Jump to content



WAF and TFT 19"


fonzi

Recommended Posts

Δεν ξερω αν λετε και για τη νεα 1780q. Aπο δυνατότητες (πιβοτ κλπ) και εμφάνιση σκίζει! Αν είναι και ανεκτή σε εικόνα την χτυπάω μιας και απόσο διάβασα εχει και το καλύτερο interpolation από όλες- άρα παίζει καλά και σε 1024χ768 (για να μην στραβωθουμε...).

Μείον (ισως;) ότι το τροφοδοτικό της είναι εκτός.

Πολύ κακό για το τίποτα. ΤΝ panel έχει και αυτή.

http://www.prad.de/guide/ergebniss_vergleich.html?pradid=b7c9d4f7482ca00804ac8b744a7c2107&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=1975&18%5B%5D=0&19%5B%5D=0&19%5B%5D=1974&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&39%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&46%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=vergleichen

:102:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Nαι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ντε και καλά είναι για τα μπάζα!

Ξέρω βέβαια τι εννοείς (έχω και μια νεκ1970νχ) αλλά και το τν πανελ συνηθίζεται...

Το χειρότερο με αυτά είναι η παραμόρφωση (έως εξαφάνιση) της εικόνας υπό γωνια.

Πάντως μια 1730s που έβλεπα παράλληλα με τη νεκ που έχω έδειχνε πολύ καλά τις φωτογραφίες και μάλιστα συνεβαινε και το εξής κουφό: Υπήρχαν βουνά στο βάθος στην lg και ουρανός στην νεκ στην ίδια φωτογραφία. Επρεπε να πάω τη φωτεινότητα και το κοντραστ κάτω από 40 στην νεκ για να εμφανισθούν τα βουνά!

Επίσης σίγουρα το πανελ της νεκ είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια σε πολύωρη χρήση.

Αλλά οι διαφορές τελικά μεταξύ των πανελ δεν είναι και τόσο τραγικές. Γι αυτό καταλαβαίνω και αυτούς που βλέπουν ΟΚ την lg1730 ακόμα και για χρήση γραφείου και ας μην είναι κορυφή η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια καλή και φθηνή και τράβα για αερογραφία σε σχέδιο που μετά από πολλούς καβγάδες θα καταλήξεις να είναι αυτό που θέλει η σύζυγος (άσχετα αν αυτό ήθελες κι εσύ από την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ντε και καλά είναι για τα μπάζα!

Ξέρω βέβαια τι εννοείς (έχω και μια νεκ1970νχ) αλλά και το τν πανελ συνηθίζεται...

Το χειρότερο με αυτά είναι η παραμόρφωση (έως εξαφάνιση) της εικόνας υπό γωνια.

Πάντως μια 1730s που έβλεπα παράλληλα με τη νεκ που έχω έδειχνε πολύ καλά τις φωτογραφίες και μάλιστα συνεβαινε και το εξής κουφό: Υπήρχαν βουνά στο βάθος στην lg και ουρανός στην νεκ στην ίδια φωτογραφία. Επρεπε να πάω τη φωτεινότητα και το κοντραστ κάτω από 40 στην νεκ για να εμφανισθούν τα βουνά!

Επίσης σίγουρα το πανελ της νεκ είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια σε πολύωρη χρήση.

Αλλά οι διαφορές τελικά μεταξύ των πανελ δεν είναι και τόσο τραγικές. Γι αυτό καταλαβαίνω και αυτούς που βλέπουν ΟΚ την lg1730 ακόμα και για χρήση γραφείου και ας μην είναι κορυφή η οθόνη.

Η συγκεκριμένη NEC που έχεις θεωρείται ένα από τα καλύτερα μοντέλα της και έχει άριστες κριτικές στα ξένα φόρα.

Στο θέμα της φωτογραφίας κάτι θα έφταιγε ίσως όχι μόνο το κοντράστ.Φυσικά είναι κατά πολύ ανώτερη από την 1730s.

Σίγουρα δεν είναι για τα μπάζα η 1780Q αλλά κατά την δική μου γνώμη είναι πολλά 350+ Ευρώ για 17" ΤΝ.Πάρε καλύτερα 19" αν θέλεις LG.Πάω πάσο βέβαια αν δε σε ενδιαφέρει το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως η 19" lg είναι ακριβές.

Βρίσκω περίπου 530 ευρώ την 1920p και την 1980q.

Ασε που δεν ξέρω ποιά από τις 2 είναι προτιμότερη...

