Jump to content



Προβλημα με σκληρο!!


Recommended Posts

Λοιπον εβαλα κατα τυχη το hdtune να τσεκαρω τον 200αρι seagate μου και ιδου αποτελεσματα

hdproblem0vv.jpg

Τι στην ευχη ειναι αυτο??

Επισης και αυτο και το hddlife μου αναγερει την θερμοκρασια ως 46-47 με οριο τους 52!(Υγεια σκληρου στο 60%)

Τι γινεται καλε??

Πλιζ χελπ γιατι εχει μεσα ολα τα backup/mp3 κτλ!

ΥΓ Το bench του hdtune ειναι αυτο

hdbench2yk.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δε θα ανυσηχούσα καθόλου, συμφωνα με αυτό το πρόγραμμα τα raptoria μου επρεπε να είχαν πεθάνει από πέρυσι, το θεωρώ εντελώς αναξιόπιστο...

δε βάζω όμως το χέρι μου στη φωτιά για εξαρτήματα άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που μολις ανοιξα το πισι και ειναι ακομα κρυο το average rate εγινε 62,9 mb/sec με ανοιχτο το κουτι και θερμ περιπου 35 βαθμους στον σκληρο!

Πηγα να τρεξω sandra και μου ειπα οτι πρεπει να κανω defrag για να μπορεσει να βγαλει αποτελεσμα πραγμα και το οποιο κανω

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα διαβάζει το SMART. Ε και το Speedfan βγάζει κοντά στο 40% τον δικό μου seagate στο fitness από την πρώτη μέρα. Μάλιστα ο δικός μου έχει τις ίδιες ακριβώς τιμές στο seek error rate, 81-60-30, αλλά και ένα όμορφο πράσινο "ΟΚ" ακριβώς δίπλα. Τρέχα γύρευε.

Για τις επιδώσεις του δίσκου δοκίμαζε το HDTach που τουλάχιστον είναι εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Thanx βρε Γιαννη

Για την θερμοκρασια τι γινεται?Λες οταν ανεβαζει θερμοκρασια (χθες κυριολεκτικα εκαιγε!!) να κοβει στροφες και για αυτο τα ελεϊνά αποτελεσματα στις επιδοσεις?

Οταν τελειωσω με το defrag(ακομα στο 13% ειναι!) θα τον τεσταρω και με hdtach

Λετε απλα να ανεβαζει θερμοκρασια ?

Τι μπορω να κανω τοτε?(οχι δεν εχω αδειο 5,25 bay!2 drive+aerogate+floppy=5 κομπλε!)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάποια στιγμή χτύπαγε 46-47 βαθμούς το καλοκαίρι, αλλά δεν θυμάμαι να είχα δει προβλήματα με τις επιδώσεις του. Μπορεί πάντως να ρίχνει στροφές για λόγους προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο ταχυτητα παμε καλα

Το θεμα ταχυτητας οφειλοτανε οτι τα win ειχαν δει το σκληρο μου ως ultra dma mode2.Το εβαλα στο 5 και ολα οκ

Προς στιγμη με ανησυχησε και το 100% cpu usage αλλα ειναι λογω einstein που τρεχει απο πισω.Το εκλεισα και το cpu usage εγινε 8%

Το μοναδικο προβλημα ειναι η μεγαλες θερμ. που βαραει

Τι να κανω?Να βαλω εναν ανεμιστηρα να φυασαει το σκληρο απο κατω (στα ηλεκτρονικα) ή απο πανω (στην μεταλλικη επιφανεια δηλαδη)??

Κατι αλλο να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ανεμιστήρι να το βάλεις από κάτω. Απάνω δεν κάνει τόσο καλή δουλειά γιατί είναι το καπάκι του σκληρού και δεν έχει καλή επαγωγή (έχει και λαστιχάκι ανάμεσα σκληρού - καπάκι) οπότε από κάτω είναι σαφώς καλύτερα γιατι και την πλακέτα κρυώνει (το chip και η μνήμη συνήθως ζεματάνε) και επίσης ο αέρας βρήσκει πιο άμεσα το μοτεράκι (κύριο αίτιο της ζέστης)...

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ένα 80άρι να χτυπάει το δίσκο από μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.