Jump to content



Ψύκτρα για socket A


geolast

Recommended Posts

περιμένε λίγο να ψηθεί και η πάστα πρώτα κανα δύο μέρες και μετά πάλι βλέπεις.

κοίτα και 10βαθμού που έπεσες καλά είναι για μια τέτοια ψύκτρα.

καθάρισε το κουτί μέσα,μάζεψε καλώδια κλπ ότι μπορείς για να βοηθήσεις την ροή του υπολογιστή και βεβαιώσου πως δεν είναι σε ζεστό μέρος..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν περίμενα παραπάνω αλλά γενικά δεν είναι λογική θερμοκρασία για Athlon Xp 2200+ οι 65 βαθμοι. Πριν τα έριχνα στην παλιά ψύκτρα και στο ότι είχα καιρό να την καθαρίσω. Μάλλον έφταιγε η cpu...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν και κάτα πόσο είναι πιθανό, αλλά μήπως αυτό που φταίει είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας; Μήπως δηλαδή ο αισθητήρας δείχνει απλώς λανθασμένες θερμοκρασίες; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν και κάτα πόσο είναι πιθανό, αλλά μήπως αυτό που φταίει είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας; Μήπως δηλαδή ο αισθητήρας δείχνει απλώς λανθασμένες θερμοκρασίες; Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Ναί ...είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό.

Για αυτό του πρότεινα και τη μέθοδο της "δακτυλοσκόπησης" :116:

Από εκεί και πέρα....άν αποδειχθεί αυτή η θερμοκρασία σωστή...άν ?...

Να ρωτήσω κάτι το οποίο δέν ειπώθηκε στο thread ??

Μπάς και ο επεξεργαστής σου....είναι Palomino ??

Μόνο αυτοί βαράγανε τέτοιες τρελλές temps σε νορμάλ συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έχω ένα Titan χάλκινο και τώρα το καλοκαίρι μου έχει ανέβει 6-7 βαθμούς πάνω.. Έχετε καμιά ιδέα για βελτίωσή του ή να πάρω άλλο? Έχει ψιλοκαλή ψύκτρα, αλλά ο ανεμιστήρας του από την αρχή μου έσπαγε τα νεύρα με τον θόρυβο.. Με 5000 στροφές λογικό είναι βέβαια.. Λέτε να ωφελούσε μια αλλαγή ανεμιστήρα? Και αν ναί καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναί ...είναι σύνηθες φαινόμενο αυτό.

Το ξέρω ότι οι αισθητήρες κάνουν συχνά λάθος αλλά δεν ήξερα αν υπήρχαν συχνές περιπτώσεις στις οποίες να έδειχνε σωστά ο αισθητήρας κάποτε και μετά από κάποιο καιρό να άρχιζε να λέει ψέματα. Π.χ. κάποτε να έδειχνε 40 και μετά από καιρό 65

