Jump to content



Απόδοση ATi Χ1300/Χ1600/Χ1800 στο 3dMark


JimmyFox

Recommended Posts

Ενα εχω να πω και αυτο με κρατα στην ATi ασχετως οτι ποτε δεν ειχα τα φραγκα για τα ΤΟΠ μοντελα της,στην ποιοτητα βγαζει ματια απο την πιο μικρη καρτα μεχρι την κορυφαια.

ΥΓ.Σχετικα με την αναλυση που αναφερθηκε,εγω προσωπικα προτιμω το 1024*768 και ας εχω 17αρα οθονη,προτιμω να εχω ΑΑ+AF τερμα παρα να μεγαλωσω αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

ΥΓ.Σχετικα με την αναλυση που αναφερθηκε,εγω προσωπικα προτιμω το 1024*768 και ας εχω 17αρα οθονη,προτιμω να εχω ΑΑ+AF τερμα παρα να μεγαλωσω αναλυση.

νομιζω οτι ειναι λαθος τακτικη αυτη.

καλυτερα 1280 χωρις ΑΑ, παρα 1024 με. η μεγαλυτερη αναλυση παντα αμβλυνει τις διαγωνιες γραμμες και δε χρειαζεσαι πια τοσο πολυ το ΑΑ

(AF βαλε οσο θες)

ειδικα δε αν μιλαμε για TFT, το να τρεξεις σε χαμηλοτερη απο τη native res , οσο AA και να βαλεις δε σε σωζει στην απωλεια ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω και αυτο με κρατα στην ATi ασχετως οτι ποτε δεν ειχα τα φραγκα για τα ΤΟΠ μοντελα της,στην ποιοτητα βγαζει ματια απο την πιο μικρη καρτα μεχρι την κορυφαια.

ΥΓ.Σχετικα με την αναλυση που αναφερθηκε,εγω προσωπικα προτιμω το 1024*768 και ας εχω 17αρα οθονη,προτιμω να εχω ΑΑ+AF τερμα παρα να μεγαλωσω αναλυση.

Με βάση τα Review που έχουνε γίνει στον τομέα της ποιότητας εικόνας έχουμε :

Radeon X1800XT > GeForce 7800 GTX = Radeon X850 XT , λόγω κυρίως του καλύτερου AF της ΑΤΙ.

Από κει και πέρα στην ποιότητα του σήματος απ’ότι ξέρω είναι πάνω κάτω τα ίδια , μιας και έχουνε γίνει συγκρίσεις με ΑΤΙ και NVIDIA δίπλα δίπλα.

Αλλά θα ήθελα να μου πούνε και οι κάτοχοι GeForce 7800 αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα εικόνας. Π.χ. αν πάρω μια Asus GeForce 7800 GT των 400 ευρώ υπάρχει περίπτωση να “βγάζει” χειρότερο σήμα στο Desktop απ’ότι η τωρινή μου Radeon ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το software που χρησιμοποιηθηκε για το o/c της καρτας (αλλαγη vcore+vdimm)ηταν αποκλειστικα και μονο για εκει και για "μερικους" χρηστες....απ'οσο πληροφορηθηκα,δεν θα βγει στο ευρυ κοινο.....

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κατι θα διαρρευσει παντως προς τα εξω. Το θεμα ειναι ποσο μπορει να ανεβει με μαμα ταση και απλη μαμισια ψυκτρα μια Χ1800ΧΤ. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι μνημες θα 1600αρισουν για τον πυρηνα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Ενα διαφορετικό τεστ απο anandtech τρομερά ενδιαφέρον

απολαύστε το εδώ

Kαλοs Eπιλογος...

The additional tests that we've run help to solidify our assessment of ATI's situation with the X1000 line. Our tests show that the high end ATI cards handle enabling antialiasing better than NVIDIA cards overall. The X1600 XT fairly consistently performs much worse than the 6800 GT and a little better than the 6600 GT. The X1300 Pro doesn't perform nearly as well as the 6600 GT in our tests (though it costs nearly the same), doesn't perform at playable framerates over 1024x768 in high quality modes, and enabling antialiasing is simply not an option.

The X1800 XT will be good competition for the 7800 GTX, besting it in many cases when antialiasing is enabled at higher resolutions. The X1800 XL competes fairly well with the 7800 GT, but the NVIDIA card generally comes out on top in the tests that we ran. OpenGL games are still a hurdle for all the ATI cards to overcome, but it seems as if the X1600 XT is more highly capable of mitigating the impact of a non-Microsoft API on performance.

The true bottom line of the goodness of these cards with respect to their NVIDIA counterparts is price. The MSRP data that we have (which is all we have to go on so far) is absolutely a deal breaker. At every step along the way, the NVIDIA parts that perform at or near the level of the ATI X1000 series cards look like they will have a $50 to $100 price advantage. As the NVIDIA parts have had the market to themselves for a while, their prices have managed to settle. ATI won't be able to benefit from the high prices that we usually see at a product launch because their parts just aren't worth the price premium.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.