Jump to content



Άμεση ανάγκη!


Chr1442169074

Recommended Posts

Λοιπόν , πρόκειται για το pc ενός ξαδέρφου μου , ο οποίος έκανε τα εξής (intel σύστημα 2.6Ghz 800fsb , DDR-333 , WINXP , Gigabyte mobo αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες) :

Ανέβασε τις μνήμες ακαριαία από 333 σε 400(δεν μου 'πε πώς αλλά υποθέτω με διαιρέτη) και και λίγο το fsb του cpu.

Αποτέλεσμα :

μόλις το ανοίγει του βγάζει : "AwardBootBlock Bios v1.0 .....

Scanning BIOS image in hard drive...

BIOS Auto-recovering"

Και δεν μπαίνει ούτε καν bios.

Λέει ότι έχει κάνει και clear CMOS και πάλι τπτ.

Τι έχουμε δώ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει καμιά δισκέτα ή CD που βρήκε με την μητρική ας το βάλει στο drive. Μπορεί το σύστημα να βρει κανένα bios image στο root της δισκέτας ή του CD ώστε να ξανάφλασάρει το BIOS που μάλλον το κόβω για ελαφρώς corrupted.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει καμιά δισκέτα ή CD που βρήκε με την μητρική ας το βάλει στο drive. Μπορεί το σύστημα να βρει κανένα bios image στο root της δισκέτας ή του CD ώστε να ξανάφλασάρει το BIOS που μάλλον το κόβω για ελαφρώς corrupted.

To έκανε και τπτ.

Οι gigabyte mobo δεν εχουν dual bios?Ποια μητρικη εχει ακριβως?

Δεν έχει η δικιά του . Είναι η GA-8S648FXL

Δοκιμασε να το ανοιξει κρατωντας πατημενο το "HOME"???

Όχι αλλά του το είπα και θα το κάνει

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ίδιο πρόβλημα με μια gigabyte 845. λύθηκε απλά κατεβάζοντας από το net το bios και αντιγραφοντας το σε μια 1.44 δισκέτα.

δεν ψάνχει για κάποιο image, η gigabyte με τη λέξη Image εννοεί το bin αρχείο του bios.

και λογικά πριν σου βγάλει το μύνημα " Scanning BIOS image in hard drive..." θα πρέπει να έχει ανάψει το λαμπάκι του floppy.... απλά δε δρήκε δισκέτα και κοιτάει στο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μαγκες (ειμαι ο παθον...), Ομως...1.Λινος 80 την εκδοχη με το home τη δοκιμασα χωρις αποτελεσματα..

2. Δε νομιζω να εχει το μικρο overclock που εκανα καποια ιδιαιτερη σχεση..οπως το βλεπω μαλλον στα bios υπαρχει το προβλημα.. παντως δεν καηκε τιποτα αλλιως θα υπηρχαν και τα αναλογα bip codes.

3.δε νομιζω πως το pc μπορει να κανει Βοοτ στη δισκετα ή σε οποιαδιποτε αλλη συσκεβη γιατι απλα δε φτανει καν στο σταδιο αναγνωρισης bootable devices....τουλαχιστον το cd της μητρικης δε το αναγνωριζει.. θα δοκιμασω κ με δισκετα..(Δε το νομιζω ομως) αντε να δουμε.. (γιατι η αδερφη μου σε λιγο θα αρχισει να φωναζει, τι ηθελα και της εκανα bios update! :-))

Chris keep informate me!; )

Ευχαριστω οσους συμμετεχουν

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερες εκδόσεις υπήρχαν προβλήματα με τα dual bios αλλά πλεον νομίζω είναι σε πολύ καλό στάδιο. Λειτουργικό και σωτήριο. Συνιστάται σε καρδιοπαθείς και πάσχοντες από το σύνδρομο RMA που είναι πολύ της μόδας στις μέρες μας. :D

Φίλε St3r, βγάλε το PC από το ρεύμα και την μπαταρία από τη μητρική για αρκετή ώρα και πες μας το ακριβές μοντέλο της μητρική σου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. η μητρικη μου κανει το γυρο του κοσμου αυτη την ωρα που σας γραφω, μαλλον προς Taiwan μερια..

Αφου "αντιδοτο" για τη συγκεκριμενη "ασθένια" δεν υπαρχει (block bios- λογο λαθος update υποθετω.. :048: ) ετσι αυριο θα εχω τη νεα μου ολοκαινουρια (και λογικα αψεγαδιαστη..) μητρικη καρτουλα..

Ευχαριστω οσους συμμετειχαν..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.