Jump to content



Απόδοση ATi Χ1300/Χ1600/Χ1800 στο 3dMark


JimmyFox

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Δημοσιεύθηκαν οι πρώτες δοκιμές και προσωπικά μένω απογοητευμένος από όλη την καινούρια σειρά με εξαίρεση το κορυφαίο μοντέλο το οποίο όμως ναι μεν έχει το καλύτερο 3dmark score αλλά δεν έχει την ίδια άνεση στα πραγματικά παιχνίδια. Σε όλες τις κατηγορίες τιμών νομίζω ότι υπερέχει η nvidia. Και που να βγει καμιά 7600GT.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη overall κάρτα αυτή την στιγμή ( αν το πούμε έτσι...αφού πρός το παρόν εμπορικά η X1800XT δεν υπάρχει ) είναι η 7800GTX.

Αλλά από την στιγμή που βγεί στο εμπόριο η X1800XT, τότε το στέμμα αλλάζει σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκαν οι πρώτες δοκιμές και προσωπικά μένω απογοητευμένος από όλη την καινούρια σειρά με εξαίρεση το κορυφαίο μοντέλο το οποίο όμως ναι μεν έχει το καλύτερο 3dmark score αλλά δεν έχει την ίδια άνεση στα πραγματικά παιχνίδια. Σε όλες τις κατηγορίες τιμών νομίζω ότι υπερέχει η nvidia. Και που να βγει καμιά 7600GT.

Bασικά για να είμαι εντελώς σωστός έπρεπε να βάλω και το doom3 το οποίο έιναι openGL και γραμμένο εντελώς για nvidia....

To serious sam2 είναι weird γιατί σε μεγάλες αναλύσεις η ΑΤι παίρνει κεφάλι και επίσης κανείς δεν δοκιμάζει ΑΑ μαζί με HDR γιατί απλά η nVidia ΔΕΝ τα υποστηρίζει μαζί:045:

Πάντως έχει πλάκα να βλέπεις παιχνίδια nvidia meant to be played να πηγαίνει καλύτερα η ATi. Σημασία, κατα την γνώμη μου, δεν έχει να πάιξω στα 2048*1600 με 1000Fps ή να βγάζει 150000 στο 3δμαρκ05 αλλα να μπορέσω να παίξω 1024*768 με όσο περισσότερα φίλτρα μπορώ ΑΑ+ΑF και στην πλειοψηφία των games η ATi έχει την διαφορά με το μέρος της οταν μπαίνουν αυτά. Επίσης το πρόβλημα των 60Hz και μέχρι 1600, στο crossfire, το έχουν μόνο οι Χ800 ;)

nVidia meant to be played παιχνίδια:

Far cry

F.E.A.R

bench-fear-iq.png

ATi Game:

HL2

IQ-- ATi vs. nVidia --

1128280140abtixjphec8129ok9ny.jpg

imageview.php?image=5807

Link to comment
Share on other sites

Σημασία, κατα την γνώμη μου, δεν έχει να πάιξω στα 2048*1600 με 1000Fps ή να βγάζει 150000 στο 3δμαρκ05 αλλα να μπορέσω να παίξω 1024*768 με όσο περισσότερα φίλτρα μπορώ

να σου πω την αλήθεια και γω το ίδιο πιστεύω. τώρα βεβαια δε θα με χάλαγε να τα'παιζα 4096x3200 με 800fps η σε κάνα CAVE....lol....anyway.....

με τα reviews που διάβασα όντως στο θέμα με την opengl η ati κάπου φρακάρει...

η μαγκιά που κάναν με τους shaders φαίνεται αξιοπρόσεχτη....

μ'αυτά k μ'αυτά παιδιά εγώ έχω αρχίζει και ξερογλείφομαι...εξάλλου ποσο πιο ακριβή να ναι από 7800? ίσως k καθόλου...οι καρτούλες θα είναι εξαρχής crossfire edition?

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομε! Δεν καταλαβαίνω γιατί τα benches γίνονται σε 1024x768. Υπάρχει πραγματικά άνθρωπος που να έχει ξοδέψει €400-1000 μόνο για την κάρτα/ες γραφικών του και να έχει 15άρα οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο χαναπειτε το!!

Benches σε 1024χ768 πρεπει να καταργηθουν κατα τη γνωμη μου.

Default ΠΡΕΠΕΙ να ειναι το 1280χ1024 πλεον.

Και γω δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει ενα bench στα 1024χ768 σε οτιδηποτε καρτα απο 6800/X800 και πανω... :072:

Οποιος περνει τετοιες καρτες και ειναι σε 15/17 CRΤ, εχει πεταξει τα λεφτα του..

