Jump to content


Λίγη βοηθεια please


Insane

Recommended Posts

Χαιρετω ολους τους overclockers του pctechology.Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα τα φωτα σας.Εχω ενα p4 3GHz northwood με 2*512 twinmos memories & Geforce fx5600xt 256.Λοιπον το προβλημα ειναι το εξεις.Οταν ανεβαζω το fsb του επεξεργαστη η καρτα γραφικων μου (τρεχοντας το aquaMark3) βγαζει artifacts.Αυτο βεβαια συμβαινει και στα παιχνιδια.Τι παιζει?Συγνωμη ξεχασα τη mobo μου.Ειναι μια foxconn 865G. :019:

Link to comment
Share on other sites

Η mobo σου εχει AGP lock? Δες αν στο BIOS εχει μια επιλογη AGP lock αυτη συνηθως εχει επιλογες disabled - 66Mhz βαλτο στο 66.

Aν οχι τοτε η καρτα γραφικων θα εχει το bus της σε κατασταση overclock οποτε θα σου δημιουργει προβληματα.

Απο θερμοκρασιες πως πας?

Link to comment
Share on other sites

H mobo μου δεν εχει AGP lock(οχι τουλαχιστων με αυτη μην ορολογια).Εχει ενα Auto detect PCI Clk.Ειναι το ιδιο η οχι.Η cpu παιζει μεταξι 28-30 σε idle(εχω την coolermaster hyper 6).Απο θερμοκρασιες GPU δεν ξερω γιατι δεν πρεπει να εχει σενσορα.Δεν την βλεπω ουτε με το riva tuner.Ηπαρχει καποια λυση στο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ανεβάζεις το FSB; Μπορεί να οφείλεται και στη RAM. Στον δικό μου με κλειδωμένο το AGP και FSB 215 μου έβγαζε artifacts σε ενα συγκεκριμένο σημείο του Aquamark για πολύ λίγο. Όσο ανέβαζα το FSB τόσο χειροτέρευε η κατάσταση, φτάνοντας σε σημείο στα 230 H μισή οθόνη να είναι artifacts και να κάνει μια αιωνιότητα για να φορτώσει το Aquamark. Αλλάζοντας την ταχύτητα της RAM από AUTO(400Mhz) σε 333Mhz είμαι στα (229 FSB) (380DDR) (P4 2.8C@3.22Ghz) χωρίς κανένα πρόβλημα στο Aquamark ή στα παιχνίδια. Δοκίμασε να ελλατώσεις την ταχύτητα της RAM.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν εχει κλειδωμα. Το PCI Clk απλα απενεργοποιει τις PCI θυρες που δεν χρησιμοποιουνται για να περιορισει το EMI σε μεγαλο overclocking (λες και χωρις PCI lock μπορεις να πας ψηλα τοσο μυαλο εχουν!!)

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο το bios σου.

Κομματάκι δύσκολο να υπάρχει μητρική με 865 chipset και να μην έχει pci/agp lock.

Δές μπάς και παίζει κανά μπέρδεμα με την on-board vga.

Τώρα όσον αφορά τα artifacts...δέν είναι σίγουρο ότι προέρχονται 100% από τη vga σου.

Μπορεί να στα κάνουν και οι μνήμες σου.....οπότε απλά δοκιμάζεις άλλα settings στις μνήμες (άμα υπάρχουν στο bios) ή απλά χαμηλώνεις ελαφρώς το fsb σου....μέχρι να βρείς το σημείο που παίζει το σύστημα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το fsb μετα απο 210 αρχιζει να βγαζει artifacts η καρτα.Η μητρικη μου συγουρα δεν εχει επιλογη pci/agp lock(οχι τουλαχιστων με αυτη την ορολογια).τη μπερδεμα να παιζει με την on-board καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Taso νομιζω ειναι πολυ λιγο το fsb για να ενοχλησουν οι μνημες.

Kατα 90% ειναι λογω AGP lock -αν και γι'αυτην την περιπτωση ειναι λιγο-

Τις περισσοτερες φορες ειναι λογω AGP lock η λογω θερμοκρασιας.

