Jump to content



Albatron 6800LE(90E!)και ξεκλείδωμα/υπερχρονισμός


RocknRoll

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι,

Πρώτη μου συμμετοχή στο forum.

Αγόρασα χτες την AGP albatron 6800le για 90Ε (!) με σκοπό φυσικά να την ξεκλειδώσω. Πράγματι το έκανα με το Rivatuner,

αυτή την στιγμή την δοκιμάζω με 16 pipes ξεκλειδωμένα, χωρίς overclocking, και από θέμα ταχύτητας στα παιχνίδια είμαστε κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά (σε σχέση φυσικά με την 9600pro που είχα πριν).

Πάντα τα artifacts εξαρτώνται από το παιχνίδι. Στο Sniper Elite παίζω σε 1280χ960, full ολα,

με λίγα artifacts, και πάει ΣΦΑΙΡΑ...Αυξάνοντας όμως τον βαθμό anti-aliasing

εμφανίζονται πολλά περισσότερα artifacts. Στο F.E.A.R. τα artifacts είναι σαφώς περισσότερα, παίζοντας

με τις ρυθμίσεις βέβαια μπορείς να τα ελαχιστοποιήσεις. Στο Call Of Duty UO σε full όλα υπάρχουν

ελάχιστα, σχεδόν καθόλου artifacts.

Μόλις τελείωσα testing με 3dmark 2005.

Pipelines:............Score:.................Artifacts:

8........................2803..................Εννοείται όχι!

12......................3328..................Ναι

16......................3628................. Ναι

To overclocking με το Rivatuner με ξεκλειδωμένες pipelines δεν λειτουργεί. Υπάρχει τρόπος, αν κάνεις disable το internal clock test αλλά σύμφωνα με τον δημιουργό του rivatuner δεν συνιστάται.

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με unlocking/overclocking και περιμένω τις απόψεις και τις συμβουλές σας για την συγκεκριμένη κάρτα. Από ότι βλέπω τα scores που πήρα δεν είναι ιδιαίτερα καλά, και μάλιστα άλλες 6800le κάρτες (πχ Leadtek) δεν παρουσιάζουν artifacts με ξεκλειδωμένα μόνο τα 12 pipelines...

Thanks for reading!

ps.: configuration: P4 3.0, 1gb Ram.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Εισαι ατυχος λοιπον γιατι δε δουλευουν σωστα...

Ανοιξες μονο τα pixel units ή κ τα vertex ?

Αληθεια καινουρια 90 ? :|

Oσο για το internal clock test απενεργοποιησε το με τα 1000 κ κανε oc.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! 90Ε αλλά η τιμή παίζει να πάει πάλι πάνω...

Και τα vertex τα ανοιξα όλα... ;)

Φοβάμαι overclocking χωρίς το test... Πόσο μπορεί να ανέβει λες;;; Με εργοστασιακή ψύκτρα και χωρίς να έχω προβλήματα να ψηθεί...Τωρα η θερμοκρασία σε idle κατάσταση είναι 52C σύμφωνα με το rivatuner.

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό: Τα pipelines παιζει σε άλλη albatron 6800le να δουλεύουν κανονικά, ή ΜΟΝΟ αν πάρω 6800le άλλης εταιρίας; Δηλαδή να κάνω τον κόπο να την επιστρέψω και να την αλλάξω με μια ίδια μήπως τα pipelines της άλλης δουλέψουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόνο με το πρώτο τεστ του 3DMark2005 όπου μου είπαν ότι είναι καλό τεστ για να δεις αν θα έχεις artifacts. Πάντα μιλάμε για την Albatron. Μόνο σε 4 pipes είχα artifacts. Οπότε η δικιά μου δουλεύει με 12 pipes και 6 vertexs κανονικά εφόσον υποθέσουμε ότι το πρώτο τεστ του 2005 αρκεί.

Από χρονισμούς στα βιαστικά που δοκίμασα πάει 375/850 χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μόνο με το πρώτο τεστ του 3DMark2005 όπου μου είπαν ότι είναι καλό τεστ για να δεις αν θα έχεις artifacts. Πάντα μιλάμε για την Albatron. Μόνο σε 4 pipes είχα artifacts. Οπότε η δικιά μου δουλεύει με 12 pipes και 6 vertexs κανονικά εφόσον υποθέσουμε ότι το πρώτο τεστ του 2005 αρκεί.

Από χρονισμούς στα βιαστικά που δοκίμασα πάει 375/850 χωρίς πρόβλημα.

