Jump to content



Scanner for Documents


Odyseas

Recommended Posts

Γεια σας,

Βρισκομαι στα προθυρα της κρισης !! (εννοω της αποφασης)

Δανειστηκα ενα βιβλιο απο ενα φιλο το οποιο δεν κυκλοφορει.Το βιβλιο εχει περιπου 270 σελιδες και πρεπει να το επιστρεψω σε μια ημερα, το πολυ δυο. Ο φιλος δεν το αφηνει εξω απο την βιβλιοθηκη του περισσοτερες ημερες και εχει δικιο.

Χρειαζομαι λιοπον ενα σκανερ για βιβλια, για σελιδες πολλες, καταλαβατε τωρα τι λεω. Δεν ασχολουμαι με φωτογραφια και εστω μια μετρια αποδοση στο εγχρωμο δεν με απογοητευει. Η τιμη 100-200 ευρω αλλα αν αξιζει πραγματικα δινω και πιο πολλα (1000 :D )

Ποιο σκανερ θα ταιριαζε καλυτερα για την περιπτωση αυτη ;

Γεια χαρα !!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι παράνομη η αντιγραφή βιβλίου με αυτό τον τρόπο και ήδη με το post παραβιάζεις κανόνες του site. Αλλά είναι το πρώτο σου post.

Από εκεί και πέρα αν κυκλοφορούν scanners χειρός της προκοπής ίσως θα ήταν η ποιο εύκολη λύση. Με οποιοδήποτε πάντως scanner θα μπορέσεις να κρατήσεις ένα προσωρινό αντίγραφο σε εικόνες στον υπολογιστή σου μέχρι να το διαβάσεις. Δεν χρειάζεσαι και δεν σε ενδιαφέρει η αναγνώριση χαρακτήρων μιας και σε 1-2 μέρες δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις 270 σελίδες σε μορφή κειμένου στο PC χωρίς να μαρτυρήσεις πρώτα. Βασικά 270 σελίδες ακόμα και σαν απλές φωτογραφίες είναι μαρτύριο.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα σου είναι οτι είναι βιβλίο, άρα πρέπει να γίνει η δουλειά χειροκίνητα... δεν θα σε βοηθήσει καποιος document scanner. Οπως είπε και ο john με οποιοδήποτε scanner μπορείς να κάνεις δουλειά, αλλα για 270 σελίδες.... αστα να πανε

john μπορεί το παιδί να θέλει να κρατησει αντιγραφο ασφαλείας.. :p

Link to comment
Share on other sites

Με οποιοδήποτε πάντως scanner θα μπορέσεις να κρατήσεις ένα προσωρινό αντίγραφο σε εικόνες στον υπολογιστή σου μέχρι να το διαβάσεις. Δεν χρειάζεσαι και δεν σε ενδιαφέρει η αναγνώριση χαρακτήρων μιας και σε 1-2 μέρες δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις 270 σελίδες σε μορφή κειμένου στο PC χωρίς να μαρτυρήσεις πρώτα.

Με το προσωρινό αντίγραφο σε εικόνες, οπως λες, δεν σκαναρεις σελιδες ; Δηλαδη θα κανω ενα προσωρινό αντίγραφο χωρις να σκαναρω και μετα αλλη μερα θα σκαναρω τις εικονες ;

Για το βιβλιο εχω παρει την αδεια του συγγραφεα ο οποιος εχει και τα εκδοτικα δικαιωματα. Μην ανησυχεις λοιπον. Οσοι παρανομουν, δεν το γραφουν σε χαρτι. Νασαι καλα !!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δε κατάλαβες καλά.

