Jump to content



Stability Tester


Recommended Posts

Άντε ρε συ ΚΑΚΕ! Άκου εκεί Format...Σαν δεν ντρέπεσαι.

Απλά κλείνεις το PC βγάζεις την μία cpu από το socket της και ξανά ξεκινάς το μηχάνημα. Μόλις ολοκληρώσεις τις μετρήσεις σου ξανά βάζεις πίσω την cpu που έβγαλες!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply
Άντε ρε συ ΚΑΚΕ! Άκου εκεί Format...Σαν δεν ντρέπεσαι.

Απλά κλείνεις το PC βγάζεις την μία cpu από το socket της και ξανά ξεκινάς το μηχάνημα. Μόλις ολοκληρώσεις τις μετρήσεις σου ξανά βάζεις πίσω την cpu που έβγαλες!

Τέτοια λύση δεν παίζει. Τι να κάνω τώρα; Να μετρήσω από Linux; Θα είναι άδικο :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα θα φταιω αν βγω και κανω προπαγανδα λεγοντας οτι το board μου καηκε μετα απο το restart που εκανα κι αφου ειχα τρεξει ηδη μια φορα το συγκεκριμενο benchmark?:p

Καλα μην φρικαρετε οσοι τα παιρνετε ολα της μετρητης. Καλαμπουρακι κανω, το γεγονος ηταν απολυτως συμπτωματικο.

Λουκα το αποτελεσμα απο μενα οοοοοταν ερθει θα ειναι με πολυ διαφορετικα δεδομενα τοσο σε s/w οσο και σε h/w...:)

Link to comment
Share on other sites

Ή κατι τρεχει με το συστημα μου (το λειτουργικο θελει ενα φορματακι να πω την μαυρη αληθεια) .... ή Μου φαινεται τελειως cpu speed limited.

Περιμενα τα 245@2-2-2-5 να ειναι πιο τσιτωμενα απο τα 275@2,5-3-3-6

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα τα 245 ειναι ενα στικ των 512 ενω τα 275 ειναι 2χ512. Δεν ειδα τρελλες διαφοροποιησεις.

Χρωσταω κι ενα 8Μ@275...

post-57-1442174138,6403_thumb.jpg

post-57-1442174138,7787_thumb.jpg

post-57-1442174138,8912_thumb.jpg

post-57-1442174139,0062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα το μυστικό. Στους x86, όταν η μνήμη αυξανεται πάνω από τα 896Μ, το latency τριπλασιάζεται. Είναι αρχιτεκτονική αδυναμία των x86, και θα την βρεις γραμμένη αναλυτικά αν διαβάσεις ποτέ με προσοχή το documentation του Linux kernel.

Συνεπώς, όταν προσθέτεις μνήμη πάνω από τα 896M, σε συμφέρει βάλεις όσο πιο πολύ μνήμη μπορείς, για να αντισταθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται την απώλεια. Το 1 G μνήμη είναι κακή επιλογή.

Μια μέτρηση στα 275 με 512 Mbytes θα μας φωτήσει καλύτερα. Αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Νομίζω αυτό που σου λέω φαίνεται αν συγκρίνεις τις δύο μετρήσεις στο 1Μ και δύο στα 8M.

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι ηδη πιο αργο το 1χ512.... Ετσι οπως τα λες θα επρεπε το 1χ512@245 και με σφιχτα timings και λογω latency να εριχνε στο 2χ512@273

Συγκριτικα με τον Spresv που πανω κατω ειμαστε στην ιδια ταχυτητα (2500) βλεπω οτι βγαζουμε ιδια σκορ...

μνημες: ποσοτητα και κυριως timings, δεν φαινεται να παιζουν ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα το μυστικό. Στους x86, όταν η μνήμη αυξανεται πάνω από τα 896Μ, το latency τριπλασιάζεται. Είναι αρχιτεκτονική αδυναμία των x86, και θα την βρεις γραμμένη αναλυτικά αν διαβάσεις ποτέ με προσοχή το documentation του Linux kernel.

