Jump to content



Ποια ψηφιακή;


_daemon_

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή ψηφιακή μηχανή ~5MP σε σχετικά καλή τιμή. Τι προτείνετε; Δεν έχω κλίση προς καμία εταιρεία, αρκεί αυτό που θα πάρω να είναι καλό.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψινομαι να παρω αυτη την προσφορα απο τον γερμανο.

Δε θυμαμαι καθολου μοντελα κτλ αλλα θα παω να δω.

Μια φωτ μηχ 4.χ κατι mp οlympus/canon δε θυμαμαι και δωρο ενας εκτυπωτης με 150 ευρα..

Δεν εχω μελανη κ στον εκτυπωτη και καιρος να αλλαξω απο την κ0λ*HP..ο εκτυπωτης μου ιεναι πιο φτηνος απο τις μελανες.

τεσπα ριξε καμια ματια στον Γερμανο εχει καλες προσφορες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος ως προς τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις?

Γιατί στα 5mp παίζουν σε όλα τα επίπεδα τιμών, με τις πραγματικά καλές να είναι και ακριβότερες.

Επίσης, σε ενδιαφέρουν χαρακτηριστικά όπως δυνατό οπτικό zoom, stabiliser?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα κλασσικά κομπιουτερομάγαζα και να αποτανθείς σε κάποιο εξειδικευμένο μαγαζί με φωτογραφικά είδη.

Σου προτείνω τον Κατερέλο (www.katerelos.gr)

To Πλαίσιο, π.χ. (που ψωνίζω πολύ συχνά για το PC μου) τις ψηφιακές που έχει τις πουλάει στην συνιστώμενη λιανική τιμή της αντιπροσωπείας, που είναι αρκετά (ώς πολύ υψηλότερη από τις τιμές φωτογραφικών καταστημάτων).

Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 300 άντε 400 ευρώ το πολύ. Δε θέλω τρελά πράγματα, μια καλή ψηφιακή με καλή απεικόνιση χρωμάτων, ένα zoom της προκοπής κλπ. λίγο παραπάνω από την ψηφιακή που θα πρότεινες στον μέσο χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Στα 5MP και με τα λεφτα που συζητας σιγουρα μπορεις να παρεις κατι αρκετα καλο.

Προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την SONY DSC W-12 και παραλληλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για αντιστοιχες CANON.

Αν δεν καταληξεις σε "κομπιουτερομαγαζο" MSN me μπας και σε στειλω στο φωτογραφειο εκει στην περιοχη σου και σου κανουν και καλυτερη τιμη...;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την sa1901 και θα σου προτείνω και εγώ την Canon Powershot A95.

Την πήρα δώρο στον κουμπάρο μου, και έχει μείνει έκπληκτος με την ποιότητα των φωτογραφιών της.

3Χ οπτικό zoom, σπαστή οθονούλα LCD που όταν κλείνεις την μηχανή μπορείς να την γυρίσεις με την "πλάτη" προστατεύοντας την. Αν και σχετικά μικρή η LCD, είναι πολύ καθαρή. Παίρνει 4ΧΑΑ μπαταρίες, που σημαίνει ότι δύσκολα θα μείνεις χωρίς ρεύμα (αγοράζεις ένα πακέτο αλκαλικές από το περίπτερο και δεν ασχολείσαι με πρίζες για φόρτιση). Καλό γκρίπ και συμπαγής/δεμένη κατασκευή.

Το καλό με τις canon είναι ότι υπάρχει και οργανωμένο δίκτυο κέντρων σέρβις οπότε δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος αν- χτύπα ξύλο- πάθει κάτι είτε εντός (τυχερός) είτε εκτός (άτυχος) εγγύησης.

Μην πάρεις χαλαρά το θέμα σέρβις μιας και στην συντριπτική πλειοψηφία των μοντέλων, αν πάθεις κάτι (ακόμα) και μέσα στην εγγύηση μπορεί να ταλαιπωρηθείς και να μείνεις για αρκετό καιρό χωρίς μηχανάκι (μέχρι να σου την αντικαταστήσουν) αν είσαι τυχερός. Δυστυχώς στις περισσότερες μηχανούλες δεν υπάρχει τμήμα σέρβις από τις εδώ αντιπροσωπείες και τις στέλνουν στο εξωτερικό για επισκευή ή (το πιθανότερο) αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου εμπειρία λέει ότι για μηχανές μέχρι 400-450 ευρώ η sony είναι πολύ καλή,