με ενα οποιοδήποτε scanner θα μπορέσεις να σαρώσεις μια-μια όλες τις σελίδες και ότι αυτες περιέχουν και να τις σώσεις ως αρχεία εικόνας (bmp, jpg, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να βγαλεις μια απλη φωτοτυπια το βιβλιο, να σκαναρεις απλα τις εικονες και μετα να κατσεις με την ησυχια σου και το χρονο σου να βρεις την καλυτερη δυνατη λυση την εχεις σκεφτει? :)

Link to comment
Share on other sites

Για μαζικό σκανάρισμα φύλλων υπάρχουν πολυμηχανήματα με adf (auto data fidder) όπου βάζεις τις σελίδες όλες πάνω και σου τις παίρνει αυτό μια μια και σου τις σκανάρει. επομένως χωρίς κόπο το αφήνεις και σου κάνει αυτό μόνο την δουλεια του :). το θέμα είναι όμως άν η σελίδες του βιβλίου αποσιράπτωνται για να μπορέσεις να τις περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να βγαλεις μια απλη φωτοτυπια το βιβλιο, να σκαναρεις απλα τις εικονες και μετα να κατσεις με την ησυχια σου και το χρονο σου να βρεις την καλυτερη δυνατη λυση την εχεις σκεφτει? :)

Σωστα.

Αν καταλαβα καλα λες να βγαλω φωτοτυπια το βιβλιο σε χαρτι και μετα να σκαναρω με την ησυχια μου μια-μια τις σελιδες.

Όμως η φωτοτυπια ενός βιβλιου εξω, δεν κοστιζει και λιγο. Υστερα αφου σκαναρω τις φωτοτυπιες στο σπιτι μου, θα πρεπει να ξοδεψω και άλλο χαρτι για να τις τυπωσω.

Τι λες ; :)

Link to comment
Share on other sites

Για μαζικό σκανάρισμα φύλλων υπάρχουν πολυμηχανήματα με adf (auto data fidder) όπου βάζεις τις σελίδες όλες πάνω και σου τις παίρνει αυτό μια μια και σου τις σκανάρει. επομένως χωρίς κόπο το αφήνεις και σου κάνει αυτό μόνο την δουλεια του :). το θέμα είναι όμως άν η σελίδες του βιβλίου αποσιράπτωνται για να μπορέσεις να τις περάσεις.

Καταλαβα τι λες.

Με ενδειαφερει η περιπτωση αυτή. Ποιο πολυμηχανημα εχεις υπ'οψην με adf (που κάνει αυτό μόνο την δουλεια του, μονοδουλεια :)

Γιατι ειδα ένα σκανερ HP με adf που ηταν πολύ ακριβο. Δεν δινω τοσα λεφτα.

Όπως λες, στο βιβλιο πρεπει να χαλασεις την βιβλιοδεσια του και να το διαλυσεις. Ε, όχι αυτό δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Odyseas λυπαμαι αλλα πραγματικα δε καταλαβαινω τι θελεις τελικα να κανεις... θελεις απλα να εχεις ενα αντιγραφο του βιβλιου για να το διαβασεις και να το βαλεις μετα στη βιβλιοθηκη ή το ζητουμενο ειναι να το εχεις σε ηλεκτρονικη μορφη?

Αν θες το πρωτο, το βγαζεις μια φωτοτυπια - πιστεψε με θα σου κοστισει λιγοτερο απο το να αγορασεις ενα σκανερ και να το τυπωσεις.

Αν ειναι το 2ο, τοτε σε πρωτη φαση βγαζεις μια φωτοτυπια, σκαναρεις μονο τις σελιδες με εικονες απο το πρωτοτυπο σε ενα φιλο σου πχ, και μετα με την ησυχια σου καθεσαι και το δαλτυλογραφεις που λεει ο λογος ή βρισκεις μια αλλη λυση τελοσπαντων χωρις πιεση χρονου. Φυσικα αφου εχεις ηδη μια κοπια δε χρειαζεται να το ξανατυπωσεις ... οποτε δεν εχεις και αλλα εξοδα.

