Jump to content



Semprom vs Athlon XP.........


loner

Recommended Posts

Τα φωτα σας παιδες…..

Εχω ενα μηχανημα με τα εξης χαρακτηριστικα, Αthlon XP 2000, gigabyte GA 7VA, 1GB ram (2x256/333 & 1x512/400), ΑΤΙ radeon 9200 128mb. Θελω να το επιταχυνω, και σκεφτηκα μιας και αν βαλω 64bit επεξεργαστη θα πρεπει να αλλαξω σχεδον τα παντα, (και μπακιρι όπως λεει και ο Λιακοπουλος δεν παιζει) να αλλαξω επεξεργαστη βαζοντας οσο το δυνατον καλυτερο μπορω για socket A που είναι το m/b…. Από μια μικρη ερευνα που εκανα ειδα ότι το μεγιστο που παιρνει το m/b είναι ο ΧΡ 3000 με 333 fsb. Από ότι ειδα όμως δεν παιζουν τετοιοι στην αγορα. Και σκεφτηκα φυσικα Semprom. To θεμα είναι όμως ότι δεν είναι και πολύ της προκοπης και αυτοι από οσα λεγονται. Η ερωτηση είναι η εξης: Ο Semprom 2800 πχ είναι το ιδιο στην ταχυτητα με έναν Αthlon XP 2800; Πιο γρηγορος η πιο αργος;;;;; Η μηπως τελικα οι Semprom είναι οι αντιστοιχοι Celeron της AMD;;;;;;;;; Στο Πλαισιο (αν και στανταρ θα εχει εξαντληθει) είναι ενας Athlon XP 2700 tray με 74€. Συμφερει αυτός καλυτερα από Semprom;;;;;;;

Τελος, και να αλλαξω επεξεργαστη θα κρατησει για κανα χρονικο διαστημα η είναι καλυτερο να περιμενω για να αλλαξω ολο το συστημα (μητρικη, cpu, και καρτα γραφικων) για να μην πανε χαμενα τα €€€€€€€€€€€;;;;;;;;;;

Αυτά τα ολιγα……..

Link to comment
Share on other sites

Sempron3000+ = AthlonXp (barton 512k L2cache)

Ολοι οι αλλοι semrpon ειναι αthlonXp - thoroughbred B (256k L2cache) με αναπροσαρμοσμενα προς τα πανω τα PR ratings τους) Ιδιοι επεξεργαστες ειναι...

Τσεκαρε μια αν τους υποστηριζει η μητρικη σου με κανα bios update.

Αν ο 2700+ που βρηκες εχει 512 cache, παρτονε.

Υ.Γ. Εννοω φυσικα για socketA semprona... μην πας να κοιταξεις κανα socket 754 (3100+)....

Link to comment
Share on other sites

Ο 2700 ΧΡ L2 εχει 256 οποτε το αφηνω..... Το πλαισιο εχει sempron 3000+ 512 cache 120€ τελικη..... Λεει η ειναι ακριβο;;;; Επισης βρηκα infoshop sempron 3000 (χωρις +) με 512 cache, socket A 102,61 (+4€ μεταφορικα)! Εχει καμια διαφορα που δεν εχει και το + απο πισω; Πως σας φαινεται η τιμη; Αξιζει;;;;

Link to comment
Share on other sites

αν έφτιαχνες τώρα σύστημα από την αρχή για socketA θα μπορούσε ίσως κανείς να πει ότι είναι καλή επιλογή, αφού έχεις όμως ήδη το σύστημα πετάς τα λεφτά σου, ειδικά όταν με 15-20 € παραπάνω αγοράζεις 3000 socket 939. έχεις δοκιμάσει να ανεβάσεις τον 2000 που έχεις? τι έκδοση είναι palomino ή thoroughbred? τσέκαρέ το με το cpuz.

Link to comment
Share on other sites

Palomino.... Δες και τι γραφει το CPUZ και πες μου τι μπορω να κανω για να τον ανεβασω αν γινεται βεβαια....... Εχει περιθωρια; Και μεχρι ποσο;;;;; Κι εγω το σκεφτομαι οτι με αλλα 10-20 € παιρνω 64bit, γι'αυτο δεν τον εχω παρει ακομα τον sempron..........

post-428-1442174061,388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξα θερμοκρασια πυρηνα με την υπαρχουσα ψυξη (Τhermaltake Volkano 7) 49 βαθμους.... Και χωρις να το πειραξω!!! Μηπως ειναι καλυτερα να μην το πειραξω;;;

Α, και στο Bios δεν βρηκα απο που μπορω να πειραξω το FSB.... Ξερει κανεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το o/c αφού είναι palomino.

