Jump to content



WAF and TFT 19"


fonzi

Recommended Posts

Ξέρετε όλοι φαντάζομαι τι εστί waf... (wife acceptance factor νομίζω -αν το γράφω σωστά)

Λοιπόν στα τόσα προβλήματα επιλογής καλής 19" προσθέστε και το ανυπέρβλητο WAF!!!

Λοιπόν η γυναίκα θέλει τι aκριβώς από την οθόνη; Μα ωραίο πίσω μέρος διότι αυτό θα φαίνεται από το σαλόνι!!!!!

Είδε διάφορες και ενθουσιάστηκε στο συγκεκριμένο θέμα από lg 1980q, samsung 193p, sony hs94p. Ξέρετε κάποια καλή (οθόνη βρε) με εμφανίσιμο πίσω μέρος;;;

Oσον αφορά εμένα καθότι είχα την ευκαιρία να δω πολλές σήμερα, μου άρεσαν πολύ οι nec 1970gx, sony hs94p. Δυστυχώς δεν βρήκα για να δω benq, belinea. Επίσης νομίζω σε εξαιρετική τιμή είναι (αν και 17" αυτή) η ειζο 550 (290 +φπα).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Για μένα αυτή είναι μια από τις πιο όμορφες 19'' που έχω δει. Από την άλλη όμως, από ότι διάβασα σε άλλο thread του forum δεν είναι και ότι καλύτερο για τα λεφτά που κάνει. :012:

Έχω αρχίσει να ψάχνω και εγώ για TFT, εδώ και καμιά 15αριά μέρες και ακόμη είμαι πολύ μπερδεμένος :102: .

Κοινώς κάθε μέρα διαβάζω και ένα θετικό-αρνητικό, για το κάθε μοντέλο. Να δω που και αν θα καταλήξω τελικά.

[me_thinks]Προς το παρόν γέρνω προς την καινούρια την Futsitsu-Siemens, αλλά θα αργήσει λένε να έρθει και θα έχει 0 pixel; Γιατί από τιμή; Mήπως να πάω για Samsung; Αλλά πιο από όλα τα μοντέλα και σε τι διαφέρει τελικά το ένα με το άλλο. Αααα θα πάρω την "όμορφη" LG, αλλά δεν λέει και το ΤΝ panel![/me_thinks]

Τα νεύρα μου :101: :) .

Άντε να δούμε. Ευτυχώς στην περίπτωσή μου, δεν υπάρχει θέμα WAF. :004:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω WAF και μόνο την LG που προτείνει και ο Ujin!!!

Αν και η πλέον αρμόδια να σου απαντήσει είναι η sa1901.

Άσχετα αν την συγκεκριμένη σου την έφερνε στο κεφάλι λόγω ποιότητας απεικόνισης :016:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα (πχ είσαι επαγγελματίας φωτογράφος ή γραφίστας και θες την καλύτερη δυνατή χρωματική απόδοση, το καλύτερο contrast/φωτεινότητα ή πλήρη έλεγχο σε ένα σκασμό ρυθμιστικά), για να προτιμήσεις κάποια από τα πιό ακριβά μοντέλα της αγοράς (βλέπε ΕΙΖΟ) πιστεύω ότι όλα τα μοντέλα που ανέφερες είναι μια χαρά για γενική εργασία σε windows, games, dvd movies.

Οπότε προχωράς όσο σε πάει η τσέπη σου και όσο......επιτρέπει η συμβία σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΚΑΙ ποιότητα και ωραίο design καμμία δεν έχει???

Προσπάθησε να πείσεις την συμβία σου να κάνει μια εξαίρεση συτή τη φορά διότι οι οθόνες(όπως και οι ωραίες γυναίκες ;) ) υπάρχουν για να τις βλέπουμε από μπροστά και όχι από πίσω.

Αν δεν πείθεται, υπάρχει και ποιότητα και ωραίο design.(γύρω στα 500 Ευρώ)

Π.χ. Samsung 193p

Πάντως πρόσεχε μη την πατήσεις με το κριτήριο που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να πείσεις την συμβία σου να κάνει μια εξαίρεση συτή τη φορά διότι οι οθόνες(όπως και οι ωραίες γυναίκες ;) ) υπάρχουν για να τις βλέπουμε από μπροστά και όχι από πίσω.

Αν δεν πείθεται,ρίξε και μια ματια στην Samsung 193P(πολύ κομψή γενικά και πολύ καλή οθόνη)

Πάντως πρόσεχε μη την πατήσεις με το κριτήριο που ψάχνεις.

Πολύ σωστή απάντηση. Αυτό στο οποίο πρέπει να επικεντρωθείς είναι η ποιότητα της οθόνης συνολικά και όχι τόσο της εμφάνισής της.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε σε κανένα μαγαζί μήπως και πίασει ένα κόλπο που είπε κάποιος:

"Έχω το μετρητό. Αν μου την ανοίξεις και είναι ΟΚ, την παίρνω επιτόπου"

;)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε σε κανένα μαγαζί μήπως και πίασει ένα κόλπο που είπε κάποιος:

"Έχω το μετρητό. Αν μου την ανοίξεις και είναι ΟΚ, την παίρνω επιτόπου"

;)

Σωστό και αυτό (αν έχεις το μετρητό).

Αλλά με τα ρημάδια τα ηλεκτρονικά και πάλι μπορεί να είσαι άτυχος και το κόλπο με το μετρητό να μην πιάσει.

Φίλος πήρε SONY (SDM-S73/H) και το πρώτο καμμένο pixel (μαύρισε τελείως μια κουκίδα) του έσκασε σε 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος, είναι να μπεις στην χρονομηχανή και να πας 3-4 χρόνια μετά και να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν έμεινε ευχαριστημένος.

Τώρα αν δεν διαθέτετε χρονομηχανή, απλά ρωτάτε κόσμο που διαθέτει το hardware, συμβιβάζεστε με τυχόν μειονεκτήματα, σταυρώνεται και τα δάκτυλα για τύχη και προχωράτε στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πηγαίνοντας πίσω την χρονομηχανή 10 χρόνια περίπου και οδεύοντας προς τα εμπρός όλο eizo βλέπω εκεί που ήμουν ικανοποιημένος...

Απλά "είναι πολλά τα λεφτά Αρη..."

Επίσης παρατηρώ ότι υπάρχει πάντα περίπτωση να πάρεις κάτι ακριβό και να βγει μαπα.

Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις κάτι φθηνό και να βγεί αστέρι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φοβαμαι...

Πάντως μια που μιλάμε και για τιμές, η ειζο 568 στα 430 τελική σαν πολύ δεν έχει πέσει;

Πιστεύω ότι αυτό είναι λογικό, την στιγμή που έχει βγει νεότερο μοντέλο (L578) σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων (μην ξεχνάμε ότι πριν 2 μήνες περίπου η L568 κόστιζε 650€).

Υπάρχουν και οι φήμες ότι προς το τέλος του χρόνου θα βγει και μοντέλο αντίστοιχο της 578/778, χωρίς ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.