Jump to content



Να τα πω;


MarwG

Recommended Posts

Για Athlon 64 να η να παρεις τον 3200+ η τον 3000+ εχουνε μικρες διαφορες στην τιμη

Για μητρικη μια MSI k8n neo2 platinum θα ηταν υπεραρκετη

Για μνημες τωρα 2 twinmos 400αρες θα οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Τοποθέτηση: ATX με διαστάσεις 30.4 x 24.4 cm.

Υποδοχή CPU: Socket 939.

Υποστηριζόμενοι επεξεργαστές:AMD Athlon 64FX / Athlon 64.

Ταχύτητα FSB: 1000MHz.

Chipset: NVIDIA nForce4 Ultra.

Θύρες επικοινωνίας: 1x PCI Express x4 slots (support PCI Express x2 only), 1 x PCI Express x16 slot, 1 x PCI Express x1, 4 PCI slots, 4 USB 2.0 ports (και δυνατότητα σύνδεσης 6 USB 2.0 ports), 2 PS2 (πληκτρολογίου και ποντικιού), 1 Παράλληλη (LPT), Audio 1 Audio jack(5-in-1), coaxial/fiber SPDIF out, 1 IrDA header, 2 x RJ45 ports, 2 IEEE 1394 connectors,VIA 6307 chipset (Rear x 1/ Front x 1),

Υποδοχές μνήμης: 4 DDR socket. Υποστηρίζει 400/333/266 και μέχρι 4GB DDR SDRAM.

Υποστήριξη δίσκων: 4 x UltraDMA 133, 4 x Serial ATA . Δυνατότητα λειτουργίας RAID 0/1,RAID 0+1 και JBOD.

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάρτα δικτύου1 LAN supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Marvell 88E1111 PHY, 1 LAN supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Marvell 88E8053. Ενσωματωμένη Κάρτα Ήχου 8-channel audio Realtek ALC850 Audio Codec.

--------

δηλ μπορώ να βάλω μέχρι 8 δίσκους;

και για τους επεξεργαστές...

καλύτερα λες να προτιμήσω με socket 939?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτη η μητρικη που αναφερεις πια ειναι?

Καλυτερα να προτιμησεις το socket 939 γιατι και στο μελλον θα μπορεις να

βαλεις και τους διπλοπυρινους επεξεργαστες

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα βάλω 8 δίσκους

6 έχω και μην φανταστείς πως είναι μεγάλοι

2Χ200

2Χ60

1Χ40

1Χ120

ε αφού τους έχω να μην πάνε χαμένοι...

είχα 2 πισι ένα πολύ παλιό που τέθηκε εκτός κυκλοφορίας πρόσφατα

και αυτό που μου κάηκε το mobo και μου δάνεισαν ένα να κάνω τη δουλειά μου

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ....

Από ότι κατάλαβα θέλεις απλά έναν υπολογιστή για γενική χρήση, αλλά να είναι και μηχάνημα που να μην χρειαστεί να πεις σύντομα

" Δεν..., είναι παλιός και δεν κάνει τέτοια κόλπα ".

Δυστυχώς από Intel μεριά δεν υπάρχουν αυτή την περίοδο κατάλληλες επιλογές. Υπάρχουν οι 64bit Pentium 4 αλλά σε σχέση με τους Α64 έχουν πολύ χοντρό καπέλο για τα "δικά τους" 64bit τα οποία θα σου χρειαστούν ίσως αν σου πασάρει κάποιος γνωστός σου μέσα στο επόμενο 6μηνο τα 64bit Windows ( και για τα οποία είναι αναγκαία μια cpu με 64bit δυνατότητες ).

Οι AMD είναι πλέον η καλύτερη επιλογή και στο θέμα θερμοκρασίας. Πλέον πέφτει δούλεμα, κατά κάποιο τρόπο πλακίτσα γίνεται, από τους χρήστες AMD στους κατόχουν επεξεργαστών Intel οι οποίοι ζεστένονται υπερβολικά ( λόγο κακής σχεδίασης όπως αποδείχτυκε τελικά σε αυτόν τον τομέα από την Intel ). Αρκεί η ψήκτρα της AMD για να ψύξει αποτελεσματικότατα την cpu.

Μια μητρική με chipset NForce 4 και socket 939 θα σου έρθει γύρω στα 100-150€ φαντάζομαι με αρκετές υποδοχές πάνω και για δίσκους και για DVDs. Π.χ.

MICROSTAR MSI K8N NEO4 PLATINUM

Ένας AMD Athlon 3200+ για socket 939 θα σου έρθει κάπου στα 175€. Ψύξη αρκεί η απλή ψύκτρα της AMD η οποία δεν κάνει ιδιαίτερο θόρυβο. Οι εποχές έχουν αλλάξει. Οι AMD δουλεύουν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες πλέον σε σχέση με τους Intel.