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η ατι αρχιζει να παιρνει το αιμα της πισω περιμενω να δω τι θα γινει αλλα μου φαινεται οτι θα παρω πισω τα κακα μου λογια εναντιον της!

Κοιτα μακαρι, αλλα μην εισαι τοσο σιγουρος, θα δουμε. Το θεμα ειναι οτι η Χ1800ΧΤ θα ειναι διαθεσιμη σε 1 μηνα minimum, οντως ειναι μαλλον αρκετα καλυτερη, αλλα πως ξερεις οτι δεν θα απαντησει η ΝVidia σε χρονο dt (next day στα μαγαζια) με μια 7800 ultra 512MB 32pp 10vs ??

H Ati ειναι ακομα απο κατω αυτη τη στιγμη (δεν υπαρχει ΧΤ ακομα..)

Ειναι πολυ κρισιμα τα πραγματα για τη ΑΤΙ τα επομενα 2 μηνακια. Ελπιζω να μην μπορεσει να βγαλει γρηγορα η ΝVIDIA μετα την διαθεσημοτητα της Χ1800ΧΤ, καρτα που ειναι καλυτερη, γιατι τοτε κλαφτα ΑΤΙ :

Δεν μπορει να απαντησει με R580 και να το εχει ετοιμο, γιατι θα εχει τεραστιες ζημιες χαραμιζοντας ολη την R520 σειρα. Αναγκαστικα μενει εκει για καποιο καιρο και οτι πουλησει, και απαντα με R520/X1850 XTPE version (και αυτη η απαντηση πρεπει να ειναι τοσο γρηγορη οσο της ΝVidia)...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως κάποια πράγματα:

1ον η ΑΤΙ στηρίζει ΠΟΛΛΑ σε θέματα ποιότητας και όχι ωμής ταχύτητας. εκεί ακόμα και τον G80 να βγάλει η nVidia (από τον οποίο απέχουμε τουλάχιστον 6 μήνες, κατά τη γνώμη μου) πάλι θα υποφέρει

2ον όλα τα benches τα οποία έχουμε δει και τα οποία φέρνουν μπρόστα την ΧΤ από την GTX είναι με πρώιμους, non-tweaked drivers. Που σημαίνει ότι όταν βγουν Catalyst 6.x η διαφορά θα ανέβει και θα καλύψει και πιθανή επίθεση από τον G72.

3ον και σημαντικότερον ούτε η nvidia μπορεί να πετάξει στην σγορά μια ultra γιατί κακά τα ψέμματα, πόσοι έχουν πάρει την GTX και πόσοι είναι στα πρόθυρα να την πάρουν? Όλοι αυτοί θα προτιμήσουν το επόμενο καταρρακώνοντας την GTX. Ακόμα και φήμη να βγει όλοι θα κρατηθούν μέχρι να βγει η καινούρια. Άσε που ακόμα οι 6600GT/6800Ultra/7800GT πουλάνε σαν τρελές.

Τέλος, για να καταφέρει η nVidia να έχει σε τόσο μεγάλες ποσότητες διαθέσιμους G70 και σε τόσο σύντομο διάστημα θα πρέπει να έχει τρελό στοκ. Οπότε πρέπει να φύγουν όλοι αυτοί οι πυρήνες και μετά να ρίξει άλλους στην αγορά.

Εμένα μου φαίνεται ότι αυτή η γενιά θα λήξει με ισοπαλία. Οι ΑΤΙ θα είναι ελάχιστα καλύτερες αλλά δύσκολες στη διάθεση γιαυτό και ακριβότερες. Οπότε θα παιχτεί σε επίπεδο προσωπικής προτίμησης.

Link to comment
Share on other sites

Bold a la Hipro type:

Αυτά τα "η nvidia θα ρίξει την 7800ULTRA με 32pipes...ναι refresh part της στιγμής...και 8 pipe δώρο...είναι εντελώς αβάσιμα, και για την εταιρία αντι-οικονομικά.

Και βγάζει η nV 7800ULTRAblahBlahBlah...μπορεί και η ATi να βγάλει την X1800BLAHBLahBloum και να πέσει πάλι από πάνω...

Αυτές οι υποθέσεις είναι υποθέσεις...και θα παραμείνουν...

By the way...αν...που πιθανότατα δεν...βγάλει 7800GTX Ultra θα είναι απλά μια κάρτα με πιο μεγάλα def. clocks...

