Jump to content



Ολοι οι Intelαδες πειτε τις θερμοκρασιες σας!


Jason1442169106

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

η cpu και η ψυξη που εχω ειναι στην υπογραφη...πρωτη κρυα εκκινηση στο bios εχω 41 c και τρεχοντας το prime φτανω τους 62-63 c.ζεστη επανεκκινηση bios ξεκιναω με 44 c... τωρα αν εχει καποιος την καλοσυνη ας μου πει αν ειναι φυσιολογικο...!!eidika to 62-63 c... :ο) οι βαθμοι ειναι απο τις ζεστες μερες αυτης της βδομαδας και χωρις πλαινο ανεμιστηρα ακομα,μονο 2 μεσα...

Link to comment
Share on other sites

η cpu και η ψυξη που εχω ειναι στην υπογραφη...πρωτη κρυα εκκινηση στο bios εχω 41 c και τρεχοντας το prime φτανω τους 62-63 c.ζεστη επανεκκινηση bios ξεκιναω με 44 c... τωρα αν εχει καποιος την καλοσυνη ας μου πει αν ειναι φυσιολογικο...!!eidika to 62-63 c... :ο) οι βαθμοι ειναι απο τις ζεστες μερες αυτης της βδομαδας και χωρις πλαινο ανεμιστηρα ακομα,μονο 2 μεσα...

Μου φαίνονται σχετικά φυσιολογικές οι θερμοκρασίες σου, τουλάχιστον σε idle, ίσως ελάχιστα μεγαλύτερες από το κανονικό σε full load. Η mobo τις λέει σίγουρα σωστά; Τί πυρήνα έχει η CPU σου, Willamete;

Link to comment
Share on other sites

northwood 3@3.52 με 1.57 volt (πεφτει στα 1.54 σε full load) 37-38 idle , 48Μax, με θερμοκρασια κουτιου 28-29 βαθμους και θερμοκρασια δωματιου σταθερα στους 25.

Ψυχτρα Coolermaster Hyper6 με ανεμηστηρα Zalman 80χ80χ25 1800rpm.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οι prescott ανεβαζουν θερμοκρασιες.

Ενασ φιλος μου εχει prescott 3,2 και φτανει μεχρι και 70 ο C!

Εγω ειχα celeron d 2.8 (prescott) και το bios ελεγε σε idle 48o C kai se load 52 o C (Τουλαχιστον περιπου γιατι εκανα ρεσταρτ αμεσως μετα απο πολυωρη χρηση tou Counter Strike Source).

Βεβαια σε idle me 48oC δουλευε το fan stis 2600 rpm kai 48oC ενω σε foull load 4500rpm kai 52oC).

Τωρα εβαλα p4 2.8 και σε idle einai 44oC me 2600 rpm και σε full load 49oC me

3500 rpm

Δοκιμασα διαφορα προγραμματα για να μετρησω θερμοκρασιες και στροφες ανεμιστηρων αλλα δεν μου φανηκαν σωστες (εβαλα το fanspeed , to everest

κτλ αλλα εδειχναν τρελλες θερμοκρασιες πχ. cpu tem 35 sys temp 45!)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασες την τελευταια εκδοση?Νομιζω ειναι η 5.3.7.0.Αν ειναι η τελευταια κ δεν εχει τη μητρικη σου..βολεψου με τα αλλα προγραμματα.Θα σου πουνε τα παιδια καλυτερα απο μενα ποια ειναι καλα προγραμματα γιατι εγω μονο με mbm εχω ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω αυτη τη μητρικη εχω Insane.Εμενα μου λεει 51 βαθμους με 3d cooler ultra gt full load χωρις να εχω κανει overclocking αλλα με εναν prescott απο κατω μου φαινεται μια λογικη θερμοκρασια ενω σε σενα με νερο ειναι πολλα οντως..

Link to comment
Share on other sites

intel pentium 540 s775@3840MHz abit fatality aa8xe idle 38C full load 50 με room temp μεσω guru clock 28C.

δηλαδη οι θερμοκρασιες μου ειναι 8με 10 χαμηλοτερες οντως οπως λετε?

Oχι . Δεν εισαι 8-10 χαμηλοτερα . Δεν θα ηταν και λογικο εξαλλου . Ισως 3 (σε σχεση με asus πχ που μετρανε χαμηλα) .. αλλα και παλι δεν ξερω πως ακριβως μετραει η μητρικη αυτη . Βαλε ενα σενσορα και θα εισαι σιγουρος .

Απο εκει και περα , μια χαρα βρισκω τις temps σου .

Γενικα το θεμα ειναι μπαχαλο . Βαλτε σενσορα για να ξερετε ακριβως που πατε .

Link to comment
Share on other sites

Stefane την σουταρες την MSI??

:068: Αναγκαστικα.

Οταν εβαλα το w/c μια βιδα εκατσε πισω απο τη μητρικη και την εκαψε !!!

Οποτε εβαλα μια p4p800-x me 75 euro !

Kαλη ηταν η 865 Νεο2 και ευκολη σε ο/c. Η καινουργια ειναι ποιο γρηγορη με δικο της PAT system (ειναι ελαχιστες η 865 μητρικες που περνανε την Νεο2).

Αλλα απαιτει περισοτερες γνωσεις για σωστο ο/c και η -x version δεν δινει τασεις Vdimm πανω απο 2.7..(εχω τo ΔΔΡ booster)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.