Κάνε αν θέλεις όλα τα τεστ (τα default που έχει, γύρω στα 8 λεπτά διαρκούν) και στο τρίτο αν θυμάμαι καλά που δείχνει την θάλασσα εκεί (στην θάλασσα!) μου εμφανίζει αρκετά, και στα 12 pipes και φυσικά στα 16. Εξάλλου θα φανεί και στα παιχνίδια, όταν τα δοκιμάσεις και αρχίσεις να παίζεις με τα settings. Πάντως η διαφορά ταχύτητας από 12 σε 16 είναι σημαντική, οπότε αν δεν σε χαλάνε τα artifacts τότε αξίζει να το φουλάρεις!

Αν το κάνεις το τεστ ολοκληρωμένο πες μου αν θες τι σκορ έβγαλες.

Link to comment
Share on other sites

το 3d mark 2005 που θα το βρω;παρηγγειλα και εγω την καρτα αυτη.αντε να δω τι θα μου βγει.

Το 3dmark με ενα απλό search στο google ("3dmark 2005 download") ή στο www.guru3d.com στα downloads, θα το βρεις. Ελπίζω να έχεις dsl γιατί είναι 280mb!

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής μου - με την 6800LE προφανώς - με 12 pipes και 6 vertex στα 375/850. Έτρεξα τα 3 πρώτα και βασικά τεστ του 2005. Αποτέλεσμα χωρίς artifacts 4220.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω τόσο χαμηλό score στο 3dmark...Κάτι κάνω λάθος, μόλις έκανα overclocking με το Rivatuner στα 370-840 και μου βγάζει score 2800!!! Ενώ πριν χωρίς oc έβγαλα 3600! Τώρα το έτρεξα με διαφορα προγραμματάκια παράλληλα, όπως antivirus/peer to peer client που πριν τα είχα απενεργοποιήσει, αλλά δεν νομίζω να επηρεάζουν τόσο το αποτέλεσμα...

Σε ξένα fora που κοίταξα, βλέπω scores 4500+, 5000+...

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής μου - με την 6800LE προφανώς - με 12 pipes και 6 vertex στα 375/850. Έτρεξα τα 3 πρώτα και βασικά τεστ του 2005. Αποτέλεσμα χωρίς artifacts 4220.

attachment.php?attachmentid=8605

πολύ καλός αν υποθέσεις πως εγώ έδωσα 180 ευρώ και εσυ πιάνεις 4200 ενώ εγώ το πιάνω οριακά στα 600/1090 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αλλιώς με 12 pipes. Πλέον πρέπει να τα κοιτάμε και αυτά.

Όσο για τα scores RocknRoll.

Μπορεί η ύπαρξη artifacts να μειώνει σε έναν βαθμό τις επιδώσεις της κάρτας.

Από την άλλη ο Α64 που έχω είναι στα ίδια με έναν 3.3GHz Prescott γενικά αλλά σίγουρα καλύτερος στα games. Έστω και με single channel στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

To overclocking με το Rivatuner με ξεκλειδωμένες pipelines δεν λειτουργεί.

Αν εννοεις οτι δε σου περναει το test που κανει το riva απλα μπορεις να το απενεργοποιησεις απο τη registry καρτελα του riva.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την κάρτα. Μόλις γύρισα από ένα φίλο που είχε μια albatron 6800 (κανονική, όχι LE, με 12 pipes). Ξεκλειδώσαμε, την πήγαμε στα 16 αλλά το 3dmark, εκτός από πολλές κάθετες γραμμές σε όλα τα τεστ (γεμάτη η οθόνη) έδωσε περίπου ίδιο score, και πολύ χαμηλότερο από τα 3628 που έπιασε η δική μου χωρίς oc.

Διάβασα σε ξένο forum για 6800le που έπαιξε στα 16 χωρίς artifacts. Ακούς πολλά, άλλοι δηλώνουν εξωπραγματικά scores που αναρωτιέσαι αν είναι αληθινά!

Πάντως από το πλαίσιο εξαφανίστηκαν στην κυριολεξία εν ριπή οφθαλμού γύρω στα 400 κομμάτια albatron 6800 που είχε η αποθήκη και τιμολογήθηκαν 90€. Κατά την προσωπική μου άποψη τελικά αξίζει τον κόπο να την πας ακόμα και στα 16, για μένα τα artifacts που βγάζει η albatron -ουσιαστικά μικρές τελίτσες που αναβοσβήνουν σε διάφορα μέρη στην οθόνη- δεν είναι καθόλου ενοχλητικά και με λογικό oc έχεις μια κάρτα που πλησιάζει την 6800GT (ειδικά αν παίξεις με τάσεις, ψύξεις κλπ), είναι καλύτερη από την 6600GT και στην ουσία την πήρες τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.