Jump to content



Stability Tester


Recommended Posts

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
Να ρωτήσω κάτι εσάς τους windows gurus; Πως κάνω disable την μία CPU από W2k Pro; Στο linux μπουτάρω από non-SMP kernel ή απλά "σβήνω" την μία με ένα utility. Το αντίστοιχο στα windows ποιό είναι; :017:

Ψάχνω στο control panel και έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να το βρω :(

Πήγαινε εδώ:

http://www.mlin.net/SMPSeesaw.shtml

και κατέβασε το SMP Sesaw Pro

http://www.mlin.net/files/SMPSeesawPro.zip

Τρέξ' το και βάλε σε όλα τα processes αποκλειστικό processor affinity στην CPU-0.

Τώρα δεν γνωρίζω εάν αυτό θα περιλαμβάνει καί τον kernel αλλά πιστεύω ότι είναι as close as you can get.

Παρεμπιπτόντως, εκεί πέρα έχει καί το source:

http://www.mlin.net/files/SMPSeesawPro_Source.zip

γιατί είναι open-source.

Έχεις τις γνώσεις, τη διάθεση και το χρόνο να το κάνεις κάποια στιγμή port σε Windows x64, διότι είναι χρησιμότατο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω windows 64. Και δεν θα αποκτήσω ποτέ. Ακόμα και στο γραφείο, όλοι οι servers γύρισαν σε linux, απο W2k Server και SCO Unix. Και του χρόνου με την μαζική αναβάθμιση θα τα πάω όλα μαζί σε linux desktop.

Thanks για το link. Θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να βγω λιγάκι έξω από τα πλαίσια του fair play, αλλά είναι ευκαιρία να κάνουμε μελέτες εις βάθος. Εδώ έχουμε έναν dual Xeon EM64T με Slackware Linux 10.0 στα 32 bits. Οι μετρήσεις είναι με 2 και 4 threads. Οι δύο πρώτες είναι από τον gcc 3.3.4 με παραμέτρους "-O3 -mcpu=pentium4 -funroll-loops". Οι άλλες δύο είναι πάλι από gcc μόνο που η GMP είχε γίνει compile με icc 8.1 και παραμέτρους "-O3 -mcpu=pentium4 -ip -parallel".

Update: Τα δύο τελευταία είναι από έναν Opteron 242 στο 1.6 GHz με τον systester να έχει γίνει compile από τον gcc 3.4.3 και παραμέτρους "-mtune=k8 -O2 -pipe -ftracer -funroll-loops -finline-limit=900 -fforce-addr -fprefetch-loop-arrays -falign-functions=64" σε gentoo linux amd64 port. Πάλι με 2 και 4 threads.

Όλα διαθέσιμα για ευθεία σύγκριση.

post-64-1442174165,4953_thumb.jpg

post-64-1442174165,5791_thumb.jpg

post-64-1442174165,6526_thumb.jpg

post-64-1442174165,7873_thumb.jpg

post-64-1442174169,7018_thumb.jpg

post-64-1442174169,8189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ορίστε και από μένα.

Το σύστημα είναι ένας dual-core Athlon-64-X2 4400+ Toledo 939, πάνω σε nF4 SLI και μνήμες 2x512 OCZ platinum. Όλα στα default χωρίς κλοκαρίσματα. Όλα αυτά φαίνονται στα 2 τελευταία captures από το CPU-Z.

Το 1ο capture έχει την 1η μέτρηση που έγινε σε Windows XP Pro x64 SP-1.

Το 2ο έχει τη 2η μέτρηση που έγινε σε Gentoo amd64 gentoo-sources 2.6.12-r6 SMP enabled με CFLAGS στο make.conf:

CFLAGS="-march=athlon64 -O2 -pipe -msse3"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"

@ Darth Moul και λοιπούς γνωρίζοντες:

Εντάξει, όλοι γνωρίζουμε πόσο καλύτερο είναι το linux σε multitasking - multithreading & SMP - και ειδικά σε SMP configuration βγάζει μάτια.

Αλλά δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά;

post-1802-1442174165,8816_thumb.png

post-1802-1442174166,8634_thumb.png

post-1802-1442174168,0495_thumb.png

post-1802-1442174168,5816_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Η συνήθης διαφορά αυτή είναι. Αν κάνεις compile τον systester και την gmp για το σύστημα σου, στο linux θα κερδίσεις μέχρι και 10 seconds ακόμα.

ΥΓ. Για να μην χαλάνε τα fonts στο linux, χρειάζεσαι τα Arial fonts από τα windows. Δυστυχώς οι αντιστοιχίες στα fonts μεταξύ windows και linux δεν είναι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Η συνήθης διαφορά αυτή είναι. Αν κάνεις compile τον systester και την gmp για το σύστημα σου, στο linux θα κερδίσεις μέχρι και 10 seconds ακόμα.

Άντε όταν με το καλό φτιάξεις το source ebuild.

Για να περάσω καί τον ThorLite.

ΥΓ. Για να μην χαλάνε τα fonts στο linux, χρειάζεσαι τα Arial fonts από τα windows. Δυστυχώς οι αντιστοιχίες στα fonts μεταξύ windows και linux δεν είναι ίδιες.

Τα έχω τα Arial, όπως και όλα τα fonts του corefonts.

Link to comment
Share on other sites

Άντε όταν με το καλό φτιάξεις το source ebuild.

Για να περάσω καί τον ThorLite.

Τα έχω τα Arial, όπως και όλα τα fonts του corefonts.

Γιατί στα βγάζει τόσο μεγάλα; Στο δικό μου gentoo δουλεύει μια χαρά. Η επόμενη έκδοση θα πρέπει να έχει και επιλογή για τα fonts.

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη έκδοση θα πρέπει να έχει και επιλογή για τα fonts.

Σιγά. Αυτό είναι λεπτομέρεια. Τόση δουλειά έχεις κάνει.

Γιατί στα βγάζει τόσο μεγάλα; Στο δικό μου gentoo δουλεύει μια χαρά.

Δεν ξέρω.

Τρέχω Gnome 2.10 και οι επιλογές fonts που έχω κάνει είναι οι παρακάτω:

post-1802-1442174168,862_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το αρχικό τέστ στην πρώτη σελίδα.

2300 ο επεξεργαστής (Α64 754) και οι μνήμες 1:1 με 8-3-3-2,5 2Τ

Στην φωτογραφία έχω το ποιο γρήγορο που έβγαλα στα Win2000 SP4.

Γενικά

98SE 2.32

2000 SP4 2.28

XPGR SP1 2.30

2003 Server 2.30

Στα 98 είχε κάποια προβλήματα το interface αλλά μπορεί να φταίει και η εγκατάσταση.

post-47-1442174169,9522_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα δικά μου από KDE. Δοκίμασε να βάλεις τα ίδια και πες μου αν δούλεψε για να δούμε τι θα κάνουμε στην 0.6 με αυτό.

Το ξέρω αυτό. Αλλά πώς μπορώ να τρέξω το KDE Control Center μέσα από το Gnome;

Χωρίς δηλαδή να κάνω logout και login σε KDE;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό. Αλλά πώς μπορώ να τρέξω το KDE Control Center μέσα από το Gnome;

Χωρίς δηλαδή να κάνω logout και login σε KDE;

Και να τρέξεις το KDE Control Center απο Gnome δεν αλλάζει τίποτα στο Gnome. Άλλαξε τα fonts στο Gnome. Αν και πάλι δεν νομίζω να δουλέψει σωστά. Θέμα font server είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.