Jump to content



A64 939 @ 1.15v!


kbilly13

Recommended Posts

Πλάκα πλάκα το λέγανε ότι μελλοντικά μπορεί η μόδα να είναι το underclocking/undervoltage. Άλλωστε οι low voltage cpus από Intel/AMD τι είναι?

Βλέπω άτομα να ενθουσιάζονται με cpus που στο 1.2GHz π.χ. θέλουν μόλις 1V να λειτουργήσουν την στιγμή που είναι σχεδόν φυσιολογικό.

συμφωνώ, και η ανάγκη αν έχει κανείς το pc όλη μέρα για να κάνει τις "δουλειές" του και να μειώσει όσο μπορεί την κατανάλωση θα οδηγήσει πιστεύω προς αυτό τον προσανατολισμό......

βέβαια υπάρχουν και Oi mobile επεξεργαστές.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Το δοκιμασα κι εγω!Ο επεξεργαστης και η μητρικη μας δεν παιζονται!!Εχω ενθουσιαστει!!!Οι San Diego λεγεται οτι δουλευουν ακομα χαμηλοτερα στα defaults!!Aληθευει??Εχει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Kαλό κομμάτι στο ocing δεν είναι πάντως.... 2400 οριακά βγάζει, με πολύ ρεύμα, (1.65-1.70!) και βέβαια θέλει πολύ καλή ψύξη - τώρα ειδικά που έχω αφαιρέσει και τον πλαινό ανεμιστήρα, κάνει και ζέστη, και με τη μαμά ψύκτρα, ούτε λόγος για πάνω από 1.50v και 2250-2260Mhz (πάντα μιλάω για καταστάσεις prime stable) - τραβάει όλα τα benchmarks στα 9*270, αλλά μέχρι εκεί...

Πάντως για τόσες ώρες που είναι ανοιχτό το pc κάθε μέρα αξίζει πολύ το 1.15vcore - μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας, ελάχιστος θόρυβος, δεν ζορίζεται ούτε ζεσταίνεται τίποτα με extra ρεύματα (chipset, pci, μνήμες, psu... ) .. άλλη φάση

Έχει και το undervolting τα θετικά του (με έχουν πιάσει και οικολογικές ευαισθησίες τελευταία... :003: )

Εσύ Άρη137 μέχρι πόσο vcore κατέβηκες και να είναι prime stable?

Έχεις πάνω και το D.P.S. έτσι? Το λέω γιατί από ότι έχω δει παίζει ΠΟΛΥ ρόλο στην σταθερότητα...

Link to comment
Share on other sites

Και σε ίδιες καταστάσεις? τι διαφορά είδες?

(Καλά, εδώ που τα λέμε θεωρητικά περισσότερο είναι αυτά... σε λίγο καιρό που θα με "ξαναπιάσει", με βλέπω για καμμιά ψύκτρα της προκοπής, ξανα-βίδωμα των side και top fans, και όλα στα "όρια"... )

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά σε τι? Αν είναι στην λειτουργία του PC ουσιαστικά καμιά μιας και στα 1750 με 1GB RAM θα ήταν παράξενο να δω διαφορές σε καθημερινή χρήση.

Όσο για τις καταστάσεις αν εννοείς το ΗΤΤ και τις μνήμες ναι. Μόνο ο πολλαπλασιαστής άλλαξε.

Το UPS με PC και CRT φορτωμένο:

στα 2300 μου δείχνει load κάπου στα 48-50% με την cpu idle και 58-61% με την cpu τέρμα γκάζια.

Στα 1750 μου δείχνει 45% με την cpu idle και 50% με την cpu γκαζωμένη!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το εξης:για μηχανημα που μενει ολη μερα ανοιχτο σαν proxy σερβερ και λοιπες χαζομαρες,εχω εναν 667p3,αν βαλω τον 64bit με αναλογα χαμηλη ταση θα εχω πραγματικα χαμηλοτερη καταναλωση ή οχι?(το μηχανημα δεν εχει πολυ cpu usage) αλλα με ενδιαφερει να το παω ταρατσα να φυγει για ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Με την πτώση της τάσης δεν είδα σε idle καταστάσεις και τραγικές διαφορές με βάση αυτό που μου ανέφερε το πρόγραμμα του UPS. Ποιο πολύ σε full load είδα σημαντικές διαφορές.

