Jump to content



Watercooling!


Braveheart1980

Recommended Posts

Και ναι , για πολλοστη φορα θα ταλαιπωρησω τους δυστυχους συμ-forum-ιτες με υδροψυξη!

Λοιπον ενδιαφερομαι για ΚΑΛΟ o/c

Eχω πλεον εναν 3500+ venice και χρησιμοποιοντας μια πολυ γνωστη μεθοδο στο εξωτερικο πλεον , διαπιστωσα οτι ο επεξεργαστης μου παει γυρω στα 2800+

Με την ταπεινη μου ομως xp90 κρασσαρε το συμπαν λογω θερμοκρασιας(restart μετα τους 53 C , συμφωνα με το speedfan) . Ανοιγω το κουτι βαζω τσιτα το κλιματιστικο (17C το δαγκωσα ο ατιμος!) και ως δια μαγειας επανηλθε πληρως η σταθεροτητα (snm long test κτλ).Πληροφοριακα η θερμοκρασια πηγε στου 42 C. Οποτε λεω ας παει το παλιοαμπελο θα παρω w/c!

Το watercooling το θελω για ενα ΚΑΛΟ o/c οπως ειπα στην αρχη , αλλα μονο για τον επεξεργαστη!

Και μη πειτε για καρτα γραφικων γιατι εχω την 6800 που ενα μπλοκ της προκοπης (που να πιανει ΚΑΙ τις μνημες) κανει ~90 ευρα (2 much 4 me).Ειμαι και ευχαριστημενος με το nvsilencer που της εχω βαλει, οποτε.... Oσο για το chipset λογω του γεγονοτος οτι πραγματικα ακουμπαει πανω του η καρτα γραφικων δεν νομιζω ουτε να χωραει μπλοκ ουτε να αξιζει!

Σκεφτομαι 2 συνθεσεις για w/c

(1) Custom αποτελουμενο απο

α. Μεταχειρισμενο μπλοκ 11 ή καινουργιο μπλοκ skinny13

β.Καινουργια αντλια hydor seltz 20 ή μεταχειρισμενη ανευ εγγυησεως l 30 ( το ιδιο μου κοστιζει)

γ. Ψυγειο Black Ice Xtreme 120 ή Radiator Black Ice Pro 240 Dual Fan

δ. Τανκ πατεντα (ταπερ μαμας-θειας-γειτονισας κτλ)

ε. Σωληνες (μαλλον ασετεκ απο hacshop , μη σας πω και πρακτικερ!)

Συνολο ~120-140 ευρα

(2) Το ετοιμο της ασετεκ

α. http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterCPUcooling&cp_id=54665

β. Τανκ πατεντα (ταπερ μαμας-θειας-γειτονισας κτλ)

γ. Σωληνες (μαλλον ασετεκ απο hacshop , μη σας πω και πρακτικερ!)

Συνολο ~110 ευρα

Για πειτε αποψεις ιδεες κτλ

YΓ1 Περιμενω τον spresv οταν ξυπνησει απο τη χθεσινη κραιπαλη (λεγε με Black Sabbath) να μου τα χωσει που πουλησα την παλια μου υδροψυξη οταν ειχα πελαγωσει πριν κανα 2μηνο! :002:

ΥΓ2 Τα ψυγεια γραφει ο μουλτιραμας οτι υπαρχουν κατοπιν παραγγελιας. Ξερει κανεις πρακτικα απο εμπειρια ποσο μπορει να διαρκεσει κατι τετοιο?(μεχρι να μου το φερουν εννοω)

Link to comment
Share on other sites

YΓ1 Περιμενω τον spresv οταν ξυπνησει απο τη χθεσινη κραιπαλη (λεγε με Black Sabbath) να μου τα χωσει που πουλησα την παλια μου υδροψυξη οταν ειχα πελαγωσει πριν κανα 2μηνο! :002:

Τελικα δεν πηγα Black Sabbath, οποτε φαντασου τι εχεις να ακουσεις.....

Τοσοι ανθρωποι σου χαμε πει να σε βοηθησουμε ρε συ και συ πηγες και την πουλησες! Ετσι και πουλησεις και τη 2η θα σου τη φερω κολαρο! :062: :D

Αν περιμενεις για μεταχειρισμενα...φεξε μου και γλιστρησα....Δεν προκειται να φτιαξεις ποτε.

