Jump to content



Ηχητικό δίλημα...


Spanaks

Recommended Posts

Μετά από μια μακριά εμπειρία με φθηνά συστήματα ηχείων για υπολογιστή είχα απογοητευτεί αρκετά. Είχα φθάσει στο σημείο να χρησιμοποιώ ένα πρωτότυπο 6.2 σύστημα (ένα 4.1 και ένα 2.1:o )

Προφανώς ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά...

Τώρα έχω αναστήσει το παλιό ηχοσύστημα του σπιτιού, το οποίο πρέπει να είναι 25+ ετών. Με ένα σετ νέων 8 woofer (τα παλιά τα είχα σκίσει πριν 7 χρόνια) και τον ενισχυτή των 2x35 Watt γίνεται πάρτυ.:jump:

Το δίλημα που είναι θα μου πείτε...

Α) Να συνεχίσω να βελτιώνω το παλιό σύστημα με αλλαγή στα mid-range και tweeter και πιθανώς και νέα crossover. Πλεονεκτήματα: δοκιμασμένη ένταση μάλλον και υπερβολική αν κρίνω από τη φάτσα του γείτονα, πολύ καλή ποιότητα και χαμηλό κόστος. Μειονεκτήματα: όγκος... ο ενισχυτής από μόνος του είναι σαν ένα mini-tower.

B) Ή να πάω σε μια έτοιμη πρόταση 5.1 (ηχεία pc ή μικρό home cinema). Πλεονεκτήματα: surround ήχος και συμπαγείς διαστάσεις. Μειονεκτήματα: Κόστος (για συστήματα που αποδίδουν στις ίδιες στάθμες ισχύος με το τρέχον σύστημα)

Τα λεφτά δεν είναι (μεγάλο) πρόβλημα, αλλά δεν θέλω να σκάσω 300+ ευρώ και να μην κουνιέται το σύμπαν... Τα καλά ηχοσυστήματα από Logitech (Z5500) και Creative (S750) τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το Α

αλλα σκεψου για καλυτερο ενυσχυτη και

καλυτερα ηχεια! παντα κοματι-κοματι

οτι φτιαχνεις ειναι καλυτερο!

θα βρεις εναν καλο ενυσχητη

ενα σετ καλα ηχεια και εισαι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΤΕΡΑ να εκανες poll με το θεμα!

Β με 250 ευρο περνεις γαμω τα ηχεια και σου μενουν τα παλια!

Και ετσι θα εχεις ενα ατυπο 11.3 λολ!!

Χωρις πλακα τωρα!

παρε κατι καινουργιο να το χαρεις.. εγω ειχα παρει 5.1 philips 80 rms αλλα εχω βαλει πανω και το στερρεο σονυ με 2πλα γουφερ 2Χ170 βατ!

εχεις φωτο απο το παλιο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads [Χθες, στις 23:37]

προτεινω το Α

αλλα σκεψου για καλυτερο ενυσχυτη και

καλυτερα ηχεια! παντα κοματι-κοματι

Πολύ φοβάμαι ότι αν προχωρήσω εκεί θα ανεβάσω τρελά το κόστος...Εκτός αν κάνω ιδιοκατασκευή. kranke3.gif Όχι, με την ισχύ του ενισχυτή δεν έχω πρόβλημα, ίσως αν θελήσω να περάσω σε πολυκάναλο.

Φώτο θα ανεβάσω το απόγευμα.

(Sorry που δεν έκανα poll pro... δεν το πήρε το μάτι μου.)

