Jump to content



Stability Tester


Recommended Posts

Ναί όντως τρέχει σε 4 φορές πιο γρήγορα σε 64 bit mode από ότι σε 32. Εδώ τα παιδιά τρέχουν σε 32 bit mode αφού τρέχουν windows. Η gmp δεν είναι ακόμα amd64 optimized . Αν θέλεις 64 bit platform optimized gmp θα πας υποχρεωτικά ή σε Alpha, ή σε Itanium ή σε Sparc. Τις ταχύτητες που βλέπεις στους Χ2 και στους Opterons τις κάνει το Hypertransport και το NUMA. Είναι θέμα bus δηλαδή και όχι θέμα CPU.

@SLN: Πέρα από το benchmark, αν θέλεις να στριμώξεις καλύτερα το διπύρηνο και να δοκιμάσεις σταθερότητα, καλύτερα να παίξεις με 4 threads. Θα τα πούμε κάπως πιο αναλυτικά στην επόμενη εκδοση σε καμμιά 10αριά μέρες που θα μετράει και την πραγματική συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Darth δεν ξερω αν το εχεις υπ'οψη σου αλλα σε ανυποπτες στιγμες εκει που τρεχει το προγραμμα, σταματαει...

πεφτει το load στο 0% και περιμενει.... Πρεπει να ξαναπατησεις run για να ξαναξεκινησει. Επισης γιατι δεν δουλευει το 32Μ-64Μ??? Runtime error πεταει. To ιδιο και στα 16Μ με 8 threads και παλι runtime error αυτη τη φορα μετα απο 3 ωρες... ενω ακομα ηταν στο πρωτο 2 digits (δεν τα ειχε ολοκληρωσει)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα ήξερα αυτά. Τώρα μου τα λέτε. Εγώ κάνω δοκιμές σε linux χωρίς oc και με ecc μνήμες και εκεί πάει μια χαρά και είναι αξιόπιστο. Αυτά που λες δεν τα έχω δει ποτέ. Θα το βάλω να τρέξει στο δικό μου ένα βράδυ σε windows και θα σου πω. Αν δεν μου χτυπήσει, όλα αυτά που λες μάλλον είναι δείγματα αστάθειας.

Link to comment
Share on other sites

Τα 32Μ-64Μ δεν μου δουλεψαν ποτε... Ασχετως oc....

Τωρα να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι σημαινει να "χτυπαει" το systester... Ψυλλιαζομαι οτι το να σταματησει να δουλευει ισως να ειναι δειγμα ασταθειας, αλλα με το που θα πατησω run (32+64m) να πεταει 3 παραθυρα runtime error και να κλεινει η εφαρμογη καπακι.... δεν μου φαινεται δειγμα ασταθειας.

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη σου φτάνει και για τα 64Μ. Υπομονή καμμια 10αριά μέρες. Η επόμενη έκδοση θα αναγνωρίζει την πραγματική συχνότητα, δηλαδή το oc που έχεις κάνει, και την έκδοση του πυρήνα του λειτουργικού. Εκεί θα δούμε αν παίζει ρόλο η έκδοση του λειτουργικού. Bug στον κώδικα δεν είναι πάντως γιατί αν ήταν θα είχε χτυπήσει και σε εμένα στο linux.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.