Jump to content



MSI K8N Diamond


zillakarpen

Recommended Posts

Σήμερα το μεσημέρι με αφορμή ένα Bios update αποφάσισα να ανοίξω αυτό το Thread έτσι ώστε όσοι έχουν τη συγκεκριμένη μητρική να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον αλλά και να λύσουμε διάφορες απορίες μας σχετικά με ρυθμίσεις που είναι διαθέσιμες και με τις οποίες βάζοντας τις κατάλληλες τιμές να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.

Το παρακάτω Bios Update που έχω συννημένο ΔΕΝ είναι OFFICIAL αλλά ΜODDED με τη δυνατότητα να δίνεις V-Dimm πάνω απο 3V!!!

Επίσης επειδή νωρίτερα έβαλα το το Official οφείλω να πώ ότι δεν μπόρεσα με τίποτα να πάω πάνω απο 2600Mhz!!!!

Επίσης στη συγκεκριμένη έκδοση που παραθέτω πιο κάτω υπάρχουν κάποιες επιλογές στις οποίες δεν ξέρω τι τιμές να βάλω έτσι αν κάποιος έχει τις απαντήσεις ας τις δώσει μπας και δούμε και άλλα οφέλη ΄)

1.Η επιλογή ρεύματος στο nforce τι αποτελέσματα έχει?

2.Η παιρετέρω αύξηση του PCIEXPRESS CLOCK με τιμές άνω του 100Mhz δίνει όφελος στην κάρτα γραφικών και πόση αύξηση είναι επιτρεπτή?(Υπάρχει υδρόψυξη και στην GPU).

3.To payload size τι είναι και ποιες τιμές πρέπει να έχει για καλύτερες επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1 δεν θα δεις αποτελεσματα.Δηλαδη μιας ταξης του 5% (και πολυ ειπα) και ισως και λιγοτερο.Τωρα για το 2 καλυτερα να ειναι κλειδωμενες οι συχνοτητες αν κλοκαρεις.Τωρα για το 3 i have no idea what this is.

Link to comment
Share on other sites

1.Στην DFI μεχρι τα 334 δεν εχω χρειαστει παραπανω ταση στο chipset.......

2.Οχι δεν θα εχει απολυτως καμια διαφορα.

3.Το εχω αφησει στο default του BIOS.

Kαι για τις μνημες που εχεις δεν χρειαζονται πανω απο 2.8V,εμενα παιζουν στα 302 με μολις 2.7V..........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.