Link to comment
Share on other sites

@ Spanaks: sorry για το ΟΤ, αλλά αυτό το ''Ηχικό'' στον τίτλο παραείναι βρε παιδί μου....(άσε που - με ένα Κ στην αρχή - μου θυμίζει κάτι σε τυρόπιτα και μου ανοίγει την όρεξη....:D )

μία διόρθωση σε ''Ηχητικό'' θα ήταν καλή (άσε που θα βοηθούσε και τον RootX στα ιδιαίτερα μαθήματά ορθογραφίας τα οποία απ ότι μαθαίνω έχει ξεκινήσει τελευταία με όχι και τόσο μεγάλη επιτυχία αν δεν κάνω λάθος καθότι - ως αποτέλεσμα τραγικής ειρωνείας - το όνομα του καθηγητή του είναι Θεοφάνης Ανδριάς :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bobi Rhoads

μην το λες! μπορεις να βρεις καλα ηχεια σε πολυ καλη τιμουλα!

To τελικό κόστος αναβάθμισης των τρέχοντων ηχείων το κόβω να φτάνει ~100Ε. Αλλά είναι τα crossover που θέλουν λίγο ψάξιμο, έχω ξεχάσει και ότι ηλεκτρονική ήξερα...

(Όσο για το Ηχικό θα το καταλαβαίνατε καλύτερα αν έγραφα Η(θ/χ)ικό αλλά τέσπα...)

Link to comment
Share on other sites

βασικά, με τα ηχειάκια του υπολογιστή, δεν μπορείς να ακούσεις πολύ σωστά τις μεσοχαμηλές.

εγώ έχω τα inspire 5.1 digital 5500, και τα δουλεύω (πια) σαν 2.1, σε στέρεο.

τα ηχεία είναι τα μικρά της creative, 6βατ το καθένα. για μουσική το prologic δεν μου αρέσει καθόλου,

γιατί κάθονται όλα τα ηχεία εκτός από το κεντρικό που ξεσκίζεται.

οπότε το πολυκάναλο για μουσική δε λέει. Για ταινίες αλλάζει το πράγμα.

Είχα συνδέσει κι εγώ το στερεοφωνικό μου για ένα διάστημα, και είχε άλλο ήχο.

Δεν μου άρεσε βέβαια ιδιαίτερα (είχα συνηθήσει το sharmness των creative).

Το πρόβλημα είναι στη συχνότητα αποκοπής που έχει το sub των 5.1 του υπολογιστή, που χωρίς να

ξέρω πόσο είναι, πρέπει να είναι αρκετά ψηλά (γύρω στα 100+hz). Αυτό, όταν ακούς μουσική με όργανο που κατεβαίνει χαμηλά ακούγεται άσχημα. Γι' αυτό και σου προτείνω την Α λύση. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι με τη Β δε θα σαι ικανοποιημένος, γούστα είναι αυτά και εξαρτάται και από τι μουσική ακούς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 21:51]

για μουσική το prologic δεν μου αρέσει καθόλου,

γιατί κάθονται όλα τα ηχεία εκτός από το κεντρικό που ξεσκίζεται.

οπότε το πολυκάναλο για μουσική δε λέει.

σωστά. είναι λίγο δύσκολο να ακούσουμε σωστά ένα κομμάτι σε 6 (5,1) διαφορετικά κανάλια από τη στιγμή που το κομμάτι έχει ηχογραφηθεί σε 2 κανάλια (stereo mode). Κάποια συστήματα αναλαμβάνουν να κάνουν προσομοίωση, πάλι δεν είναι αλάνθαστα και έχουμε και εκεί προβλήματα κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Σε ταινίες υπάρχει διαφορά ότι περιέχουν πολυκαναλο ήχο, που σημαίνει ότι έχουν έξι διαφορετικά κανάλια προς αναπαραγωγή.

Τώρα στην περίπτωση σου, αν θες και ταινίες πάρε τα Logitech 5500 να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

:D ΧΑ...

Από review των logitech...

Do you really think you need a 500watt system for playing the odd song, watching a DVD or playing Half Life 2? Well, I don't.... But do I care? HELL NO! Do I need a 400HP Pontiac Firebird to go get a burger? No, but it sure is fun isn't it.

Τέσπα... λέω να συνεχίσω με το Α μια και η κύρια χρήση των ηχείων αφορά παίξιμο μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.