Jump to content



Να τα πω;


MarwG

Recommended Posts

Eγώ προτείνω αυτά...

Μητρική: GIGABYTE GA-K8NF9 (€109)

Eπεξεργαστής: AMD A64 3000+ 1.80GHz 939 (€135)

Kάρτα Γραφικών: NVIDIA GEFORCE NX 6200 256MB (€63)

Koυτί: HEC CI-6919 (€77)

Τροφοδοτικό: Chieftec 500W (€105)

Σύνολο: €489

Εγώ προτείνω να γλυτώσεις 20€ από το κουτί παίρνοντας εκείνο το herolchi του e-shop με τα 50€ τελική που υπάρχει σε άσπρο και μαύρο, να γλυτώσεις άλλα 50€ από το τροφοδοτικό παίρνοντας το lc 550W του hac shop και με αυτά τα 70 να βάλεις μια ελαφρώς καλύτερη κάρτα γραφικών γιατί με την 6200 σε βλέπω πολύ σύντομα να ξενερώνεις με τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Εγώ προτείνω να γλυτώσεις 20� από το κουτί παίρνοντας εκείνο το herolchi του e-shop με τα 50� τελική που υπάρχει σε άσπρο και μαύρο

Φίλε Γιάννη ζητάει ένα κουτί με αρκετούς χώρους και το hec 6A19 είναι midi χωρίς να προσφέρει πολλά στο θέμα αυτό.

, να γλυτώσεις άλλα 50� από το τροφοδοτικό παίρνοντας το lc 550W του hac shop και με αυτά τα 70 να βάλεις μια ελαφρώς καλύτερη κάρτα γραφικών γιατί με την 6200 σε βλέπω πολύ σύντομα να ξενερώνεις με τα παιχνίδια.

Όπως λέει και η ίδια δεν την ενδιαφέρουν τα games οπότε μια χαρά είναι η 6200.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κι απο μένα MarwG....

Διαβάζοντας τα προηγούμενα post σου και λαμβάνοντας υπόψη τα 2 χρόνια που θέλεις να κρατήσεις το πισι σου και τους δίσκους που έχεις, θα σου πρότεινα την μητρική που θα βρεις εδώ γιατί μπορείς να βάλεις 8 sata και 4 ide, καθώς επίσης υποστηρίζει την νέα τεχνολογία sli η οποία μελλοντικά θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις βάζοντας 2 ίδιες κάρτες γραφικών.

Στην συνέχεια εγώ θα προτιμούσα ένα τροφοδοτικό όπως αυτό γιατί έχει πολλές παροχές ρεύματος που θα σε βοηθήσουν στην σύνδεση των συσκευών σου και δεν θα μπλέξεις με διακλαδώσεις κτλ.

Όσο για την κάρτα γραφικών σου προτείνω αυτήν διότι είναι καλή για τα λεφτά της και επειδή την είχα και ήμουν ευχαριστημένος. Όσο για το κουτάκι αυτο το HEC CI-6919 είναι αρκετά καλό και με πολλούς χώρους.....βέβαια κι εγώ έψαχνα κάποια στιγμή για κουτι για να χωρέσω 6 δίσκους και 3 cd/dvd και δεν μου έκανε κανένα παρα μόνο το Lian Li V2000 :043: αλλά είναι πολλά τα λεφτά :091: ...βρήκα όμως την ησυχία μου. Ελπίζω να βοήθησα :116:. Α! Το σύνολο είναι περίπου 550€!

Link to comment
Share on other sites

Τι SLI ρε παιδιά. Έλεος. Για απλό PC μιλάμε. Οι προτάσεις του Jimmy είναι μια χαρά.

Υ.Γ. Μακριά και από Tagan τροφοδοτικά.

Για δες καλύτερα τα χαρακτηριστικά και σύγκρινε με το msi που προτείνεις!!! Με διαφορά μόνο 10€ παίρνει +4 sata και sli (δεν είναι απαραίτητο να το εκμεταλλευτεί την δεδομένη στιγμή)... Όσον αφορά το tagan έχω 3 και παίζουν άψογα εδώ και 1χρόνο περίπου!

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Για δες καλύτερα τα χαρακτηριστικά και σύγκρινε με το msi που προτείνεις!!! Με διαφορά μόνο 10€ παίρνει +4 sata και sli (δεν είναι απαραίτητο να το εκμεταλλευτεί την δεδομένη στιγμή)... Όσον αφορά το tagan έχω 3 και παίζουν άψογα εδώ και 1χρόνο περίπου!