Τώρα σε σχέση με τον Pentium 3 μάλλον σε επιδώσεις θα κερδίσεις, σε κατανάλωση κάτι τις παραπάνω μάλλον θα το κάψει o Α64, αλλά ελάχιστα ίσως.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν μπορεις να δουλεψεις με πολυ πολυ ησυχο ανεμιστηρα και οταν εννοω ησυχο εννοω οτι ο 12αρης με τα 19 db/1000 rpm κανει πολυ θορυβο...Αν παιζει με αυτον στα 5v εστω και 1.5 ghz τοτε ειναι μια πολυ καλη αγορα για κατεβαστηρι επιδοσεων.Με αυξημενο σχετικα κοστος αφου μονο ο επξεργαστης ξεκιναει απο τα 150+ ευρω

Οταν λεω παιζει εννοω prime 95 οχι idle bittorent...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα έχει πρόβλημα...

Τη στιγμή που με τη μαμά ψυκτρoύλα στις 2000 στροφές (πόσα cfm να δίνει εκεί?), και με πολύ ζεστό εσωτερικό (ένας papst 8cm 1500rpm πίσω, και 2*8cm στα 5v μπροστά, την πολύ θερμή διπύρηνη 6600GT κάτω από το socket, και το D.P.S. module από πάνω, που κόβει την ροή του αέρα προς τον intake 9cm fan του Enermax.. ), με prime ,καταμεσήμερο με πολύ ζέστη, δυόμισυ ωρών, δεν είχε κανένα πρόβλημα και δεν ξεπέρασε τους 42 βαθμούς... και δεν χρειάστηκε underclocking βέβαια :002:

Και φυσικά δεν θα το ονόμαζα "κατεβαστήρι" επιδόσεων... αν έχεις ισχυρή κάρτα γραφικών και 1gb γρήγορης μνήμης, τα κάνεις όλα...

Link to comment
Share on other sites

ok αλλα μονο με δοκιμη μπορεις να πεις με σιγουρια.

Για να δουλεψεις με αυτον τον 12αρη που σου λεω η πρεπει να εχεις ψυχτρα flower σαν του ΖΑΛΜΑΝ που ειχε ο p3 μου η να βαλεις ανταπτορα 8 to 12 στην κανονικη ψυχτρα του Athlon.Ενδεικτικα αναφερω οτι με την ψυχτρα που δινει η Asus και αυτον τον ανεμιστηρα ο celeron m που ειναι και πιο κρυος απο τον Αθλον επιασε 60+.βεβαια δεν ειχα ανταπτορα οποτε ηταν πολυ δυσκολα τα πραγματα αφου ο ανεμιστηρας ειχε αρκετη αποσταση απο μια ψυχτρα που δεν ειναι σχεδιασμενη να δουλευει ετσι.Με ανταπτορα ισως να παιξει..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα έχει πρόβλημα...

Τη στιγμή που με τη μαμά ψυκτρoύλα στις 2000 στροφές (πόσα cfm να δίνει εκεί?), και με πολύ ζεστό εσωτερικό (ένας papst 8cm 1500rpm πίσω, και 2*8cm στα 5v μπροστά, την πολύ θερμή διπύρηνη 6600GT κάτω από το socket, και το D.P.S. module από πάνω, που κόβει την ροή του αέρα προς τον intake 9cm fan του Enermax.. ), με prime ,καταμεσήμερο με πολύ ζέστη, δυόμισυ ωρών, δεν είχε κανένα πρόβλημα και δεν ξεπέρασε τους 42 βαθμούς... και δεν χρειάστηκε underclocking βέβαια :002:

Και φυσικά δεν θα το ονόμαζα "κατεβαστήρι" επιδόσεων... αν έχεις ισχυρή κάρτα γραφικών και 1gb γρήγορης μνήμης, τα κάνεις όλα...