για 450-800 ευρώ η olympus είναι must και για 800++ (dslr) πάμε σε canon- nikon.Παρόλα αυτά μπορείς να πάρεις πολύ καλές γνώσεις για την μηχανή που σε ενδιαφέρει στα παρακάτω sites:

http://www.dcviews.com/

http://www.dpreview.com/

http://www.steves-digicams.com/

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή που ψάχνεις ,εγώ στη θέση σου σε καμμιά περίπτωση δε θα έπαιρνα κάτι άλλο από την KONICA MINOLTA Ζ3 ή 5. Είναι ό,τι κοντινότερο υπάρχει σε SLR με 8 εώς 12 Χ ΟΠΤΙΚΟ ζουμ και πάρα πολύ καλή ποιότητα βίντεο με ήχο απεριόριστου χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή που ψάχνεις ,εγώ στη θέση σου σε καμμιά περίπτωση δε θα έπαιρνα κάτι άλλο από την KONICA MINOLTA Ζ3 ή 5. Είναι ό,τι κοντινότερο υπάρχει σε SLR με 8 εώς 12 Χ ΟΠΤΙΚΟ ζουμ και πάρα πολύ καλή ποιότητα βίντεο με ήχο απεριόριστου χρόνου

Αν θυμάμαι καλά , η μπαταρία που έχει είναι της Konica έτσι ? Πόσο έχει καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή που ψάχνεις ,εγώ στη θέση σου σε καμμιά περίπτωση δε θα έπαιρνα κάτι άλλο από την KONICA MINOLTA Ζ3 ή 5. Είναι ό,τι κοντινότερο υπάρχει σε SLR με 8 εώς 12 Χ ΟΠΤΙΚΟ ζουμ και πάρα πολύ καλή ποιότητα βίντεο με ήχο απεριόριστου χρόνου

Ψάχνωντας για δική μου ΨΦ τσέκαρα την Ζ5 πριν 2 μήνες στο adorama στο κέντρο. Είχα μια HP 945 η οποία τα έφτυσε μετά από 1,5 χρόνο στην κατοχή μου (είχα βγάλει 2.200 φωτογραφίες) και έψαχνα για τον αντικαταστάτη της.

Με στεναχώρησε πολύ το γεγονός ότι η ποιότητα των πλαστικών της ήταν κάτω του μετρίου, και ο διακόπτης του zoom "έπαιζε" και είχε μπόσικα όταν τον πάταγες. Καθόλου ικανοποιητικά δείγματα όταν πας να ακουμπήσεις σχεδόν 500 ευρώ. Τελικά δεν την προτίμησα.

Πρόσφατα, η Konica-Minolta Ζ20 ήταν η πρώτη μου επιλογή για να την κάνω δώρο. Στα συν της και η πρωτιά στο προηγούμενο RAM στην κατηγορία ψηφιακών έως 300 ευρώ. Την αγόρασα την προηγούμενη Πέμπτη απόγευμα από τον Κατερέλο και το βράδυ είπα να την δοκιμάσω και να την σετάρω για τον κουμπάρο μου που θα του την έκανα δώρο. Τα πλαστικά της χειρότερα και από της Ζ5. Στο δεύτερο πάτημα του διακόπτη που εναλλάσει μεταξύ διόπτρας και οθόνης LCD, μπλόκαρε η οθόνη LCD και μπορούσες να πάρεις φωτό μόνο σκοπεύοντας μέσω της διόπτρας. Για τα 5 λεπτά που δούλεψε η οθόνη, μία λέξη μόνο ταιριάζει στην απόδοση της: τραγική.

Την επέστρεψα την επομένη, και πήρα την Canon Α95. Μεγάλη η διαφορά στα πάντα τους με μόνη παραχώρηση στο θέμα του οπτικού zoom που στην περίπτωση της canon δεν είναι τόσο ισχυρό (3x αντί 8x).

Μετά από αυτές τις εμπειρίες δύσκολα θα πρότεινα τα budget μοντέλα της Konica-Minolta σε κάποιον. :009:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τον χρόνο σας.

Όπως το βλέπω, με κόβω να πηγαίνω για canon a95 :D

Είδα από skroutz ~280€ από e-shop που και από εγγυήσεις κλπ δεν έχω ακούσει "κακά" λόγια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.