Μια λογική λύση θα ήταν ένας δοκιμασμένος, μεταχειρισμένος 2500 Barton, ξεκλείδωτος όμως για να ανεβάσεις με multi. Ακόμα και ένας mobile ισως να έκανε δουλεία, αλλα επιφυλάσομαι για το αν τον παίρνει η μητρική σου. Με μια τέτοια λύση θα τη γλυτώσεις με καμια 50αριά ευρώ. (Μην ψαρώνεις από κάτι απαράδεκτους τύπους που τους βάζουν αγγελία 100+ ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Palomino.... Δες και τι γραφει το CPUZ και πες μου τι μπορω να κανω για να τον ανεβασω αν γινεται βεβαια....... Εχει περιθωρια; Και μεχρι ποσο;;;;; Κι εγω το σκεφτομαι οτι με αλλα 10-20 € παιρνω 64bit, γι'αυτο δεν τον εχω παρει ακομα τον sempron..........

δύσκολα τα πράγματα .αν και την ηρωική περίοδο των thunderbird και palomino είχα Intel, από ότι θυμάμαι οι palomino δεν ανέβαιναν καλά, θέλαν τρελές τάσεις, ήδη το 1,75 είναι ψηλό άρα καλό τροφοδοτικό που δεν ξέρω αν έχεις, και πολύ ψηλές θερμοκρασίες που σημαίνει καλή ψύξη που θα σε βάλουν σε τζάμπα έξοδα πλέον το να αγοράσεις ψύξη για socketA. δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αν και για 100-150MHz πάνω υποθέτω στην καλύτερη περίπτωση χωρίς να τον ταράξεις στα ρεύματα. δεν είμαι σίγουρος αν πλέον αξίζει καν τον κόπο.

και η λύση για μεταχειρισμένο barton αν βρεις, είναι λίγο ρίσκο, πρέπει να βεβαιωθείς ότι η μητρική σου θα τον αξιοποιήσει, δηλαδή αν έχει maxFSB τα 266 θα είναι σοβαρό πρόβλημα ειδικά αν είναι κλειδωμένος ο επεξεργαστής καθώς μπορεί να έχεις πρόβλημα να τον δουλέψεις ακόμα και στα default, πόσο μάλλον να τον ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο. Από το καλοκαίρι αναμλενονται νέες εξελίξεις οπότε οι τιμες των Α64 8α πέσουν και άλλο ειδικά των μεταχειρισμένων. δεν νομίζω ότι έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη αλαγης αυτήν τι στιγμη... οπότε πάς ια και καλή σε Α64 έστω και 754 socket.

Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι φίλε και μην πετάξεις χρήματα στο socket A με αυτήν την mobo. Ακόμα και mobile να βάλεις δεν θα τον κουνήσεις ρούπι και είναι αμαρτία. Ή μαζεύεις χρήματα και πάς σε κάποιο Α64 μτχ. (με τα dual cores θα σκάσουν στις πωλήσεις πολλά θύματα που θα σφάζουν 754-939) ή κάτσε εκεί που είσαι, αφού άμα θυμάμε καλά δεν είσαι φαν των μοντέρνων 3d games (που σου πίνουν την vga->τσέπη).

Link to comment
Share on other sites

Σωστα θυμασαι φιλε outlaw. Με βαλατε αρκετα σε σκεψη, και δεδομενου οτι αυτη την στιγμη μου παιζει οτι και να βαλω (εστω και σε low detail) μαλλον θα πρεπει να περιμενω........ Ευχαριστω παντως για ολες τις συμβουλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Δυο λύσεις, μένεις όπως είσαι μέχρι να βρεθεί παράς ή απλά βρίσκεις έναν barton σε καλή τιμή.

Μην σκέφτεσαι με αυτή τη μητρική το o/c την είχα και την ξέρω πολύ καλά…

Αν τυχόν βάλεις sempron πρέπει να αναβαθμίσεις το bios γι αυτό κοίτα στο site της Gigabyte αν υπάρχει αλλιώς μην πάρεις sempron…

Ο Sempron 3000+ είναι ένας barton 2800+ (2,08GHz / 512K L2 / 333MHz fsb), άλλαξε ονομασία για λόγους προώθησης (να ξεφύγει από το AthlonXP = HOT) και το PR αναπροσαρμόστηκε από τους PentiumB στους CeleronD γι αυτό και ανέβηκαν όλα τα μοντέλα +200 επάνω…

To “+” είναι σίγουρα τυπογραφικό λάθος του site, δεν υπάρχουν δλδ μοντέλα χωρίς το σύμβολο “+”…

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μεινω οπως ειμαι.... Βλεπω οτι σε ολα τα παιχνιδια εχω τουλαχιστον τα minimum requirements, και το μηχανακι εχει παρει και τα πανω του λιγο με την 512 ram που του εβαλα (ειχε ηδη 512 - συνολο 1gb) οποτε.......... Για παραδειγμα σε low ρυθμισεις 1024x768 μου παιζει τελεια το farcry και σε full παλι με 1024x768 παιζει σχεδον τελεια το half life 2. Ετσι παμε για Α64 σε λιγο καιρο, οταν δουμε οτι δεν μας παιρνει πλεον........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.