φιλικά

Χμμμ... Όντως. Απλά υπάρχουν πολλές επιλογές ανάμεσα στα 100 και 150€. Αν και το αναφέρω ποιο πάνω έδωσα link μόνο για την MSI η οποία όμως μπορεί να θεωρηθεί ακριβή για την χρήση που μιλάμε.

Το SLI όμως είναι παντελώς άχρηστο. Ανώριμοι οδηγοί και αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά χάνεις μια PCI-E υποδοχή μιας και δεν μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο από κάρτα γραφικών στις 2 υποδοχές αυτές. Ουσία έχει μόνο με δύο κορυφαίες κάρτες γραφικών για κορυφαίες επιδώσεις εδώ και τώρα.

Για τα Tagan έχω πολλές αμφιβολίες. Έχουν σκάσει μερικά και μιλάμε για εταιρία που κανείς δεν την ήξερε πριν 2 χρόνια. Νομίζω ότι απλά έχει πέσει πολύ promotion. Βέβαια αν είχα και εγώ 3 που να δουλεύουνε θα τα πρότεινα. Αλλά έχω ακούσει και αρκετά άσχημα ενώ αντίθετα για άλλα το ίδιο αξιόπιστα τροφοδοτικά δεν έχει γίνει ντόρος μεν δεν έχουν ακουστεί και άσχημα δε.

Υ.Γ. Συζήτηση κάνουμε, απόψεις λέμε. Το φιλικά εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Όντως. Απλά υπάρχουν πολλές επιλογές ανάμεσα στα 100 και 150€.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν πολλές επίλογες ανάμεσα σε αυτά τα λεφτά απλά ήθελα να προτείνω και κάτι πιο οικονομικό από αυτο που διάλεξε η φίλη μας η marwg δλδ την GIGABYTE GA-K8NXP-9 939 RETAIL.

Το SLI όμως είναι παντελώς άχρηστο. Ανώριμοι οδηγοί και αν δεν κάνω λάθος ουσιαστικά χάνεις μια PCI-E υποδοχή μιας και δεν μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο από κάρτα γραφικών στις 2 υποδοχές αυτές. Ουσία έχει μόνο με δύο κορυφαίες κάρτες γραφικών για κορυφαίες επιδώσεις εδώ και τώρα.

Εδώ έχω άλλη άποψη όπως ανέφερα... :102:

Για τα Tagan έχω πολλές αμφιβολίες. Έχουν σκάσει μερικά και μιλάμε για εταιρία που κανείς δεν την ήξερε πριν 2 χρόνια. Νομίζω ότι απλά έχει πέσει πολύ promotion. Βέβαια αν είχα και εγώ 3 που να δουλεύουνε θα τα πρότεινα. Αλλά έχω ακούσει και αρκετά άσχημα ενώ αντίθετα για άλλα το ίδιο αξιόπιστα τροφοδοτικά δεν έχει γίνει ντόρος μεν δεν έχουν ακουστεί και άσχημα δε.

Υ.Γ. Συζήτηση κάνουμε, απόψεις λέμε. Το φιλικά εννοείται.

Όσο γι'αυτό έχω ακούσει κι εγώ διάφορα, απλά δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε ότι αφορά τα ηλεκτρονικά....αυτό το λέω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες δύο άτομα παίρνουν για παράδειγμα την ίδια μητρική, και στον ένα βγάζει όλο προβλήματα και στον άλλο παίζει μια χαρά (βλεπε QDI :013: , ήμουν παθών γι'αυτό)....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Μάρω welcome to the club you mey feed the animal!!!

Τωρα οτι εχει να κανει με τις μνημες σου μπορεις να τις τοποθετισεις τωρα στο συστημα που θα φτιαξεις(οπως σου εγραψαν και ολοι οι forumιτες!!!),αλλα θα πρεπει να ειναι η πρωτη αναβαθμηση που θα προγραμματισεις,για να μπορεσει το συστημα σου να δουλευει πιο γρηγορα.Οτι εχει να κανει με το κουτι σου δες τα κουτια της chieftec(full)τα οποια εχουν 6 θεσεις για σκληρους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.