Καταλαβαινω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

σκαναρεις μονο τις σελιδες με εικονες απο το πρωτοτυπο σε ενα φιλο σου πχ, και μετα με την ησυχια σου καθεσαι και το δαλτυλογραφεις που λεει ο λογος ή βρισκεις μια αλλη λυση τελοσπαντων χωρις πιεση χρονου.

άν θέλει κατι τέτοιο υπάρχουν και τα προγράμματα ocr (finereader , readiris)

άν θέλεις πάντως λύση με adf θα πρέπει να επενδύσεις τουλάχιστον 300 ευρώ , αλλα πιστεψε με αξιζει! Έχει και άλλες πολλές λειτουργίες το πολιμηχάνημα - workcenter που θα σε αποζημιώσουν . Εγώ έχω ήδη έναν εκτυπωτή και ένα απλό πολυμηχάνημα και σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο workcenter γιατι μόνο έτσι θα βρώ την υγεία μου. :117:

Link to comment
Share on other sites

Hemispasm,

..τι θελεις τελικα να κανεις... θελεις απλα να εχεις ενα αντιγραφο του βιβλιου για να το διαβασεις και να το βαλεις μετα στη βιβλιοθηκη ή το ζητουμενο ειναι να το εχεις σε ηλεκτρονικη μορφη?

Καταλαβες σωστα.

Συμφωνα με την περιγραφη σου,ταιριαζω καλυτερα στην πρωτη περιπτωση.

Λοιπον, να πως σκεφτομαι να ενεργησω.

1) Ο φιλος μου, μου παραδιδει το βιβλιο (270 σελιδες)

10.45 το πρωι.

2) Τρεχω στο φωτοτυπιο και αφηνω το βιβλιο να το φωτοτυπησει η υπαλληλος. Αυτη οπως ειναι με το καλοκαιρινο φανελακι, σκυβει να βαλει χαρτι και το μηχανημα κολαει.

11.00

3) Παιρνω τις φωτοτυπιες, προλαβαινω να ριξω μια τελευταια ματιά μη χασω καμμια λεπτομερεια (για τις φωτοτυπιες λεω οχι για την υπαλληλο, αλλα δεν με πιστευετε) και φευγω για το σπιτι.

13.00

4) Τρεχει αυτη κοντα μου και μου λεει "ποτε θα σε ξαναδω, γιατι θα τρελλαθω" κλπ.κλπ...

13.15

5) Την αγκαλιαζω και την φιλω στη μεση της πλατειας. Μου φευγει η σακκουλα απο τα χερια, σκορπιζουν οι φωτοτυπιες παντου, ερχεται ενα αυτοκινητο και μας σαρωνει.

14.00

6) Μπαινω στην κολαση και τι βλεπω. Ενα σκανερ. Ρωταω ενα τυπο χλωμο που στεκεται διπλα. Το σκανερ ειναι χωρις adf. Αλλα τι να το κανω το σκανερ, ετσι κι αλλιως δεν εχω τις φωτοτυπιες. Αληθινη κολαση !!

0.00

7) Επειδη δεν ξερω τι γινεται παρακατω, ξαναγυριζω στο 3).

Ναμαι στο σπιτι λοιπον. Σκαναρω τις φωτοτυπιες μια-μια, τις περναω στο word και μετα τις τυπωνω. Πως ομως σκεφτομαι να τις τυπωσω ; Ε δ ω ε ι ν α ι ο λ ο τ ο θ ε μ α.

Τυπωνω 2 φωτοτυπιες στη μια πλευρα και αλλες 2 φωτοτυπιες στη αλλη πλευρα. Τυπωνω δηλαδη 4 φωτοτυπιες σε ενα φυλλο (2 pages per sheet ο αγγλικος ορος.)

Τι γινεται ομως. Σε αυτη την περιπτωση οταν εχεις ας πουμε 8 σελιδες δεν γινεται να τυπωσεις πρωτα τις μονες και μετα τις ζυγες σελιδες γιατι δεν θα

εχουν σωστη σειρα.

