Jump to content



Για ονομα του Θεου!Ελεος ο prescott!


Jason1442169106

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Με μέση θερμοκρασία τους 70 βαθμούς ένα chip σαν τον prescot έχει χρόνο ζωής μία δεκαετία. Και χρόνο χρήσης όσο και ένας Hammer. Ίσως η AMD να πάψει να υπάρχει πολύ πριν από τον prescot της γειτονιάς σας :p

Μετα απο 10 χρονια ισως να μην υπαρχει ουτε η Intel

ΥΓ Παντως δε βλεπω μετα 10 χρονια να υπαρχει M$!!

Link to comment
Share on other sites

Με μέση θερμοκρασία τους 70 βαθμούς ένα chip σαν τον prescot έχει χρόνο ζωής μία δεκαετία. Και χρόνο χρήσης όσο και ένας Hammer. Ίσως η AMD να πάψει να υπάρχει πολύ πριν από τον prescot της γειτονιάς σας :p

Aν αντεξει 10 χρονια θα οφελειται στο οτι γενικα δεν θα τρεχει και στην κανονικη του ταχυτητα θα εχει τρελαθει στο thermal throttling.........

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 χρονια ισως να μην υπαρχει ουτε η Intel

ΥΓ Παντως δε βλεπω μετα 10 χρονια να υπαρχει M$!!

Και όμως η Intel αντιμετωπίζει τους λιγότερους κινδύνους λόγω μεγάλης γκάμας εναλλακτικών προϊόντων. x86, ia64, xserve, δυκτιακά προϊόντα από τα καλύτερα, motherboards, chipsets, flash μνήμες, software και πολλά πολλά ακόμα. Είναι πολύ δύσκολο να αποτύχουν όλα αυτά και όλα μαζί. Ενδεχομένως να μικρύνει όπως μικραίνει σιγά-σιγά και η microsoft. Αλλά να κλείσει το βρίσκω μάλλον απίθανο. Το προηγούμενο τρίμηνο έκανε ρεκόρ κερδών από την ημέρα που ιδρύθηκε, όταν η IBM είχε πτώση κερδών 9%, ενώ εταιρίες όπως η Microsoft και η AMD δεν έβγαλαν καν ανακοίνωση. Όλα αυτά στην μέση κρίσης, και εξαιτίας του Pentium M που πουλάει σαν ζεστά κουλούρια. Το τελευταίο τρίμηνο του 2004 την περίμεναν πτωτική αλλά την έσωσε ο xserve. Και ακόμα πιο πριν την περίμεναν πάλι πτωτική αλλά έκανε έκπληξη με τις μνήμες flash και τα δυκτιακά της.

Τώρα για την Microsoft δεν πέρνω ρίσκο να κάνω πρόβλεψη για τόσο μακριά. Έχει τεράστια κεφάλαια. Αν παίξει έξυπνα με το opensource για σύμμαχο αντί για εχθρό, θα είναι καλύτερο και για εκείνη και για εμάς. Ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει πορεία και κάνει επαφές με RedHat, Novell και σημαντικούς ανθρώπους του open source community.

Link to comment
Share on other sites

Aν αντεξει 10 χρονια θα οφελειται στο οτι γενικα δεν θα τρεχει και στην κανονικη του ταχυτητα θα εχει τρελαθει στο thermal throttling.........

Τόσο κακή κατασκευή έχουν κάνει; Έχω Alpha δεκαετίας που δουλεύει default πάνω από 60 βαθμούς και δουλεύει ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Οι Itanium που δουλεύουν σε κάτι ανάλογες θερμοκρασίες, καταναλώνουν 170 Watts και εγκαθίστανται σχεδόν στους μισούς super-clusters παγκοσμίως κατά χιλιάδες τι θα κάνουν;

Τελικά στους 18 μήνες που είναι ο μέσος όρος ζωής ενός chip πριν αποσυρθεί, ο prescot τι πρόβλημα θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε και θερμή χώρα οπότε θα δούμε πιστεύω αρκετά τέτοια θέματα να ξεπροβάλλουν στους επόμενους μήνες.Όποιος πήρε έτοιμο μηχάνημα πληρώνοντας τα γιγαχέρτζ και την εξωτερική ομορφιά που πουλάνε πολλά πολυκαταστήματα θα βρεθεί να ρωτάει τι να κάνει .αν είναι φυσιολογικό και τα ρέστα.