Link to comment
Share on other sites

και όχι μονο αυτό...δε πάει να πει ότι διπλασιάζοντας τι μνήμη θα πετύχει τόσο καλύτερες επιδόσεις όσο θα πιάσει η xt με τους catalyst....υποθέσεις βεβαια όλα αυτά. έχω απορία να δω με τους καλους drivers και με applications που τα υποστηρίζουν στο full ποσο καλά θα δουλεύει sm 3.0 και adaptive antialiasing. βάλε και τα sli k crossfire στα οποια εκεί k αν ποντάρουν οι nvidia και ati και στα οποια τουλάχιστον τεχνολογικά η ati τι ρίχνει στο καναβάτσο μονο και μονο γιατί έχει ότι το sli plus plus plus.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως παντως οσο καλη και να φαινετε η καινουρια ΑΤΙ ειναι πολυ ακριβη για να ειναι ανταγωνιστικη. Φυσικα το θεμα ποιοτητας γραφικων ειναι σημαντικο αλλα ποσοι προσεχουν τετοιες μικρολεπτομερειες οταν παιζουν παιχνιδια. Για εμενα θα επρεπε η Χ1800ΧL να ηταν ηδη στα μαγαζια της Ελλαδας και ολου του κοσμου με τιμη 390-420 ευρω για να ανταγωνιστη την 7800GT. Οσο για το τι θα βγαλει η καθε εταιρεια στο μελλον αυτο καλο θα ειναι να περιμενουμε να το δουμε γιατι οι υποθεσεις που μπορουν να γινουν ειναι πολλες αλλα ασκοπες κατα τη γνωμη μου. Το θεμα ειναι οτι αυτη την εποχη και οι δυο μεγαλοι ανταγωνιστες παιζουν με προιοντα χαμηλοτερων προδιαγραφων απο αυτα που εχουν ηδη ετοιμα (βλεπε G80,R580) και αυτο γινετε ως συνηθως για αρμεγμα της αγορας επειδη πολλοι θελουν να λενε οτι εχουν στο PC τους κατι απο τα εξωτικα PS3,XBOX360. Σιγουρα τα G80,R580 θα ειναι ποιο ολοκληρωμενα προιοντα και μαλλον εκει θα παιχτει το παιχνιδι παλι. Προς το παρον στις επιδοσεις και στο value for money η nvidia εχει το πανω χερι.

Link to comment
Share on other sites

To κακο ειναι οτι στη Ευρωπη η τιμες ειναι διαφορετικες απο την Αμερικη και το κορυφαιο μοντελο δεν υπαρχει ακομα στην αγορα. Δυστυχως η καρτες τις ΑΤΙ ειναι παντα ποιο ακριβες απο τις nvidia (στα κορυφαια μοντελα) και αυτο κανει κακο στον ανταγωνισμο και σε εμας φυσικα. Προσωπικα βρισκω τις επιδοσεις του Χ1800ΧΤ παρα πολυ καλες και με κορυφαια ποιοτητα εικονας αλλα με χαλαει το οτι δεν υπαρχει στην αγορα ακομη, οταν θα βγει θα ειναι ακριβο λογω μικρης διαθεσιμοτητας και φυσικα θα καταπονει περισσοτερο το τροφοδοτικο απο οτι μια 7800GTX. Επισης δεν ξερουμε ακομα αν εχει πολλα περιθωρια overclocking χωρις extreme ψυξη γιατι ηδη φαινετε να ειναι πολυ ψηλα. Αυτο που εννοω ειναι οτι οταν θα βγει η Χ1800ΧΤ στην αγορα και η nvidia βγαλει την 7800GTX με τον καινουριο πυρηνα και ποιο γρηγορες μνημες και 512ΜΒ τοτε θα εχει το πλεονεκτημα παλι στο overclocking potential μια και ηδη η 7800GTX ανεβαινει καλα. Δεν ξερω βρε παιδια αλλα αυτη η καθυστεριση της ΑΤΙ στοιχιζει πιο πολυ σε εμας μια και δεν την βλεπω διατεθημενη να ριξει τις τιμες στοχευοντας σε καλυτερες πωλησεις (αν και θα επρεπε λογω μειωσης της εγγυησης, που τωρα θα γλιτωσει απο τον μεγαλο αριθμο καρτων που κραταγε για μελλοντικα RMA). Αυτα τα βλεπει ο αντιπαλος (λεγε με nvidia) και φυσικα ξερει οτι μπορει στα benches να χανει αλλα στις πωλησεις μαλλον ειναι νικητης εδω και καιρο και απο οτι φαινετε αυτο θα συνεχιστει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.