αυτο το τελευταιο με την καρτα μην το ξαναπεις...Ετσι μου ερχεται να τα δωσω τα αλλα που εχω και να κρατησω τον celeron M..τα εχω ολα εκτος απο την καρτα γραφικων η οποια ομως εχει σημαντικο μεριδιο στο θορυβο και στην καταναλωση...Δηλαδη με μια 7800-6800 τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα κυριως για την αθορυβη ψυξη της.

Μεχρι 9800 προ παντως μπορεις να κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάρτες ακόμα και 6800/Χ800 στο e-shop με παθητική ψύξη (heatpipes).

Δεν λέω να πάρεις τέτοια κάρτα βέβαια, απλά το θέμα αθόρυβη και καλή κάρτα ίσως να μην είναι και τόσο δύσκολο πλέον. Την 6600 την έχω πάνω σε ρυθμιστή στροφών και δεν έχει πρόβλημα. Και να πεις ότι έχει καμιά ψήκτρα της προκοπής? Ζήτημα να είναι 50gr αλουμίνιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάρτες ακόμα και 6800/Χ800 στο e-shop με παθητική ψύξη (heatpipes).

Δεν λέω να πάρεις τέτοια κάρτα βέβαια, απλά το θέμα αθόρυβη και καλή κάρτα ίσως να μην είναι και τόσο δύσκολο πλέον. Την 6600 την έχω πάνω σε ρυθμιστή στροφών και δεν έχει πρόβλημα. Και να πεις ότι έχει καμιά ψήκτρα της προκοπής? Ζήτημα να είναι 50gr αλουμίνιο.

σωστος...αυτο με 6800 και παθητικο ομως.....

Εδω με την στοκ ψυχτρα της η 6800 gt σηκωνει 70-80

Δεν λεω ενδιαφερουσα η σκεψη της gigabyte αλλα 80 watt και παθητικο...ειναι δυσκολο..λογικα με εναν πολυ πολυ ησυχο ανεμιστηρα θα παιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τελευταιο με την καρτα μην το ξαναπεις...Ετσι μου ερχεται να τα δωσω τα αλλα που εχω και να κρατησω τον celeron M..τα εχω ολα εκτος απο την καρτα γραφικων η οποια ομως εχει σημαντικο μεριδιο στο θορυβο και στην καταναλωση...Δηλαδη με μια 7800-6800 τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα κυριως για την αθορυβη ψυξη της.

Μεχρι 9800 προ παντως μπορεις να κανεις δουλεια.

Σίγουρα στο θέμα κάρτα γραφικών θα χρειαστεί κάποιος συμβιβασμός....

Οι 6800 π.χ. ή 2*6600gt καταναλώνουν πολύ, και δίνουν extra db

Aυτές με τα heatpipes μάλλον θα ζεσταίνονται πάρα πολύ αν δεν τις φυσάει ένας (έστω σε πολύ χαμηλές στροφές) 8-9cm ανεμιστήρας (καλή λύση πάντως)

ΑΝ όμως θες το pc για κατεβαστήρι ή οτιδήποτε άλλο, χωρίς να σε καίει ιδιαίτερα το θέμα gaming, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

Βάζεις μία 6600 ή Χ700 (τις "απλές" εκδόσεις) - fanless - και είσαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στο θέμα κάρτα γραφικών θα χρειαστεί κάποιος συμβιβασμός....

Οι 6800 π.χ. ή 2*6600gt καταναλώνουν πολύ, και δίνουν extra db

Aυτές με τα heatpipes μάλλον θα ζεσταίνονται πάρα πολύ αν δεν τις φυσάει ένας (έστω σε πολύ χαμηλές στροφές) 8-9cm ανεμιστήρας (καλή λύση πάντως)

ΑΝ όμως θες το pc για κατεβαστήρι ή οτιδήποτε άλλο, χωρίς να σε καίει ιδιαίτερα το θέμα gaming, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

Βάζεις μία 6600 ή Χ700 (τις "απλές" εκδόσεις) - fanless - και είσαι ΟΚ

ναι σιγουρα για κατεβαστηρι βαζεις και gf2 ti που εχω τωρα.Προσωπικα θα του βαλω μια gf3 ti 200 128 mb που εχω βρει fanless και ειμαι οκ.WOW που θελω θα μου παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.