Εμενα μου βγαζει artifacts στα 228 μετα απο κανα μισαωρο παιχνιδιου οτι και να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Με 210 FSB και να φταίει η κάρτα γραφικών λίγο χλωμό το βλέπω. Δηλαδή +5% στο AGP απο 66Mhz ανεβαίνει στα 70Mhz.Λίγο. Η Prophet 4500 της Hercules δουλεύει εδώ και 1-2 χρόνια στα 83 και με χαλασμένο το fan στο παλιό PC μου. Για τη μνήμη δοκίμασες τίποτα, υπάρχουν ρυθμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λογο τις σχετικα μικρης μου εμπειριας πανω στο oc,θα ηθελα καποιος ποιο εμπειρος να μου λυση μια απορια.Για να ανεβασω τo fsb στο 233 χωρις προβληματα εβαλα τον διερετη των μνημων στο 3:2.Τωρα οι μνημες τρεχουν στα 155,1 εκαστη.Καπου ομως διαβασα οτι για να κερδισω σε επιδοσεις πρεπει να ειναι τουλαχιστων στα 220.Ισχυει κατι τετοιο?Στη συχνοτητα που τις εχω τωρα καιρδιζω η χανω σε επιδοσεις σε σχεση με το μαμα 200.

Link to comment
Share on other sites

Λογο τις σχετικα μικρης μου εμπειριας πανω στο oc,θα ηθελα καποιος ποιο εμπειρος να μου λυση μια απορια.Για να ανεβασω τo fsb στο 233 χωρις προβληματα εβαλα τον διερετη των μνημων στο 3:2.Τωρα οι μνημες τρεχουν στα 155,1 εκαστη.Καπου ομως διαβασα οτι για να κερδισω σε επιδοσεις πρεπει να ειναι τουλαχιστων στα 220.Ισχυει κατι τετοιο?Στη συχνοτητα που τις εχω τωρα καιρδιζω η χανω σε επιδοσεις σε σχεση με το μαμα 200.

Για να εχεις το μεγιστο των επιδοσεων πρεπει οι μνημες σου να δουλευουν 1:1. Δηλαδη, στην ιδια συχνοτητα με το bus του επεξεργαστη.Δοκιμασε πχ να τρεξεις τις μνημες πιο ψηλα απο την default συχνοτητα δινοντας λιγο ρευμα. Απο εκει και περα αν αυτο δεν ειναι δυνατο (λογω μνημων) βαζεις διαιρετη και τις δουλευεις ασυγχρονα.

Link to comment
Share on other sites

κερδίζεις πολύ απο τον επεξεργαστή χάνεις λίγο απο τη μνήμη. το ιδανικό για σένα θα ήταν η μνήμη 200 αντε 205 μιας και στα 210 έχεις πρόβλημα. δοκίμασε και με κάποιον άλλο διαιρέτη μήπως ανέβουν και άλλο. Πάντως στις μνήμες σου μπορείς να κατεβάσεις και τα timings (εάν έχει επιλογή το mobo) και να κερδίσεις σε επιδόσεις(το 4-4-4-8 κάντο 3-3-3-8 ή ακόμη και 2-2-3-5. Υπόψιν ότι ο Η/Υ μπορεί να μην κάνει Boot

και να χρειαστεί να επαναφέρεις το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ο Η/Υ τρεχει κανονικα με τις μνημες στο 155,1 και timings 2-5-2-2(μαμα:2,5-7-3-3) και fsb 233.Αν βαλω τον διερετη ποιο πανω οι μνημες δεν περνουν τα καινουρια timings και ο επεξεργαστης δεν ανεβενει πανω απο 220.Αν παλι βαλω 1:1, ο επεξεργαστης ανεβαινει κανονηκα μεχρι το οριο του bios(233) αλλα οι μνημες δεν περνουν με τιποτα τα χαμηλοτερα timings και η καρτα γραφικων μου βγαζει artifacts.Τι να κανω ρε παιδια για να εχω ενα συνολικα καλητερο overclocking?ΣΗΜ: Απο το bios μπορω να αλλαξω το fsb(min:200-max:233),τα timings των μνημων και το διερετη.Δεν εχει καμια επιλογη για voltages.Καιμια γνωμη απο καποιον ποιο εμπειρο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.