Jump to content



Ολοι οι Intelαδες πειτε τις θερμοκρασιες σας!


Jason1442169106

Recommended Posts

Θελω να ακουσω πως τα πατε με τις θερμοκρασιες σας.Πειτε μου τι θερμοκρασιες σε full load εχετε με ποιον intel με ποια ψυχτρα σε τι χρονισμο κ με τι Vcore.Εγω με PresHOT στα 3GHz @ 3,5 χωρις να ανεβασω Vcore κ με την Gigabyte 3d cooler ultra gt εχω full load 53 βαθμους max

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

LOL...επαθες τραμπακουλο με τον πρεσκοτ ε? τεσπα, προσωρινα με εναν coolermaster σε καθε ψυγειο τρανσιτ στην υδροψυξη της υπογραφης εχω 29 idle και 35 full σε default vcore 1,3875.

EDIT τα fans ειναι με αναποδογυρισμενο μολεξ δηλαδη καποθ στις 500 rpm

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να μιλαμε για θερμοκρασιες επεξεργαστη ετσι απλα . Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που δεν μας αφηνουν να εχουμε συγκρισιμα αποτελεσματα οπως :

1) Μητρικη !! ... Καθε μητρικη μετραει διαφορετικα . Ακομα και ιδιο μοντελο μητρικης μπορει ευκολα να εχει μια αποκλιση αναμεσα σε μια σειρα παραγωγης.

2) Θερμοκρασια δωματιου . Υπαρχουν δωματια που εχουν μεταξυ τους διαφορα 5 βαθμων , ισως περισσοτερο ισως λιγοτερο .

3) Τροπος μετρησης θερμοκρασιας CPU ... Mεσω διοδου της μητρικης ή με καποιο σενσορα .

Ενας πιο εγγυημενος τροπος θα ηταν αν λεγαμε οτι βαζαμε εναν σενσορα σε ενα συγκεκριμενο σημειο του CPU (πχ στην ακρη του heatspreader ή στην πισω του μερια) και λεγαμε θερμοκρασιες , ΠΑΝΤΑ ομως μαζι με τη θερμοκρασια δωματιου !!

Βεβαια μπορει να εχει και ο σενσορας αποκλιση , αλλα ας μην το ξεφτυλλισουμε το θεμα :D

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ακουσω πως τα πατε με τις θερμοκρασιες σας.Πειτε μου τι θερμοκρασιες σε full load εχετε με ποιον intel με ποια ψυχτρα σε τι χρονισμο κ με τι Vcore.Εγω με PresHOT στα 3GHz @ 3,5 χωρις να ανεβασω Vcore κ με την Gigabyte 3d cooler ultra gt εχω full load 53 βαθμους max

Ακριβως τα ιδια εχουμε με 2 βαθμους διαφορα στο full load

Link to comment
Share on other sites

Εlu Thingol αστα μ'εχει φαει ο prescott εχεις δικιο!!Καλα αυτες τις θερμοκρασιες τις εχεις στα 4,3 που εχεις στην υπογραφη?Μωρε μπραβο η υδροψυξη!Stelaras συμφωνω πως υπαρχουν παρα πολυ παραγοντες που επηρεαζουν τη θερμοκρασια αλλα τωρα ενταξει μωρε..Μια γενικη εικονα του πως πανε τα πραματα θελω να δω!Μefistofelis οταν λες οτι εχουμε ακριβως τα ιδια εννοεις κ ψυχτρα?

Link to comment
Share on other sites

p4 3ghz default idle 50+ full 70+

p4 3ghz o/c 3.680 idle 60+ full 76+

με λίγα λόγια πέρνει φωτιά

η ψυχτρα ειναι η stock και +5 8αρια,και 2 4αρια ανεμιστηράκια στο κουτι, και το ένα βαράει σχεδόν πάνω στον επεξεργαστή, και artic silver 5 θερμοαγώγιμη πάστα

