις που μπορεις να φτασεις με τον επεξεργαστη σου :006:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια εαν τον διαβασες θα εχεις μαθει τα βασικα οποτε μετα περνα στον οδηγο του seankon ωστε να πας σε μεγαλυτερο βαθος.

Αν διαβασες το ποστ του braveheart παραπανω τοτε θα πρεπει να σου πω οτι η μεθοδος της χαρτογραφησης που αναφερει παραπανω ειναι πολυ καλη και αναφερεται στον προσδιορισμο της μεγιστης συχνοτητας overclocking ενος συγκεκριμενου κομματιου επεξεργαστη υπο δεδομενη ψυξη.Η μεθοδος ειναι απλη και μπορεις ευκολα να την εφαρμοσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διάβασα και αρκετα πράγματα στο πολύ καλό και αναλυτικό

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2213 αλλά ζαλίστηκα από τα πολλά νούμερα.Θέλει πολύ μελέτη :017: και δεν είμαι τόσο σχετικός ακόμη.

Κοιτα πρωτα μαθαινεις οδηγηση στον Σκαραβαιο μετα πας στο FIAT μετα σε κανενα Audi διλιτρο μετα στην τρακοσιαρα Μercedes και στο τελος σε κατι που ειναι Ferrari/Porsche....

LOL δεν ειχα μιλησει τοσο καιρο με αυτα που γραφατε τοσο εσυ αλλα κι οι αλλοι αλλα δεν αντεξα εσπασα ανθρωπος ειμαι....

Καταρχας δεν υπαρχει πλεον αυτος ο @@ρο οδηγος εγραφα @@ριες και τον εσβησα...

Στο μονο που εχω ερωτημα ειναι που στο διαολο εγραφα εκει μεσα Μαθηματικα και νουμερα...

ΟΚ σε αλλα threads εγραφα τετοια αλλα ο Οδηγος αναφορας δεν ειχε το παραμικρο...

Μηπως κοιταξες εκει το εδαφιο περι υδροψυξης (ΟΚ εκει ελεγα κατι Μαθηματικα και πραξεις)....

Ελεος αν το εκανες κι αυτο η υδροψυξη σου ελειπε LOL... :037:

To ξερω οτι εγινα σφηνοκοκκορι βασικα δε μου φταις και τιποτα να τα ακουσεις εσυ αλλοι επρεπε να τα ακουσουν τεσπα πιστευω να ξερεις την παροιμια οτι "αλλος πληρωνει τη νυφη".. :p

Πειτε ο,τι θελετε ουτε θα ξαναποσταρω εδω μεσα αρκετα ασχοληθηκα με ορισμενους...

Καιρος να αποχωρησουμε αν ειναι οριστικα δεν ξερω παντως για καιρο θα ειναι σιγουρα σε λιγο θα μας πειτε να μην κλ*νουμε γιατι θα βρωμαει.. :077:

Φιλια απο την Katsumi! :077:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.