Jump to content


Βγήκε η ψύκτρα ΜΑΖΙ με τον επεξεργαστή!!


Recommended Posts

Παιδιά ζητώ για άλλη μια φορά τη βοήθεια σας. Στην πρόσπάθεια μου να βγάλω την στοκ ψύκτρα του επεξεργαστή (pentium s478) βγήκε η ψύκτρα μαζί με τον επεξεργαστή. Τώρα είναι κολλημένος επάνω της. Ανάμεσα είναι και η ταινία για την θερμότητα.

Τι μπορώ να κάνω για να τον αφαιρέσω από την ψύκτρα χωρίς απώλειες; Ευτυχώς δεν στράβωσε κανένα ποδαράκι!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, πρεπει να ζεστανεις την ψυχτρα αρκετα ωστε να μαλακωσει η κόλλα... και οσο ειναι ζεστη στριψε τον επεξεργαστη δεξια - αριστερα να ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις πως πριν βγάλεις την ψύκτρα από τον επεξεργαστή πρέπει να δουλέψεις το σύστημα κάνα 10-λεπτο full-load για να υγροποιηθεί η θερμοαγώγιμη...που πήζει όταν μείνει το pc κλειστό(κρύο). Πόσο μάλλον στην τσίχλα της Intel που είναι άστα να πάνε.

Αφού δεν στράβωσε κανένα ποδαράκι, μπορείς πανεύκολα με ένα μικρο κατσαβιδάκι να βγάλεις τον cpu από την ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις πως πριν βγάλεις την ψύκτρα από τον επεξεργαστή πρέπει να δουλέψεις το σύστημα κάνα 10-λεπτο full-load για να υγροποιηθεί η θερμοαγώγιμη...που πήζει όταν μείνει το pc κλειστό(κρύο). Πόσο μάλλον στην τσίχλα της Intel που είναι άστα να πάνε.

Αφού δεν στράβωσε κανένα ποδαράκι, μπορείς πανεύκολα με ένα μικρο κατσαβιδάκι να βγάλεις τον cpu από την ψύκτρα.

Ρε Πανο αμα υγροποιουνταν η τσιχλα φεξε μου και γλιστρησα. Απλα με τον τροπο που λες θα "μαλακωσει" και δεν θα λειτουργει σαν κολλα. Συνεπως θα ειναι πιο ευκολο να βγει

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα κατσαβιδι για να ξεκολλησω τον επεξεργαστη σε καμια περιπτωση. Η θα το αφηνα πριν σε full load για να μαλακωσει, η θα εφαρμοζα τη μεθοδο του panoc και θα το εβγαζα με το χερι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο αμα υγροποιουνταν η τσιχλα φεξε μου και γλιστρησα. Απλα με τον τροπο που λες θα "μαλακωσει" και δεν θα λειτουργει σαν κολλα. Συνεπως θα ειναι πιο ευκολο να βγει

Aν διάβαζε προσεκτικά, θα έβλεπες πως στην συγκεκριμένη πρόταση, δεν μιλάω για την τσίχλα της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει (επειδή το έχω πάθει k εγώ αυτό που έπαθε ο anonymous) ότι κάθε φορα πριν βγάλει κάποιος την ψήκτρα πρέπει να τρέχει το pc σε full load γιατί ο anonymous στάθηκε τυχερός k δη στράβωσε η ακόμα k έσπασε κανένα ποδαράκι....

Link to comment
Share on other sites

Ακομα χειροτερα γιατι συνηθως η θερμοαγωγιμη δεν κολλαει. Η αν κολλησει με λιιγο στριψιμο της ψυκτρας ξεκολλαει αμεσως.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Έχω δοκιμάσει χιλιες-δυο και δεν υπήρχε καμία που να ήταν κρύο το συστημα και να μην είχε πήξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Έχω δοκιμάσει χιλιες-δυο και δεν υπήρχε καμία που να ήταν κρύο το συστημα και να μην είχε πήξει.

Αντε να μου εχει τυχει 1-2 φορες κατι τετοιο. Αν ειναι ετσι, τοτε γιατι οι παστες στα σωληναρια κλπ δεν πετρωνουν ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Αντε να μου εχει τυχει 1-2 φορες κατι τετοιο. Αν ειναι ετσι, τοτε γιατι οι παστες στα σωληναρια κλπ δεν πετρωνουν ποτε?

Καλά Σταύρο ξύπνα.

Ποιος είπε για πέτρωμα? Όταν πιέζεις την ψήκτρα πάνω στον cpu για να πατήσει σωστά φεύγει σχεδόν όλος ο αέρας ανάμεσα στην ξύκτρα και την cpu(λόγο της πάστας). Επομένως μετά λίγο να πήξει η πάστα βγαίνει όχι πολύ δύσκολα, απλά πολύ επικίνδυνα για τον cpu. Και αυτό γιατί τραβώντας την ψύκτρα βγαίνει ο επεξεργαστής χωρίς να έχει ξεκουμπωθεί το socket και τις περισσότερες φορές στραβά.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε πηξιμο τι εννοουμε? ισως να ηταν βαρια η εκφραση που χρησιμοποιησα, αλλα καπως ετσι ειναι.

και στο κατω-κατω δεν ειναι αναγκη να την τραβηξεις προς τα πανω, η σε καποια περιεργη γωνια. απλα την στριβεις λιγο δεξια-αριστερα χωρις να την σηκωσεις και βγαινει ανετα. Και μη μου πεις τωρα οτι αμα το κανεις ετσι θα στραβωσουνε πινακια του cpu.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το έκανα με σεσουάρ και βγήκε πολύ ευκολα. Ανάμεσα στον επεξεργαστη και την ψύκτρα ήταν ένα φύλλο (μεταλλικό νομίζω). Τώρα τα υπολείματα τα καθαρίζω με οινόπνευμα;

@ Ευτυχώς που δεν έπαθε τίποτα (εξωτερικά τουλαχιστον) ο επεξεργαστής, γιατί λεφτά για άλλον δεν παίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.