Jump to content



Για ονομα του Θεου!Ελεος ο prescott!


Jason1442169106

Recommended Posts

Ειδα καλα??3αρης prescott idle εχει θερμοκρασια 47-49 βαθμους χωρις ο/c??Looool!!!Ελεος ρε παιδια!!Eιπαμε ζεστανε ο καιρος,ειναι κ η stock ψυχτρα αλλα σχεδον 50 βαθμοι idle??Ελεοοοοος!Θα μας τρελανει το πρεσκοτωνει!Εσεις το βλεπετε φυσιολογικο αυτο?Πειτε μου οσοι εχετε εμπειριες απο prescott

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Η σχεδίαση του Prescott είναι γεγονός ότι δεν τα πάει καλά με τις θερμοκρασίες. Από την άλλη στο thread με το LN2 είναι προφανές ότι τα πάει καλά με τα GHz.

Η Intel άλλωστε αυτό είχε προσπαθήσει να κάνει. Υπολόγιζε ότι θα πουλάει cpus με το GHz για πολύ καιρό ακόμα, οπότε έφτιαξε μια cpu που ανεβαίνει τρελλά αλλά δεν πρόσεξε και την πάτησε στο τομέα της κατανάλλωσης.

Ο αντίποδας αυτής της ιστορίας είναι ο Pentium M.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ολοι οι Intelαδες το ιδιο λουκι τραβαμε!

Ειδικα τωρα με τις ζεστες θα γινουν ψητα τα μηχανακια.

Παντως μην σε απασχολει οποια "εξωτικη" θερμοκρασια δεις στον Prescott σου, αντεχουν δεν καιγονται.:p:p:p

:066::003::003::071:

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση ρεύματος πως τα παει ο prescott? Για να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες πρέπει να ρουφάει πολύ ρεύμα. Όλα τα λεφτά στην ΔΕΗ :074:

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξτε λίγο την ψύξη ρε παιδιά.

Σε idle κατάσταση ο δικός μου δουλεύει (χωρίς O/C) σε 36 - 37 βαθμούς και σε full load σε 48 - 49 βαθμούς.

Δείτε στις φωτό.

Στο δικό μου έχω:

- αρκετά ευρύχωρο case με 2*12άρηδες ανεμιστήρες 1800 - 2000 RPM (φυσάει Βαρδάρης μέσα)

- πάστα ARCTIC SILVER 5 (αλλαγή κάθε τρίμηνο)

- μαζεμένα καλώδια

- την stock ψύκτρα της INTEL

- τροφοδοτικό με δύο ανεμιστήρες

- και χωρίς πλαϊνό ανεμιστήρα να ρίχνει extra αέρα από έξω στον PRESCOTT.

Έρχεται καλοκαιράκι ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έπιασαν οι ζεστες μην το ξεχνάτε..Ο δικός μου χρ 2400 πιάνει idle 45 βαθμούς (τον χειμώνα έπιανε 41) με slk 900A.Το μονο καλο είναι ότι όταν τον πάω full load δεν ανεβαίνει πάνω από 52 (μάλλον λόγω thermalright).Τώρα οι prescott είναι φούρνοι ok, αλλα τουλάχιστον δεν καίγονται (άντε να πέσει το throttling το πολύ πολύ)

Link to comment
Share on other sites

ο Celeron D με πυρήνα prescott έχει 36C - 38C χωρίς να κάνει τίποτα, μετά πάει 43-44C και το cooler 4000rpm ενώ ο celeron northwood 35 μετά απο 2 ώρες παιχνίδι. Εκτώς αυτού έχω δεί prescott 3GHz και με 70 χωρίς να κάνει τίποτα... και σιγά τις επιδόσεις... λάθος κινηση ο prescott, μάπα το καρπούζι :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο Σπυρο για τη ζεστη ξαναπες το.

Κι εμενα απο εκει που εδειχνε full load 30-31 (με την υδροψυξη) πριν μερικους μηνες, τωρα τις τελευταιες μερες εχω ανεβει 6 βαθμους και πλεον παιζω στις ιδιες συχνοτητες και με τα ιδια ρευματα στους 36-37 βαθμους.

Ασε που εχει αρχισει α ειναι ζεστο το δωματιο κλασικα.

Το πολυ μεχρι 40 να δειξει, γιατι μετα θα μπουμε σε Air Condition Mode!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σας νοιαζει ρε παιδες ποσους βαθμους εχει? Να σας ενδιαφερει μονο αν δειχνει σημαδια ασταθειας στην συμπεριφορα του.... Προσωπικα στον πρεσκοττ αν μπορουσα να βαλω "παθητικη" ψυξη και να δουλευω στους... 150βαθμους απο τους 50 με την στοκ (αλλα φυσικα παλι να ειχα την ιδια σταθεροτητα οπως και πριν) ουτε καν θα με ενοιαζε ποσους βαθμους ανεβαζει.... Το πολυ πολυ να καει μια ωρα αρχιτερα... R......M.....A......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι θερμοκρασίες των Prescott είναι τραγικές. Αυτό είναι γνωστό... Τώρα αν η Asus μετράει 15 βαθμούς κάτω δε σημαίνει οτι αυτή είναι η κανονική θερμοκρασία. Τι να πω κι εγώ που η Chaintech που έχω μου δείχνει τον Α64 Newcastle 754 να τρέχει idle στους 45... Είναι η μητρική μου που ο Chris2004 έλεγε οτι μετράει 10-15 βαθμούς κάτω από το κανονικό και συνεπώς ο Prescott του είναι πιο κρύος γιατί η δικιά του μητρική μετράει 10 βαθμούς παραπάνω... :042: :042: :042:

To οτι πιάνω την ψύκτρα και είναι μετά βίας χλιαρή μάλλον δε λέει τίποτα... :104:

37 βαθμοί σε idle και 46 σε load σε Prescott είναι επιστημονική φαντασία. Τέλος. Εκτός και αν μιλάμε για water cooling.

Και μη πει κανείς οτι δεν είχα Prescott...

Link to comment
Share on other sites

Και μη πει κανείς οτι δεν είχα Prescott...

Είχες απλά δεν ήξερες να τον σετάρεις!!!! :077:

Dual core Prescott κανείς? :029:

Κάτι μου λέει ότι από την στιγμή που η Intel συνεχίζει να επιμένει σε Prescott θα αρχίσουμε να ξανα ακούμε για BTX cases.

Link to comment
Share on other sites

Με μέση θερμοκρασία τους 70 βαθμούς ένα chip σαν τον prescot έχει χρόνο ζωής μία δεκαετία. Και χρόνο χρήσης όσο και ένας Hammer. Ίσως η AMD να πάψει να υπάρχει πολύ πριν από τον prescot της γειτονιάς σας :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.