Μια κάρτα γραφικών με NVidia chip θα σου έρθει από 65€ (6200 ) μέχρι και 113€(6600).

Αν πας σε 6200 φρόντισε να αποφύγεις λύσεις Turbo cache. Είναι απάτη ότι και να σου πει ο πωλητής.

Νομίζω πάντως ότι τον PCI controller δύσκολα θα τον γλυτώσεις αν π.χ. έχεις 3 ATA δίσκους και 2 opticals ( DVD/CD ). Ίσως η καλύτερη λύση να ήταν πωλητήριο σε κάποιον δίσκο και αγορά SATA.

Οι μνήμες είναι πλέον πάμφτηνες σε σχέση με παλιότερα. Κάπου 100€ το 1 gigabyte. H DDR333 που έχει τι έγεθος έχει σε ΜΒς?

Link to comment
Share on other sites

ένα dvd έχω

καλά δε με απασχολεί, αποσύρω τον ένα 40άρι ή τον έχω στο usbcase

οι μνήμες που έχω είναι 2Χ512

στα χαρακτηριστικά αυτής της μητρικής αναφέρεται ότι

"Υποδοχές μνήμης: 4 DDR socket. Υποστηρίζει 400/333/266 και μέχρι 4GB DDR SDRAM"

μπορώ να βάλω τις μνήμες μου που είναι 333;

πως την βλέπετε; είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα κρατήσει καιρό την μητρική καλύτερα να μην κοιτάει για AGP. Κατευθείαν για PCI-E.

Οι μνήμες σου θα δουλέψουν μια χαρά. Κανένα πρόβλημα. Και η ιδέα να κάνεις τον ένα δίσκο εξωτερικό με USB case είναι πολύ καλή ιδέα. Βασικά με πρόλαβες από το να σου το προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταία ερώτηση

και μετά θα επανέλθω με όλο το σύστημα

οι δίσκοι μου θα παίζουν στο πισι αυτό;

το κουτί έχει ΄μόνο 2 ανεμιστήρες

φτάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Για τους δίσκους εννοείται ότι θα παίζουν.

Το ότι έχει μόνο δύο ανεμιστήρες το κουτί δεν λέει και τίποτα. Αν έχουν μπει σωστά και τα καλώδια είναι ελαφρώς ταχτοποιημένα μέσα στο κουτί θα είσαι μια χαρά. Και εγώ μόνο 2 έχω και μάλιστα υπολειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Τι controller λέτε στην κοπέλα βρε παιδιά; Πήρε το μάτι μου κάτι Asus και Gigabyte με 8 sata επάνω. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με αυτούς.

ΕDIT: Όπα! Διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα και έχετε πει πολλά ακόμα... Συνεχίζω το διάβασμα ... :D

Link to comment
Share on other sites

Για IDE λέμε βρε Στέλλα. Αμέσως να πάρεις το δίκανο!!! :070:

:p

Y.Γ. Αλλά τελικά ούτε για IDE χρειάζεται. Της φτάνουν τα 2 IDE κανάλια της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτή την μητρική θα πάρω

GIGABYTE GA-K8NXP-9 939 RETAIL

είναι πιο ακριβή

είμαι εκτός προυπολογισμού (500 )

φτάνω τα 600 ευρώ

αλλά καλύτερα να πάρω μια καλή μητρική

εξάλλου δεν παίρνω μνήμες

και ιδού...

επεξεργαστή μπορεί να πάρω στα 2.20GHz... θα δω (υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής)

post-2109-1442174063,8773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προτείνω αυτά...

Μητρική: GIGABYTE GA-K8NF9 (€109)

Eπεξεργαστής: AMD A64 3000+ 1.80GHz 939 (€135)

Kάρτα Γραφικών: NVIDIA GEFORCE NX 6200 256MB (€63)

Koυτί: HEC CI-6919 (€77)

Τροφοδοτικό: Chieftec 500W (€105)

Σύνολο: €489

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προτείνω αυτά...

Μητρική: GIGABYTE GA-K8NF9 (€109)

Eπεξεργαστής: AMD A64 3000+ 1.80GHz 939 (€135)

Kάρτα Γραφικών: NVIDIA GEFORCE NX 6200 256MB (€63)

Koυτί: HEC CI-6919 (€77)

Τροφοδοτικό: Chieftec 500W (€105)

Σύνολο: €489

Συμφώνω απόλυτα. Το καλύτερο που έχεις να επιλέξεις απ' όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.