Αν πρόκειται να χαλάσει ο επεξεργαστής,? Πιστεύω ότι και στο απόλυτο όριο θερμοκρασίας να δουλεύει μέρα νύχτα ,δεν πρόκειται να τα φτύσει πριν την ώρα την εγγύησης (νόμος του Μέρφι φυσικά!!!...)

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξτε λίγο την ψύξη ρε παιδιά.

Σε idle κατάσταση ο δικός μου δουλεύει (χωρίς O/C) σε 36 - 37 βαθμούς και σε full load σε 48 - 49 βαθμούς.

Δείτε στις φωτό.

Στο δικό μου έχω:

- αρκετά ευρύχωρο case με 2*12άρηδες ανεμιστήρες 1800 - 2000 RPM (φυσάει Βαρδάρης μέσα)

- πάστα ARCTIC SILVER 5 (αλλαγή κάθε τρίμηνο)

- μαζεμένα καλώδια

- την stock ψύκτρα της INTEL

- τροφοδοτικό με δύο ανεμιστήρες

- και χωρίς πλαϊνό ανεμιστήρα να ρίχνει extra αέρα από έξω στον PRESCOTT.

Έρχεται καλοκαιράκι ...

-και εγω εχω αρκετα μεγάλο κουτι

-artic silver5

-μαζεμένα καλώδια

-την stock ψύκτρα της INTEL

-τροφοδοτικό με δύο ανεμιστήρες

- 5 οχτάρια ανεμιστηράκια στο κουτι, το ένα να ρίχνει σχεδόν πάνω στον επεξεργαστή + 2 τεσσάρια ανεμιστηράκια

και ξεκινάω με μια θερμοκρασία γύρω στους 50+ βαθμούς :089:

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορούσαμε να συγκρίνουμε τελικά σωστά τις τιμές θα έπρεπε να έχουμε όλοι την ίδια motherboard (πράγμα αδύνατο βέβαια), καθώς τα chip sensors της κάθε εταιρείας μετράνε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται να τα φτύσει πριν την ώρα την εγγύησης (νόμος του Μέρφι φυσικά!!!...)

Μαλλον αυτοι εχουν προνοησει και ξερουν πως μεχρι τοτε δυσκολα θα χαλασει και οριζουν την εγγυηση :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορούσαμε να συγκρίνουμε τελικά σωστά τις τιμές θα έπρεπε να έχουμε όλοι την ίδια motherboard (πράγμα αδύνατο βέβαια), καθώς τα chip sensors της κάθε εταιρείας μετράνε διαφορετικά.

η δικιά μου μητρικη ειναι abit, Και η δικια σου Asus, απο οτι βλέπω

α και κατι άλλο το antec το τροφοδοτικο ζεστενεται αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Καλά είστε ! εγώ έχω τον Pentium 3 και έχει μέχρι 50C να μου πείς δεν φαίνεται και τίποτα απο τα SCSI/IDE καλόδια αλλα λέμε τώρα!!

p3cabl6no.jpg

Και ο Elite καίγεται εδω και σκέυτομαι να του βάλω 3D Cooler μπάς και αλάξει και τίποτα! Κανεναν τρόπο να το στηρίξω υπάρχει γιατι με τα χέρια δεν κάνω απολύτος τίποτα!!!

elite47cool0ba.jpg

Μακάρι να έμπαινε έστο και σε Socket7!!! :089: :089: :089:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάω με μια θερμοκρασία γύρω στους 50+ βαθμούς

alexandrosss δεν ακούγεται λογικό να ξεκινάει σε τέτοια θερμοκρασία η cpu.

Μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα ή έχεις βάλει πολύ silver arctic ?

Ο πλαινός ανεμιστήρας που φυσάει τη cpu τραβάει αέρα από έξω ή από τον χώρο του case ?

Στη δεύτερη περίπτωση του ρίχνεις ζεστό αέρα και τον επιβαρύνεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ρε συ alexandrossss κατι δεν παει καλα.Εγω πριν αλλαξω ψυχτρα οταν ειχα τη στοκ στον ιντελ οταν ξεκιναγε ειχε 43 βαθμους.Κ σκεψου πως το κουτι μου ηταν μεν ανεμιστηρωμενο αλλα ηταν τιγκα μπλεγμενο με καλωδια.Δοκιμασε να κανεις μια νεα εγκατασταση στην ψυχτρα ακριβως με τον τροπο που το λεει στο site της Αrctic Silver.Τωρα για σενα pockemon640!Εισαι περιπτωση!Πακετο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η ψυχτρα παταει καλα, αλλα ειναι παρα πολυ στριμωγμενα τα πραγματα παρολο το μεγαλο κουτι, τωρα το καλοκαιρι δεν ξερω ακριβωσ τη θερμοκρασιες βαραει, γιατι δεν ειμαι σπιτι μου, ο αδερφος μου λεει οτι εκανε επανεκιννηση 2-3 φορες απο θερμοκρασια(μονο παιχνιδια παιζει), η εγκατασταση της ψυχτρας εχει γινει ακριβως με της οδηγιες του σαιτ, και δεν ειναι πρωτη φορα που το κανω, και εγω αυτο νομιζα οτι ηταν αλλα δεν ηταν.

για λυση, οταν γυρισω σκεφτομαι να αγορασω μια ψυχτρα και αυτο το κουτι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806114 , αν δεν γινει τιποτα με βλεπω να πηγαινω σε νερακι.

πριν βαλω τον 3αρι π4 ειχα στα1,8 που και εκεινος ξεκινουσε με 40++ βαθμους

ο πλαινος ανεμιστηρας βαζει αερα απο εξω μεσα στο κουτι.

και οσο μιλαμε για θερμοκρασιες εδω στο κολεγιο που ειμαι, καθομαι σε εναν Α64 2800+ και αυτος ξεκιναει με 46++, αλλα υπαρχουν 22μηχανακια εδω μεσα απο 2,4Π4 εως Α64 2800+, και ολα με crt monitors.

Στο συστημα μου αυτο που πιστευω οτι ανεβαζει θερμοκρασια ειναι το τροφοδοτικο, καρτα γραφικων και δισκοι, εννοειται και ο επεξεργαστης.

τωρα δεν μπορω να στειλω φωτογραφιες αλλα οταν μπορεσω θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, μου δώσανε έναν p4 3.0ghz prescott με μία asrock 775 dual-880pro για να εγκαταστήσω λειτουργικό και το bios μου δείχνει 70 βαθμούς!! είναι φυσιολογικό? φανταστείτε να παίξει το παλικάρι κανά παιχνίδι!!

Link to comment
Share on other sites

Jimmyfox είχα πεί ότι οι Asus απο τις Abit χοντρικά δείχνουν 15 βαθμούς διαφορά....και σε προκαλώ δημόσια να τεκμηριώσεις την άποψή σου. Αλλιώς απαιτώ δημόσια συγγνώμη.

Δεν είναι δυνατόν να έχουν άτομα 25 βαθμούς Idle με τον Northwood.

Η αλήθεια λοιπόν είναι κάπου στη μέση.

Κατα τ'άλλα εδώ οι κάρτες γραφικών πιάνουν 100 και 120 βαθμούς....τα 70 του prescott σας πείραξαν;

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πόστ του JimmyFox που πήγε; Το έφαγε η αλεπού;

Τέλος πάντων....και 200 βαθμούς να δούλευε μια CPU, άν δούλευε σταθερά δεν θα με πείραζε....άντε ίσως να έτσουζε λίγο η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.