Jump to content



WD 36.7 raptor


Elpis1442169068

Recommended Posts

Γεια χαρα! Θελω να παρω δυο σκληρους για να τους εχω σε raid, σε αυτους θα εχω το λογισμικο, και σκεφτομαι αντι να παρω 2χ80gb serial ata II να παρω 2χWESTERN DIGITAL 36,7 GB (10.000rpm, 8MB buffer, SATA) αφου ετσι και αλλιως εχω εναν διακοσαρι ακομα και δεν εχω προβλημα με το χωρο..

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν συμφαιρει να δωσω 30 ευρω παραπανω για τους raptor και να εχω και μικροτερο χωρο (74 αντι 160gb που θα ειχα με 2χ80).. Θα εχω πολυ μεγαλη διαφορα στην αποδοση με δυο ραπτορ;

Επισης οποιος εχει raptor θελω να μου πει αν κανουν πολυ θορυβο (ειδικα οι δυο που θελω!)!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Oι raptor που έχω σε RAID σε σχέση με τους 1200JD ενός φίλου μου που είναι σε RAID έχουν αρκετή διαφορά σε ταχύτητα κυρίως στο loading και στην εγγραφή αρχείων. Απο θόρυβο δεν μπορώ να πω ότι είναι ενοχλητικοί αν και σε σχέση με τους απλούς 7200 ακούγονται ελάχιστα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στο 95% των περιπτωσεων για home χρηστες οι raptor κουβαλανε ΜΟΝΟ το λειτουργικο και τα προγραμματα. Ολες οι αποθηκευσεις γινονται στους αλλους δισκους οποτε και 36GΒ ειναι αρκετα...

Τωρα το αν αξιζουν τα λεφτα ειναι δικο σου θεμα...

Ο θορυβος δεν ειναι ενοχλητικος σε καμμια περιπτωση εκτος κι αν εισαι υπερευαισθητος και το υπολοιπο pc σου ειναι silent....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 40γιγα παρα κατι και θα σκασετε 100 ευρω? με τα ιδια λεφτα παιρνετε 200 γιγα. και με τα ιδια παιρνετε και 2Χ80 στηνετε ενα ραιδ0 και εχετε και 160 γιγα. απατη ειναι

Όταν δουλεψεις 2xraptor- stripping το ξανασυζηταμε το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ειναι γρηγορα , αλλα παλι εισαι με 80 γιγα (παρα κατι τα 80)

Για να εξηγούμε όταν πήρα τον πρώτο σε μετρήσεις ήταν πιο γρήγορος από το stripping με απλούς δίσκους.

Το θέμα είναι απλό.. για να βάλεις raptor σίγουρα θα βάλεις και data storage δίσκο. Οι raptor είναι για το σύστημα και όχι για αποθηκευτικό χώρο. Και τα 30G είναι υπέραρκετά για σύστημα.

Τώρα για pc με ένα δίσκο, ναι είναι προτιμότερο να βάλεις κάποιον πιο αργό και μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις πιο γρηγορος στα μετροπρογραμματα , γιατι σε καθημερινες συνθηκες μαλλον δε καταλαβαινεις τπτ

Καταλαβαινεις αρκετα....

απλα το θεμα ειναι το κλασσικο .... "αμα δεν το εχεις δει δεν ξερεις τι χανεις/κερδιζεις"... και το κλασσικοτερο... "αξιζει για αυτη την διαφορα τοσα λεφτα?"

Κι εγω δεν εχω δει raid στο συστημα μου και πιστευω οτι ειναι βλακεια να ριψοκινδυνευεις τα data σου για μια διαφορα που στην καθημερινη λειτουργια δεν την βλεπεις... αλλα...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ενταξει εχετε δικιο , αλλα τα γιγα στους σκληρους σημερα φευγουν αερα, καθε 4μηνο θελω 200 γιγα

Σωστοτατο... αλλα ΜΙΑ φορα αγοραζεις ενα ραπτορι για το λειτουργικο και τελειωσες... Για τα data... παρε και... 5400prm. Αρκετα γρηγορος θα ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

2 SATA_RAPTOR_360 εδω σε RAID-0 (Win + Data + Everything)... :119: :119:

Partition 1 = 10GB WinXP boot

Partition 2 = 2 GB swap

Partition 3 = 58 GB all the rest

(TI8 backup image υπαρχει σε offline PATA 80ρη..)

ΑΝ σε φτανουν 70GB, do it αβλεπη...

Oλα ανοιγουν και φορτωνουν στο πι και φι, ιδιως λειτουργικο και games. Η μπαρα των windows στο load εμφανιζεται μονο μια φορα απο τρεις+ που ηταν πριν....

O θορυβος που κανουν ειναι λιγο περισσοτερος απο 7200ρπμ δισκους (στο seek κυριως), αλλα ανετα ανεκτος θα ελεγα.. :046:

My Raptors (105MB/s) :118: :118:

:007:

I Have a Dream (and will remain a dream!): DFI NF4 --> 4x Raptors σε Raid-0 !! (170MB/s και αντε γεια LOL)

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατο... αλλα ΜΙΑ φορα αγοραζεις ενα ραπτορι για το λειτουργικο και τελειωσες... Για τα data... παρε και... 5400prm. Αρκετα γρηγορος θα ειναι ;)

Να διορθώσω ΜΙΑ φορά και ΔΥΟ ραπτορια... και φορτωνεις win σε 9 sec....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλα τα ραπτορια αλλα ειδα και το review των 2 hitachi sata2(ncq 80gb)και ανυσηχω.Μπο ρει καποιος να δωσει μια πληρη και σαφη απαντηση;Μηπως παλιωσαν;Επισης κατα ποσο επηρεαζεται η ταχυτητα οταν οι δισκοι γεμισουν;

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατα ποσο επηρεαζεται η ταχυτητα οταν οι δισκοι γεμισουν;

λιγακι ναι σε ολους. Γεματοι εννοεις σχεδον γεματοι, γιατι παντα πρεπει να υπαρχει ενα ποσοστο free (sto boot drive μαλιστα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο ~25% the optimal)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.