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ψύκτρα της coolermaster κυκλοφορεί στην Ελλάδα με 3000 στροφές 6άρι ανεμιστήρι. Αυτό το πράγμα δεν μπορεί να δροσίσει ούτε 64μπιτο σε underclocking. Η καλύτερη δουλειά είναι να πάρετε από κάποιον το μαμά ανεμιστήρι από 64μπιτο επεξεργαστή που έχει και μαμώ τα cfm και να τον προσαρμόσετε. Η ίδια η ψύκτρα κυκλογόρησε στην αρχή για Πέντιουμ και είχε 6000 στροφές 6άρι ανεμιστήρι και πάταγε πολλές ακριβές κάτω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι palomino ο επεξεργαστής μου. Είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι είναι thoroughbred. Πάντως μένει στάσιμος στους 66-67. Θα δοκιμάσω αύριο και με το δάκτυλο! Σεμνάαααααα... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω αγορασα την συγκεκριμενη εχθες. Ειχα μια NoName στις 4200 στροφες αλουμινιου ψυχτρα κομενη στις γονιες γιατι δεν χορουσε απο τα τρανζιστορ. Εκανε δουλεια idle 44C αλλα 45dB δεν ειναι και λιγα. γιαυτο και την αλλαξα. Αυτη τωρα η Coolermaster HeatPipes 3D 3000+ να λεμε την αληθεια ειναι αθοριβη αλλα μου ανεβασε την θερμοκρασια στους 48C. Αυριο περιμενο την Arctic Silver 5. Να δουμε, θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε θα βαρεθώ άραγε να το γράφω. 6ΑΡΗΣ ΑΘΟΡΥΒΟΣ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αλλάξτε ανεμιστήρα γιατί η ψύκτρα είναι πολύ καλή και την κόβει η π@π@ριά με τα -80 cfm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την GlobalWin CAK4-88T στο σύστημα της υπογραφής που είχα πάρει πριν 2 χρόνια από Checkmate, 38ε αν θυμάμαι καλά. Είναι από τις καλύτερες πιστεύω καθώς στον AthlonXP που έχω o/ced στα 2.3GHz σε full load δεν βλέπω πάνω από 52 βαθμούς!! Είναι moddαρισμένη με το κόλπο που ενώνεις τα καλώδια του thermistor ώστε να δουλεύει σε full speed. Εννοείται ότι βάζεις και μια καλή πάστα (εγώ έχω AS3), φροντίζεις να έχει καλή ροή αέρα το κουτί (συμμάζεμα καλωδίων,fan μπρος-πίσω) και καθάρισμα της σκόνης σε τακτική βάση (ανα 3-μηνο καλά είναι) για να έχεις καλές θερμοκρασίες.

Επίσης βασικό είναι η ψύκτρα να είναι από χαλκό που είναι καλύτερη από τις αλουμινένιες.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά μαζική αγορά της ψύκτρας κάναμε;Κι εγώ την πήρα προχθές.

Βασικά μου έριξε 1-2 βαθμούς,από 48 idle πήγα σε 46-47 σε έναν Athlon 2000+@1920Mhz και 1.6volt.Βασικά την περίμενα καλύτερη μιας και είναι χάλκινη αλλά τελικά δεν αποδειχτηκε τίποτα το ιδιαίτερο.Φυσικά ξήλωσα το "αθόρυβο"-θορυβώδες ανεμιστηράκι της και έβαλα αυτό που είχα στην μαμίσια,ένα 8ρη στις 1000-1100 στροφές με αντάπτορα 8->6cm.

Τώρα με 10 Ευρώ μην περιμένετε θαύματα,απλά πίστευα πως θα ήταν αρκετά καλύτερη από την μαμίσια.Τώρα δεν με χαλάει κι όλας μάλλον θα βάλω την μαμισια ψύκτρα στην VGA(9000 προ) μπάς και την κάνω passive cooling αλλά δεν ξέρω που θα βρώ κολλητική θερμοαγώγιμη και αν θα αντέξει το βάρος της ψύκτρας(δεν είναι και πολύ βαριά,η coolermaster είναι πίο βαριά αλλά λίγο πιό μικρή).

Τσάμπα γράφω μου φαίνεται :022:

Παιδιά η ψυκτρούλα δεν είναι τίποτα τα σπουδαίο μην το ψάχνετε,μου έριξε ενα βαθμό σε σχέση με την μαμίσια του athlon xp 2000+ tbredB.

Και όποιος λέει ότι είναι αθόρυβη από τη μάνα της μάλλον πρέπει να πάει στον ορυλλά :112:

Link to comment
Share on other sites

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=41&PHPSESSID=d66d5477171268585a8b4c91dea0acf2

Το θέμα είναι οτι με το μετατροπέα και τον οκτάρη ανεμιστήρα (ρυθμιζόμενο κατά προτίμηση) θα ξεπεράσεις τα 20€ ενώ αν τα είχες δώσει από την αρχή θα είχες πάρεις κάτι με ανώτερες επιδόσεις. Αυτή είναι καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.