Jump to content



Tι ειναι καλυτερο?


Braveheart1980

Με ποιο συνδυασμο θα εχω καλυτερη αποδοση?  

28 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπον?

Μαλλον για 10χ244 με βλεπω

Τα 1,65 μου φαινονται πολλα για 60 mhz παραπανω

ΥΓ Οι μνημες τρεχουν 2,5-3-3-7 1Τ. Η default ταση του 3500+ μου ειναι 1,500 V

Link to comment
Share on other sites

Αν και για επιδώσεις κανονικά πάει 3-2-1 ψήφισα το 1 μιας και είναι με default voltage. Υποθέτω ότι σε κόβουν οι μνήμες έτσι όπως τα δίνεις.

Δεν κάνεις καμιά δοκιμή με ασύγχρονες τις μνήμες? Μπορεί να μην είναι και τόσο μπανάνα ο επεξεργαστής σου. Και μην σε τρομάζει το ασύγχρονο. Δεν μιλάμε για SocketA και NForce2 όπου οι επιδώσεις πήγαιναν για βρούβες.

Υ.Γ. 1.5V? Γιατί είχα την εντύπωση ότι στους Winchester η default τάση είναι λιγότερο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και για επιδώσεις κανονικά πάει 3-2-1 ψήφισα το 1 μιας και είναι με default voltage. Υποθέτω ότι σε κόβουν οι μνήμες έτσι όπως τα δίνεις.

Δεν κάνεις καμιά δοκιμή με ασύγχρονες τις μνήμες? Μπορεί να μην είναι και τόσο μπανάνα ο επεξεργαστής σου. Και μην σε τρομάζει το ασύγχρονο. Δεν μιλάμε για SocketA και NForce2 όπου οι επιδώσεις πήγαιναν για βρούβες.

Υ.Γ. 1.5V? Γιατί είχα την εντύπωση ότι στους Winchester η default τάση είναι λιγότερο?

Στους winnie η ταση ειναι οντως 1,4

Εγω ομως εχω clawhammer

Οσο για τις μνημες εχω δοκιμασει με διαιρετη κτλ σε πολυ χαμηλες τιμες αλλα τζιφος

Ισως δοκιμασω και με αλλες μνημες απο βδομαδα αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο(θα τις αλλαξω και θεση αλλα ματαιο μαλλον)

Link to comment
Share on other sites

1.65 με 1.7 αναλογα τα γουστα και ψυξη τρεχει ο newcastle(0,13) μου απο τις αρχες Oκτωμβριου 04 σε full load και δεν τον εχω δεν να παθαινει κατι μεχρι τωρα.

Γενικα μεχρι +0.02V πιστευω που ειναι γυρω στο 14% παραπανω δεν ειναι επικινδυνο.......

Link to comment
Share on other sites

Aν και ψηφισα 10*244 καφτον να ησυχασεις για να ησυχασουμε κι εμεις :p LOL! Παντως για τα 10*250 οντως ξεκιναει και ζηταει ρευμα αρκετο.... αλλα ενταξει εφοσον το default vcore ειναι 1,5 ε μεχρι 1,7 θα ειναι ενταξει πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις ηθελα να ξερα ποιος ψηφισε να τον καψω!ΛΟΛ!

ΥΓ Δε πιστευω να εισαι εσυ varelasj? Θα σε παιξω κανα UT2004 να παρω το αιμα μου πισω!(αυτο και αν ειναι λολ!)

Οχι βρε αφου σου ειπα τι ψηφησα εγω :D! Δεν μας ειπες τι temp εχεις 10*250@vcore 1.65? Full load παντα...

Link to comment
Share on other sites

@varelasj Οι θερμοκρασιες που εχω στα 10χ250 ειναι γυρω στους 58 C (full load snm). Τελικα κατεβηκα μολις 4 MHz (δηλαδη στα 10χ246 και απο 1,65 Vcore πηγα 1,5250 Vcore! Εκει οι θερμ. ειναι 52 βαθμοι περιπου (παλι full load snm)

@Konos lol man!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 2500 τρωω τελικα τρελλο τοιχο (γνωστο θα μου πειτε σας εχω ζαλισει!!)

Δοκιμασα παντως με επιτυχια (περασε snm long ) και 9,5χ256 με 1,6 βολτια και μεγιστη θερμοκρασια 55 κελσιου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι που ειναι μπανανα αν δεν του δωσεις και λιγο ρευμα δεν προκειται να γινει κατι.

Εγω σου προτεινω την τριτη επιλογη.Αλλα δωσε και πληροφοριες για το τι μνημες εχεις.

Απο τις θερμοκρασιες που εδωσες δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.