Να κατι που μαθαμε σημερα ! Darth , εγραψες !

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι στα 245. Φυσικά και είναι πιο αργό. Ανέβασε το στα 275 να δούμε τι κάνει;

Ναι τωρα μισο λεπτο... ερχεται... :043: :043: :040: :040:

Απλα γενικα η αναλογια μνημης @2-2-2 και μνημης @2.5-3-3 ειναι πιο κοντα στα 250 προς 290 αντιστοιχα (οι ταχυτητες του cpu εννοειται σταθερες). Απλα παραξενευτηκα οταν ειδα αυτη την αναλογια να ειναι 250 προς 275...

edit: και το 8Μ @273 που χρωσταγα... παλι πιο γρηγορο το 273 gay timings απο το 245 με σφιχτα... Βασικα αν λαβουμε υποψην 1) την μικρη διαφορα που εχουνε τα αποτελεσματα και τα 7-8 ΜΗz που ειναι πιο πανω χρονισμενος ο 939 στο setup των 273... μαλλον ιδια αποδοση εχω

post-57-1442174139,1019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα το μυστικό. Στους x86, όταν η μνήμη αυξανεται πάνω από τα 896Μ, το latency τριπλασιάζεται. Είναι αρχιτεκτονική αδυναμία των x86, και θα την βρεις γραμμένη αναλυτικά αν διαβάσεις ποτέ με προσοχή το documentation του Linux kernel.

Συνεπώς, όταν προσθέτεις μνήμη πάνω από τα 896M, σε συμφέρει βάλεις όσο πιο πολύ μνήμη μπορείς, για να αντισταθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται την απώλεια. Το 1 G μνήμη είναι κακή επιλογή.

Μια μέτρηση στα 275 με 512 Mbytes θα μας φωτήσει καλύτερα. Αν και δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Νομίζω αυτό που σου λέω φαίνεται αν συγκρίνεις τις δύο μετρήσεις στο 1Μ και δύο στα 8M.

896MB ειναι το οριο ? Δηλαδη με 896MB εισαι καλα ή καλυτερα να βαλεις 768MB ram ?

Υπαρχει στο documentation του 2.6.x ??

Με ενα grep που εκανα για 896 , 896ΜΒ και 896M στο "/usr/src/linux-2.6.12.1/Documentation" δεν βρηκα κατι.

Οταν λες Kernel documentation φανταζομαι εννοεις αυτο που υπαρχει στον κωδικα του πυρηνα.

Μολις παω σπιτι θα ριξω και μια ματια στο Documentation του 2.4.x πριν καταφυγω στην google και στις Kernel mailing lists

Να ρωτήσω κάτι εσάς τους windows gurus; Πως κάνω disable την μία CPU από W2k Pro; Στο linux μπουτάρω από non-SMP kernel ή απλά "σβήνω" την μία με ένα utility. Το αντίστοιχο στα windows ποιό είναι; :017:

Ψάχνω στο control panel και έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να το βρω :(

ποιο utility ειναι αυτο στο Linux ?

Link to comment
Share on other sites

http://lugdunum2k.free.fr/bigserver.html

"For machine having more than 896 Mo of RAM, a special compilation flag is needed so that the kernel use a special handling of RAM (HighMem RAM) to let it use more RAM. Unfortunatly, this HighMem option may consumes some CPU power and a little bit memory.

For machines having between 896 Mo and 2GO of RAM, I suggest to change the PAGE_OFFSET macro for best performances."

Η άλλη λύση που έχεις είναι να κάνεις enable το large page χαρακτηριστικό που έχουν όλοι οι x86 (καθώς και οι sparc και οι alpha αλλά για άλλους λόγους), για να αποφύγεις λιγάκι το κόστος. Αλλά αυτό χρειάζεται special patch το οποίο ο Linus για άγνωστο λόγο δεν ενσωματώνει στον πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.