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές απο μητρική σε μητρική είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, φανταστείτε ότι οι ASUS δείχνουν 7 βαθμούς περίπου λιγότερο απο το κανονικό ενώ οι Abit 8 βαθμούς παραπάνω....σύνολο 15 βαθμούς διαφορά. Τϊ να συγκρίνεις.... εγώ έχω Idle 40 Βαθμούς Full 52 Βαθμούς με νερό στην Abit Ic7max3, βέβαια δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι! Δεν ειναι στα 4,3 αυτο! λολ αν εφτανα με default vcore 4,3 τοτε που θα πηγαινε με vcore....αυτο ειναι στα default. Tωρα φτιαχνω ενα dual shroud για να βαλω τα ψυγεια μεσα...οσο το κουτι μου ειναι σε μηκος....τοτε θα δουμε. Τωρα που ειμαι στα 4,1 και foldαρω, με 1,4625 ειμαι 37-38.

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντικη λοιπον η υδροψυξη!Ετσι για τις ψυχτρες ε Chris2004?Κ γω Abit αν κ δεν πιστευω οτι δειχνουν τοσο παραπανω.Με αισθητηρα πανω στα fins της ψυχτρας βγαζει καπου 40-45 βαθμους οταν λεει πως η cpu εχει 53 βαθμους.Αν σκεφτεις οτι η θερμοκρασια της ψυχτρας ειναι σαφως χαμηλοτερη απο αυτη που επικρατει στη cpu η μητρικη μου δεν πεφτει κ πολυ εξω εως καθολου

Link to comment
Share on other sites

Οφειλεται στο οτι οι σενσορες ειναι οτι ναναι. Εμενα η asus εχει winbond, αλλα και να μην ειχε @chris2004 το βρισκεις φυσιολογικο με 2 ψυγεια απο τρανσιτ, μπλοκ απο τον 11, και 1250 να εχω 29+7=36 idle και 37+7=44 βαθμους full? Πριν που ειχα ενα τρανσιτ και την gigabyte, δεν θυμαμαι ποσο ειχα full παραπανω ειχα και οι σωληνες ηταν χλιαροι εως ζεστουτσικοι, τωρα ειναι κρυοι. τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι Abit Δείχνουν 8-10 βαθμούς παραπάνω...αυτό το βλέπουμε εδώ και 2 χρόνια. Δεν ξέρω άν άλλαξε κάτι στο Socket 775.....

δηλαδη εγω είμαι στους 40 idle με deafult τον 3αρι P4

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι Abit Δείχνουν 8-10 βαθμούς παραπάνω...αυτό το βλέπουμε εδώ και 2 χρόνια. Δεν ξέρω άν άλλαξε κάτι στο Socket 775.....

Οι τελευταιες μητρικες που αλλαξα (Abit Max2 , Abit Max3 , Asus P4c800 , Abit As8) εδειχναν διαφορετικες θερμοκρασιες . Οι 3 πρωτες με τον ιδιο επεξεργαστη.

Η max3 εδειχνε 3 κατω απο την max2 , και η asus 3 πιο κατω . Η as8 λιγo πιο πανω (ισως 2-3) απο την asus . Μην παρετε τις τιμες "τοις μετρητοις" .

Το προβλημα των θερμοκρασιων της abit κατα τη γνωμη μου ηταν ενα θεμα που μας απασχολουσε παλια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά, ποιές Asus δείχνουν 7 βαθμούς λιγότερο; Όλες;

Εγώ δηλαδή με το σύστημα της υπογραφής, δηλαδή με Northwood και την XP-90, όταν μου γράφει σε idle 40-42 στην ουσία έχω 47-49;;; Δηλαδή πρίν με την stock που ήμουν 65 σε full load, ουσιαστικά είχα 72; Είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Oχι. Δεν πιστευω οτι γινεται αυτο. Τουλαχιστον οχι στις καινουργιες και οχι τοσο μεγαλη διαφορα. Επισης στις Abit ic7g max3 και στις asus p4p800 e,p4c800 e deluxe τελευταιες revisions που εχουν περασει προσφατα απο τα χερια μου οι μετρησεις με σενσορα απειχαν 2 βαθμους στην ic7 απειχαν 3 σε full και στις αλλες δυο 2 βαθμους μαξ. Αυτα τα ξερω με σιγουρια. Τωρα οι υπολοιπες.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.