Jump to content



Για ονομα του Θεου!Ελεος ο prescott!


Jason1442169106

Recommended Posts

Δεν θέλω να συνεχίσω το flaming που επιδιώκεις. Και αυτο φαίνεται από το πολύ απλό γεγονός οτι γράφεις κάτι άσχετο σε thread 4 και πλέον μηνών που έχει ήδη εξαντληθεί. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω σε ποιά άποψή μου αναφέρεσαι και πραγματικά μου δίνεις την εντύπωσε οτι ο λόγος δεν έχει λογικό ειρμό, τουλάχιστον όταν αναφέρεσαι σε εμένα, ξέχωρα από το γεγονός οτι συνεχώς αλλάζεις το περιεχόμενο των post σου με edit.

Οποιαδήποτε ερώτηση έχεις να μου κάνεις ή απλά θές να ξεδώσεις κάπου και ψάχνεσαι για αντιπαράθεση στείλε μου ΠΜ.

Οποιοδήποτε post που δεν έχει σχέση με το παρόν thread θα έχει την κατάληξη που του αξίζει (κάδος ανακλυκλωσης).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
καλησπέρα, μου δώσανε έναν p4 3.0ghz prescott με μία asrock 775 dual-880pro για να εγκαταστήσω λειτουργικό και το bios μου δείχνει 70 βαθμούς!! είναι φυσιολογικό? φανταστείτε να παίξει το παλικάρι κανά παιχνίδι!!

Δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο φυσιολογικοι οι 70 στο bios .

Βγαλε την ψυκτρα , καθαρισε την (οπως και τον επεξεργαστη) και βαλε λιγο arctic silver ή οτι αλλο παρομοιο εχεις .

Link to comment
Share on other sites

και 200 βαθμούς να δούλευε μια CPU, άν δούλευε σταθερά δεν θα με πείραζε....άντε ίσως να έτσουζε λίγο η ΔΕΗ.

Δεν ειναι και τοσο ευστοχο το παραδειγμα σου. Εχει διαφορα αν δουλευε στους 200 λογω κακης ψυξης , ή λογω πολλων Αmpere.

Eπισης , η διαφορα asus-abit δεν ειναι 15 . Ηταν 10 περιπου στις παλιες μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο φυσιολογικοι οι 70 στο bios .

Βγαλε την ψυκτρα , καθαρισε την (οπως και τον επεξεργαστη) και βαλε λιγο arctic silver ή οτι αλλο παρομοιο εχεις .

Συμφωνω με τον στελιο και εχω να καταθεσω οτι:

1)για χαμηλες θερμοκρασιες γενικα χρειαζεται arctic silver ή οτι αλλο παρομοιο στην ψυκτρα ποτε σχετη ψυκτρα απ ευθειας στον επεξεργαστη

2)πρεπει να υπαρχει καλη ροη αερα μεσα στο κουτι (τουλαχιστον 2 με 3 case fans)

3)τους τελευταιους τρεις P4 που ειχα ακολουθοντας τα παραπανω 2 αναλογα με την εποχη ειχα σε idle απο 30-35 και σε full load 45-50 με τον αερα και τωρα πλεον με την υδροψυξη αναλογα με την θερμοκρασια περιβαλλοντος σε idle εχω +3 με +5 και σε full load +7 με +10

Ειναι απλα τα πραγματα....

τι να πω το φουρνακι μου-οπως το λενε πρεσχοτ-δεν μου δουλευει καλα υπολειτουργει :033:

λετε να το κανω πλυντηριο λογω υδροψυξης?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων....και 200 βαθμούς να δούλευε μια CPU, άν δούλευε σταθερά δεν θα με πείραζε....άντε ίσως να έτσουζε λίγο η ΔΕΗ.

Και εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν δούλευε σταθερά στους 200 βαθμούς αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι και η μητρική, τα μόσφετ, το τσιπσετ και οι μνήμες θα είχαν την ίδια γνώμη.

Ένας υπολογιστής δεν αποτελείται μόνο από επεξεργαστή ή μνήμες αλλά από διάφορα κομμάτια που η σωστή λειτουργία τους καθενός είναι απαραίτητη προυπόθεση για τη λειτουργία όλου του συστήματος. Ας δεχτούμε ότι η ιντελ έφτιαχνε επεξεργαστές που άντεχαν σε τέτοιες θερμοκρασίες το πρόβλημα που θα δημιουργούσε στα υπόλοιπα κομμάτια ποιός θα το έλυνε?

Link to comment
Share on other sites

@Jimmyfox

1) To πόστ το δικό μου το έκανα Edit....εσύ όμως το έσβησες. Και αυτό έγινε 1 φορά. Συνεπώς το συνεχώς δεν κολλάει. Γιατί έσβησες το Post σου λοιπόν; Η νόμιζες ότι δεν θα το προλάβαινα.

2) Το ανενεργό thread δεν το άνοιξα εγώ. Και άν ήταν "ανενεργό" γιατί δεν κλειδώθηκε;

@Stelaras

Αν διάβασες καλά είπα ότι δεν θα με ένοιαζε άν ήταν στα 200 και δούλευε σταθερά. Προφανώς αυτό σημαίνει ότι δεν θα με ενδιέφερε αν έχει κακή ψύξη.

Για ποιό λόγο βάζει κανείς καλύτερη ψύξη; Η για να είναι πιό ήσυχη με την ίδια απόδοση, η για να είσαι μπορέσεις να διατηρήσεις τη θερμοκρασία σε χαμηλά επίπεδα όταν κάνεις overclocking ώστε να είσαι σταθερός. Άν είσαι ΗΔΗ σταθερός σε μιά οποιαδήποτε θερμοκρασία δεν υπάρχει λόγος να πάρεις καλύτερη ψύξη.

@Dellodas

Το να δούλευε σταθερά συνεπάγεται ότι και τα άλλα κομμάτια θα δούλευαν σταθερά. Εξυπακούεται ότι άν υπερθερμαίνεται το Ν/Β τα mosfet κτλ δεν θα είσαι σταθερός.

Ο Prescott άν και επιβαρύνει κάπως το N/B και τα Mosfet δουλεύει σταθερότατα.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής δεν πρόκειται φυσικά να πάθει τίποτα φίλε. Όσο για τα υπόλοιπα που ακούς - διαβάζεις είναι παλιές κοντρούλς που θα συνεχίζονται αιώνια. Γενικώς το τσιπάκι που πήρες θα σε βοηθήσει να βγάλεις καλά το χειμώνα σου χωρίς πολλά έξοδα για πετρέλαιο και δε θα πάθει ζημιά από τις θερμοκρασίες του. Απλά φρόντισε να βάλεις 2-3 φουρφούρια να δροσίζουν το κουτί να γλιτώσεις ζημιά και αστάθεια οφειλόμενη στα υπόλοιπα κομμάτια (όπως ίσως να διάβασες ήδη ο πρέσχοτ δεν καίγεται καίει όμως τα τριγύρω του!!!)

Link to comment
Share on other sites

@Dellodas

Το να δούλευε σταθερά συνεπάγεται ότι και τα άλλα κομμάτια θα δούλευαν σταθερά. Εξυπακούεται ότι άν υπερθερμαίνεται το Ν/Β τα mosfet κτλ δεν θα είσαι σταθερός.

Χμμμ... σωστά...σαν να το βλέπω μπροστά μου, δουλεύει τέλεια.

Για κοίτα τι ωραία καλώδια έχει δίπλα στον επεξεργαστή, επενδυμένα με τιτάνιο και με κεραμικη ασπίδα από το shuttle!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.