Jump to content



Barton 2500 κλειδωμενος & overclocking....


loner

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Εφτασε στα χερια μου ενας Barton 2500, και αφου ειδα οτι δουλευει κανονικα στα default ειπα να τον "ανεβασω" λιγο :).

Η εν λογω cpu ειναι κλειδωμενη, οποτε υποθετω οτι οτι γινει γινεται μεσω του fsb και αν δωσω περισσοτερο ρευμα στον πυρηνα... Μπορει καποιος να μου πει βημα βημα τι να κανω χωρις φυσικα να παθει ζημια το συστημα (καθοτι και ασχετος με το αθλημα);

Η μητρικη ειναι η ga 7va της Gigabyte και οι μνημες ειναι 2 kingston 256 που τρεχουν στα 333 και μια ΟΕΜ 512 στα 400. Ακουσα οτι πρεπει να αλλαξω και κατι στο agp και στις μνημες αν ανεβασω το FSB. Ισχυει; Μπορω να δωσω παραπανω ρευμα στο vcore χωρις να αλλαξω το fsb; Η οχι; Θελω να τον φτασω περιπου 3200+ γιατι απο οτι εχω ακουσει γινεται ευκολα και σιγουρα αξιζει...........

Ευχαριστω εκ των προτερων.....

Υ.Γ. FSB τωρα ειναι στα 166 και ρευμα 1,67...... Default αυτα και με αυτα δουλευει στα 2500+.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα κατ ευθείαν 200 να δω τι παίζει. Δεν έχεις pci/agp locks οπότε έχεις ένα +15~+20 mhz να παίζεις με μια ασφάλεια. Άμα παίξει σαν 3200+ και παν και οι μνήμες στα 200 τότε ok (έστω και με λίγο ρεύμα στη cpu....το παλιό μπανάνα που είχα ήθελε 1.75 για 2200) αλλιώς 185 και λοιπές τιμές fsb με αντίτιμο ανεβασμένο pci/agp δεν θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να θυμηθω τωρα αν το KT400 ειχε τα AGP/PCI σωστα στα 200ΜΗz FSB κατι που εκανε το KT600.Εγω παντως δεν θα το πειραζα γιατι ειναι πολυ χλωμο να δουλεψει στα 200 ειδικα με 3 dimm που εχεις και την default ψυκτρα.......

Oλα παντως γινονται απο το Frequency/Voltage Control στο CPU Host Control θα βαλεις το FSB που θες και τα timinigs μπορεις να τα πειραξεις αφου πρωτα πατησεις CTRL-F1 και εμφανιστει το menu sto ΒΙOS για το AGP στο Frequency εχει επιλογη θες να ειναι 66/33.......

Link to comment
Share on other sites

Mε CTRL-F1 μπαινεις στο menu για τα timings των μνημων το ΑGP/PCI θες να ειναι στα 66/33 αν εχει τετοια δυνατοτητα το KT400 που εχει η μητρικη σου.Οπως ειπα και πριν δεν θα πειραζα τιποτα ειδικα με την ψυξη που εχεις και η μητρικη σου δεν βοηθαει ιδιαιτερα για overclock......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.