Μαλλον πάντως η πρώτη από πανελ και η δεύτερη απο design, pivot κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως η 19" lg είναι ακριβές.

Βρίσκω περίπου 530 ευρώ την 1920p και την 1980q.

Ασε που δεν ξέρω ποιά από τις 2 είναι προτιμότερη...

Μαλλον πάντως η πρώτη από πανελ και η δεύτερη απο design, pivot κλπ

Δεν μπορείς να τις συγκρίνεις μεταξύ τους γιατί για άλλη δουλειά είναι η κάθε μια.

Κοίταξε τότε την Samsung 173P.(pivot,Dvi)

Υπάρχει σε διάφορα χρώματα(άσπρο,μαύρο,κοκκινο,μπλε,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αλλά η 173π είναι ακριβή και με μεγάλο ρίσκο για καμένα πιξελ.

Κάποιος έγραφε ότι ανοιξε 6 καινούριες και είχαν όλες χαλασμένα πιξελ...

Είναι 10 ευρώ πιο ακριβή από την LG1780Q.

http://www.pixmania.com/gr/gr/53713/art/samsung/ieuic-tft-17-syncmaster-1.html

Ασε τι είπε κάποιος.Ο καθένας λέει.Κάνε και μια έρευνα στο ιντερνετ να δεις τι λένε.Οχι ο ένας αλλά οι πολλοί.Και κει άνθρωποι τις έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Aκου λοιπόν: Προ καιρού την είχα ψάξει για 193π που μου άρεσε πολύ. Μιλώντας με τύπους εξωτερικό μου είπαν ότι εδω και λίγο καιρό σχεδόν όλες τους βγαίνουν με καμμένα.

Μάλιστα υποπτεύονταν το εξής: επεδή για αυτες δίνεται 0 πιξελ εγγύηση στην Κορέα και δεν ξέρω που αλλού, μήπως αυτές που έχουν 1-2 χαλασμένα τις στέλνουν ευρώπη μετα...

Link to comment
Share on other sites

Aκου λοιπόν: Προ καιρού την είχα ψάξει για 193π που μου άρεσε πολύ. Μιλώντας με τύπους εξωτερικό μου είπαν ότι εδω και λίγο καιρό σχεδόν όλες τους βγαίνουν με καμμένα.

Μάλιστα υποπτεύονταν το εξής: επεδή για αυτες δίνεται 0 πιξελ εγγύηση στην Κορέα και δεν ξέρω που αλλού, μήπως αυτές που έχουν 1-2 χαλασμένα τις στέλνουν ευρώπη μετα...

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την κουβέντα που έκανες.Γιατί όμως στο ίντερνετ(Γερμανία-Αγγλία-Γαλλία)δεν διαδόθηκε κάτι τέτοιο?Τέτοια πράγματα ακούγονται και γράφονται παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ti να πω... δεν ξέρω.

Αν κοιτάξεις εδώ ή στο thelab θα δεις τις σχετικές συζητήσεις.

Θα μπορούσα βέβαια να πάρω 173π απο βιτρίνα να παίζει, αλλά εδώ την έχουν ακριβή!

Link to comment
Share on other sites

to Arcor:

H 1720p μου αρέσει αλλά κοστίζει όσο η 1780q οπότε λέω να πάρω την καινούρια.

Δεν συζητάω για πιξμανια διότι θέλω την εγγύηση των 0 πιξελ της Αλμαν.

Γι αυτό κοιτάω Ελληνικά eshops.

Για Στέλλα και όποιον άλλον γνωρίζει: Βρίσκω 358 ευρώ στο computer4u την καλυτερη τιμή για 1780q διότι δεν με χρεώνει μεταφορικά για επαρχία. Τελική τιμή για μένα συμφερότερη. Για αθηναίους δεν ξέρω αν τους συμφέρει διότι για Αθήνα και άλλοι δεν χρεωνουν μεταφορικά. Τώρα είναι ρίσκο το συγκεκριμένο κατάστημα; Σκέφτομαι ότι και έτσι να είναι αφού δίνει εεγύηση της Αλμαν δεν με νοιάζει τίποτα. Αντικαταβολή θα πληρώσω.

ARJ αυτό με την αερογραφία εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω... (μειωμένο IQ θα έχω προφανώς ε?)

Link to comment
Share on other sites

to Arcor:

H 1720p μου αρέσει αλλά κοστίζει όσο η 1780q οπότε λέω να πάρω την καινούρια.

Σεβαστή η γνώμη σου άσχετα αν διαφωνώ και είμαι υπέρ της 1720p.Καλή αγορά :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.