Κατ' αρχην πες μας ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπιστες οι hydor seltz μεταχειρισμενες?

Το μπλοκ δε χαλαει , σωστα?

ΥΓ1 Το διπλο ψυγειο εχει λιγοτερα btu απο το xtreme , επειδη το xtreme ειναι πιο χοντρο

ΥΓ2 Ανεμιστηρες εχω

Link to comment
Share on other sites

Σφυρίζοντας αδιάφορα...

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650464

σφυρίζοντας αδιάφορα

Βρε λες??

Ψηνομαι για bigwater ή το ετοιμο της asetek

Ξαναλεω οτι ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ για cpu

[edit] Μαλλον εν τελει για το ασετεκ θα παω που ειναι και ετοιμοπαραδοτο . Δεκτες οι οποιες αποψεις . Ειμαι και οικονομικα στριμωγμενος ... [/edit]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αξιοπιστες οι hydor seltz μεταχειρισμενες?

Απο προσωπικη εμπειρια,εχω να πω οτι ειναι μια χαρα φτανει αυτος που στη εδωσε να ειναι ενταξει παιδι.η δικια μου απο τον NoDSL ειναι μια χαρα,χωρις το παραμικρο προβλημα,μου την εδωσε με ρελε,αλλαγμενα ρακορ,μαζι με οτι ειχε το κουτι της.

αν παρεις μεταχειρισμενα θα σου βγει πιο χαμηλα απο τα 140,οπως εμενα.

για μπλοκ παρε του Skinny13 των εχω πρηξει με τα ευχαριστω το παιδι,οτι και να ηθελα με βοηθησε.

εχω κατι φωτο στο λινκ,ολα μεταχειρισμενα στην υδροψυξη εκτος απο μπλοκ/σωληνες http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=101823&postcount=3

Link to comment
Share on other sites

αν θες ετοιμο ,ασετεκ Αλλα οχι για hardcore o/c. το ειχα και το πουλησα. Εγω λεω πανε σε καστομ. οσο για την διαρκεια που ειπες αν εννοεις να το παραγγειλεις μεσα απο το νετ, εγω ειχα παρει το ασετεκ μεσα απο το σιτε των μουλτιραμα και εκανε ακριβως δεκα μερες να ερθει με κουριερ. δεν φταιει η κουριερ αλλα αυτοι αργουν να στο στειλουν. και η διαδικασια που πρεπει να βαλεις τα λεφτα σε λογαριασμο ειναι λιγο κουραστικη.

Link to comment
Share on other sites

αν θες ετοιμο ,ασετεκ Αλλα οχι για hardcore o/c. το ειχα και το πουλησα. Εγω λεω πανε σε καστομ. οσο για την διαρκεια που ειπες αν εννοεις να το παραγγειλεις μεσα απο το νετ, εγω ειχα παρει το ασετεκ μεσα απο το σιτε των μουλτιραμα και εκανε ακριβως δεκα μερες να ερθει με κουριερ. δεν φταιει η κουριερ αλλα αυτοι αργουν να στο στειλουν. και η διαδικασια που πρεπει να βαλεις τα λεφτα σε λογαριασμο ειναι λιγο κουραστικη.

Oταν λες οχι για hardcore τι ακριβως εννοεις? Εννοω ποση διαφορα στον επεξεργαστη?

Δηλ. με το ασετεκ ΔΕΝ ειμαι καλυμμενος , δηλ δεν θα εχω 10-15 βαθμους κατω full load temp?

Για πες με το σημερινο σου w/c τι διαφορες ειδες?Απο τι αποτελειται το w/c σου ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το παρακατω κιτ με 150 τελικη ή το ιδιο με διπλο ψυγειο και δυο ανεμηστηρες στα 170 τελικη.

Ειναι δοκιμασμενη και αξιοπιστη λυση :)

Υγ. Τα bigwater-asetek απλα δεν συγκρινονται μαζι του...

post-118-1442174130,4653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν θες μονο cpu οχι να δωσεις ΤΟ ρευμα νομιζω το ασετεκ σε καλυπτει. απο εκει και περα μην περιμενεις και πολλα. εγω λεω παρε καστομ ή αυτο που πρωτεινε o unseen. το καστομ εχει διαφορα αρκετη σε σχεση με το ασετεκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.