Για να εχουν σωστη σειρα πρεπει να τυπωσεις ως εξης,

8-1

2-7

6-3

και 4-5 που πεφτουν αντικρυστα στο μεσον.

Μετα διπλωνεις τις τυπωμενες σελιδες και κρατας στα χερια μια μπροσουρα, σαν βιβλιο μικρο σχημα που μπορεις να το διαβασεις και να το ευχαριστηθεις.

Αυτο ειναι ολο κι ολο. Η δυσκολια εγκειται στην αριθμηση. Οι σελιδες πρεπει να διαιρουνται με το 4. Το 270 δεν διαιρειται, για αυτο αφηνεις 2 σελιδες λευκες 270+2 = 272.

Οποτε αρχιζεις 272 με 1, μετα 2 με 271, μετα 270 με 3 κλπ.

Υπαρχουν ομως εκτυπωτες που κανουν απ'ευθειας την αριθμηση. Στα αγγλικα λεγεται booklet. Αυτο ψαχνω τωρα και αν ξερεις τιποτα απο booklet, ευπροδεκτο.

Λοιπον παιδια αυτα εμαθα. Τα αλλα σας τα ειπα για να σας διασκεδασω λιγο. Δεν πιστευω να τα παιρνετε στα σοβαρα.

Γεια χαρα !!

Link to comment
Share on other sites

Booklet εκτυπώσεις κάνει το Fineprint.

Από εκεί και πέρα ο ποιο καλός και ταυτόχρονα σχετικά οικονομικός τρόπος θα ήταν να πας να πάρεις έναν καλό και όπωσδήποτε γρήγορο scanner που να επιτρέπει η εφαρμογή του batch scanning, αλλιώς μάλλον κοιτάς για κανένα ACD See και με πολύ υπομονή να σκανάρεις 270 σελίδες.

Αν επιθυμείς τελειότητα η επόμενη κίνηση είναι ένα OCR όπως το FineReader ώστε να το μετατρέψεις σε Word.

Και τέλος το τελικό word με το Finereader το εκτυπώνεις επιλέγοντας booklet.

Link to comment
Share on other sites

άν θέλει κατι τέτοιο υπάρχουν και τα προγράμματα ocr

άν θέλεις πάντως λύση με adf θα πρέπει να επενδύσεις τουλάχιστον 300 ευρώ , αλλα πιστεψε με αξιζει! Έχει και άλλες πολλές λειτουργίες το πολιμηχάνημα - workcenter που θα σε αποζημιώσουν . Εγώ έχω ήδη έναν εκτυπωτή και ένα απλό πολυμηχάνημα και σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο workcenter γιατι μόνο έτσι θα βρώ την υγεία μου. :117:

ERMOULIS, με ενδειαφερει η περιπτωση αυτη του πολυμηχανηματος-workcenter. Μπορεις να μου πεις κατι σχετικα ή τι να κυταξω στο ιντερνετ ;

Τελικα για τη δουλεια που θελω, δηλαδη για κειμενα, γενικα ταιριαζουν καλυτερα

ο εκτυπωτης HP BUSINESS INKJET 1000 και

το σκανερ Canon Lide 50 ή 25. Το εχει κανεις ; Κανει γρηγορη σαρωση απλου κειμενου ;

Link to comment
Share on other sites

Booklet εκτυπώσεις κάνει το Fineprint.

Από εκεί και πέρα ο ποιο καλός και ταυτόχρονα σχετικά οικονομικός τρόπος θα ήταν να πας να πάρεις έναν καλό και όπωσδήποτε γρήγορο scanner που να επιτρέπει η εφαρμογή του batch scanning, αλλιώς μάλλον κοιτάς για κανένα ACD See και με πολύ υπομονή να σκανάρεις 270 σελίδες.

