Jump to content



Stability Tester


Recommended Posts

Τζίφος. Αν και το fink κατάφερε και μου πέρασε τη mt εκδοχή της qt, και κατάφερα κ έκανα το ./configure, στο make βγάζει errors και δεν πάει παραπέρα (και μέσω fink αλλά και απο το πακέτο από το sourceforge τα errors είναι τα ίδια). Darth, αν θες να σου δώσω τα errors του make μπας και μου βρείς τι φταίει πες μου

Ναι οκ. Κάνε ένα:

make >& tester.log

(>& κολλητά)

Και ανέβασε το log εδώ σε ένα attachment. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου πρόσβαση σε OS X για να κάνω το port εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
Ιδού. Darth, το port που έχουν κάνει αυτοί φαίνεται normal, απλά στο δικό μου mac δεν κάνει compile.

Το πακέτο που μοιράζουν δεν είναι precompiled binary; Αν κατεβάσεις gmp, qt και τον systester από αυτούς, δεν δουλεύει;

Το compile σου χτυπάει πάνω σε κάποιες assembly γραμμές που είναι system specific. Δυστυχώς αν δεν έχω πρόσβαση σε αντίστοιχο σύστημα, δεν μπορώ να κάνω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι precompiled. Κατεβάζει το source και κάνει compile αυτοματοποιημένα (για όλα τα πακέτα του fink και για το fink το ίδιο), και μάλιστα κατεβάζει στην αρχή το apt για να τα κάνει όλα αυτά. gmp κατέβασα κ έστησα κανονικά αλλά και απο αυτούς, qt από αυτούς (για να δώσει τη mt εκδοχή) και το systester και απο τα 2. Σε κάθε περίπτωση το systester σκαλώνει στο ίδιο σημείο κατά το make. Το configure το περνάει

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι precompiled. Κατεβάζει το source και κάνει compile αυτοματοποιημένα (για όλα τα πακέτα του fink και για το fink το ίδιο), και μάλιστα κατεβάζει στην αρχή το apt για να τα κάνει όλα αυτά. gmp κατέβασα κ έστησα κανονικά αλλά και απο αυτούς, qt από αυτούς (για να δώσει τη mt εκδοχή) και το systester και απο τα 2. Σε κάθε περίπτωση το systester σκαλώνει στο ίδιο σημείο κατά το make. Το configure το περνάει

Tο configure περνάει γιατί βρίσκει τις σωστές εκδόσεις από qt και gmp. Από αυτά που καταλαβαίνω, χωρίς να έχω OS X στα χέρια μου, διαφέρει ο τρόπος που ο gcc χειρίζεται τα asm statements σε κάθε λειτουργικό. Ίσως αν κάνω τον tester port σε FreeBSD, να δουλέψει και το OS X.

Link to comment
Share on other sites

Tο configure περνάει γιατί βρίσκει τις σωστές εκδόσεις από qt και gmp. Από αυτά που καταλαβαίνω, χωρίς να έχω OS X στα χέρια μου, διαφέρει ο τρόπος που ο gcc χειρίζεται τα asm statements σε κάθε λειτουργικό. Ίσως αν κάνω τον tester port σε FreeBSD, να δουλέψει και το OS X.

Ακούγεται πολύ πιθανό. Αν κάποτε τον κάνεις port, στείλε μου ένα pm να το τεστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα screenshots του Chris: Όσοι θέλουν να δουν πόσο κλιμακώνει η CPU τους από τα 32 στα 64 bits, μπορούν να το κανουν τρέχοντας μία 64μπιτη διανομή Linux. Η 32 bit έκδοση του tester θα τρέξει κανονικά σε 64 μπιτο λειτουργικό, αλλά θα βγάλει άλλους χρόνους βέβαια.

Ο Core2 φαίνεται να κερδίζει 33% στα 64 bits, σε σχέση με τα 32 bits.

Link to comment
Share on other sites

Στο screenshot έχω 32 και 64 bits systester στο 1M με gentoo linux amd64 να τρέχει dual opteron 250 μονοπύρηνους και ddr400 ecc μνήμες.

32 bits: 43 sec.

64 bits: 22 sec.

Το κέρδος στα μονοπύρηνα μηχανάκια της AMD είναι 49%.

post-64-1442174947,0424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

DarthMoul, δικαιολογείται τέτοια διαφορά? Το πάνω systester είναι αυτό που έκανα εγώ compile, ενώ το κάτω είναι το binary από το site.

screenshot4tc3.th.png

Εγώ έχω κάνει το 32 bit compile σε Slackware 11 με gcc 3.4.x. Εσύ προφανώς είχες πιο νέα διανομή με gcc 4.1.x ή 4.2.x. Αυτό το βλέπεις αν γράψεις:

gcc -v

Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ο gcc πλέον από την έκδοση 4.1 και μετά είναι πιο γρήγορος και από τον icc 9.x.

DarthMoul added 1 Minutes and 54 Seconds later...

Ουσιαστικά είναι η διαφορά σε επιδόσεις που βλέπεις μεταξύ binary vs source based διανομές

DarthMoul added 8 Minutes and 39 Seconds later...

Μέσα σε κάθε binary που μοιράζω υπάρχει ένα αρχείο που λέγεται README. Εκεί γράφω τις εκδόσεις από όλα τα tools που έχω χρησιμοποιήσει ώστε να ξέρει ο καθένας τι γίνεται και αν θέλει να ψάξει για πιθανές βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

kaf@KafsPc:~$ gcc -v
Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu
Configured with: ../src/configure -v --enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++,treelang --prefix=/usr --enable-shared --with-system-zlib --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --enable-nls --with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.1.3 --program-suffix=-4.1 --enable-__cxa_atexit --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-mpfr --enable-checking=release i486-linux-gnu
Thread model: posix
gcc version 4.1.3 20070929 (prerelease) (Ubuntu 4.1.2-16ubuntu2)

Δηλαδή ΑΝ το έκανα και στο 64bit (livecd) compile, τότε θα υπήρχε ακόμη μεγαλύτερη ψαλίδα στους χρόνους... Μάλιστα.

Για να το κάνω compile σε 64bit WinXP χρειάζομαι 64bitη εκδοχή του MinGW?

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω compile σε 64bit WinXP χρειάζομαι 64bitη εκδοχή του MinGW?

Εδώ κολλάμε άσχημα:

1. Ο mingw64 είναι alpha και very very broken. Δεν μπορεί να κάνει σωστά compile τα asm statements του systester.

2. Ο systester χρησιμοποιεί pthreads-win32 library. Μαζί με την precompiled gmp έκδοση και τα απαραίτητα header files θα τα βρεις στο 3rdparty πακέτο των source packages. Το κακό είναι ότι pthreads-win64 ακόμα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Λογικό αφού δεν υπάρχει καν mingw64 stable compiler για να δουλέψουν.

Όταν ετοιμαστούν αυτά θα ετοιμάσω εγώ win64 πακέτο. Μέχρι τότε, δυστυχώς, στα windows θα παίζουμε μόνο 32 bits.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.