Αν επιθυμείς τελειότητα η επόμενη κίνηση είναι ένα OCR όπως το FineReader ώστε να το μετατρέψεις σε Word.

Και τέλος το τελικό word με το Finereader το εκτυπώνεις επιλέγοντας booklet.

Γεια σου john-dr.

Σ'ευχαριστω για την συμπαρασταση.

Το FineReader το συζητουσαμε χτες με ενα γνωστο και μπορω να το βρω. Δηλαδη, οπως λες, θεωρεις οτι με το FineReader μπορει να επιτυχεις το καλυτερο αποτελεσμα, ετσι ; Το οποιο κανει και booklet ; Νταξει καταλαβα ;

Τι θεωρεις γρηγορο σκανερ ; Δηλαδη τι πρεπει να εχει ; Μπορω να καταλαβω αν ειναι γρηγορο κυταζοντας στις προδιαγραφες ; Το Lide 50 θεωρειται γρηγορο σκανερ ;

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο κανει και booklet ; Νταξει καταλαβα ;

Ουπς... Sorry λάθος. Me to Finereader κάνεις την αναγνώριση κειμένου και τα αποτελέσματα τα περνάς στο Word. Όταν έχεις το βιβλίο έτοιμο εκτυπώνεις στο FinePrint το οποίο ουσιαστικά είναι ένας εικονικός printer που παρεμβάλεται ανάμεσα στο οποιοδήποτε πρόγραμμα όπως το word και τον κανονικό printer σου. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα, το FinePrint, επιλέγεις ένα κάρο πράγματα, από watermark και εκτυπώσεις π.χ. 4άρων σελίδων κειμένου ανά επιφάνεια σελίδας, έως επιλογή Booklet.

Περισσότερα για το πρόγραμμα εδώ:

http://www.fineprint.com/products/fineprint/index.html

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα ο ποιο καλός και ταυτόχρονα σχετικά οικονομικός τρόπος θα ήταν να πας να πάρεις έναν καλό και όπωσδήποτε γρήγορο scanner που να επιτρέπει η εφαρμογή του batch scanning, αλλιώς μάλλον κοιτάς για κανένα ACD See και με πολύ υπομονή να σκανάρεις 270 σελίδες.

.

Παιδια αυτο ηταν. Χαμηλωσαν τα κυματα, μπαινομε στο λιμανι.

Ευχαριστω για την υπομονη σας.

john_dr πολυ χρησιμες οι εξηγησεις που μου εδωσες. Το batch scanning και το ACD See τι ειναι ; Δηλαδη τι κανουν και γινεται γρηγοροτερο ενα σκανερ.

Ξερεις κανενα μοντελο να μου πεις να κυταξω ;

Λοιπον γεια χαρα και ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Το ACD See είναι μια εφαρμογή για επεξεργασία, σε ένα βαθμό, απεικόνηση και ... ταχτοποίηση των αρχείων εικόνων στο PC. Πολύ χρήσιμη εφαρμογή έτσι και αλλιώς.

Ίσως batch scanning να μπορούν να κάνουν πλέον όλοι οι scanners. Απλά έστω ότι θέλεις να κάνεις scan 10 εικόνες. Ανοίγεις το πρόγραμμα του scanner κάνεις τις επιλογές σου και scan. Επιλέγεις που θα σώσεις την εικόνα σου και.... πάλι από την αρχή ανοίγεις..... Με batch scanning κάνεις μια φορά τις επιλογές. Από εκεί και πέρα μετά το scan η εικόνα σώζεται αυτόματα με αρίθμηση στο filename και ο scanner είναι αυτόματα έτοιμος να σαρώσει την επόμενη χωρίς καθυστέρηση. Βασικά αυτοματοποιείται η διαδικασία. Δεν γίνεται ο scanner ποιο γρήγορος αλλά η όλη δουλειά σε λιγότερα βήματα.

Υ.Γ. Ακόμα να επιστρέψεις το βιβλίο? :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.