Jump to content



Ποιο Thermaltake?


MF_III1442169079

Recommended Posts

Παιδια ειμαι αναμεσα στα παρακατω 2 κουτια αλλα οπως βλεπετε η διαφορα ειναι 76 ευρω γιαυτο θελω τα φωτα σας. Αξιζει να παρω το Kandalf Η οχι? ειδα απλα οτι το Kandalf εχει 4 ανεμηστηρες (σε σχεση με το Tsunami που εχει 2) και ειναι λιγοτερα dBA του Kandalf. Παντως θελω ενα καλο κουτι γιατι εχω το pc 24/7 ανοιχτο να ειναι αθορυβοι οι ανεμηστηρες και γενικα να ειναι απο καλο υλικο για να ειναι κρυο και να κυκλοφορει ευκολα ο αερας...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700273

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700282

Επισης θελω να μου προτεινεται ενα καλο αθορυβο τροφοδοτικο που θελω να παρω μαζι με το κουτι... Εχω δει οτι τα Tagan ειναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Εμενα προσωπικα το τσουναμι μου αρεσει πιο πολυ.Και αν ειναι θορυβωδεις οι ανεμιστηρες του τους αλλαζεις?Για τροφοδοτικο αθορυβο κοιτα καποιο fanless η εναλλακτικα αθορυβο πολυ ειναι το windmill της heroichi

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν θες αποκλειστηκα προιόντα της tt τοτε κατα τη δικη μου αποψη παρε το armor!!

Ειναι το ιδιο μεγεθος με το kandalf μονο που δεν εχει τις πορτες μπροστα.

Και ενα καλο και μεγαλο κουτι παντα μενει.

Επισεις ενα καλο καλο και πιο φθηνο απο το kandalf ειναι το stacker της coolermaster.

Ασε που αν αργοτερα στη βαρεσει και βαλεις w/c γιατι ολοι ετσι ξεκιναμε παρε κουτι αλλαξε τους ανεμιστηρες θα το χωραει ανετα!

Link to comment
Share on other sites

ε ναι w/c θα βαλω...! τωρα με μπερδεψατε με τα κουτια! γιατι το armor ? το stacker ειναι πολυ απλο και κλειστο απο παντου... Καποιο σε τελειως διαφανες υπαρχει? δεν ξερω ποιο να παρω τωρα

Οταν λες fanless...? ενα καλο, δυνατο, αθορυβο τροφοδοτικο μεχρι 80-100 ευρω? Για πειτε...

Link to comment
Share on other sites

Το kandalf ειναι απο τα καλυτερα κουτια που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη και θα σε καλυψει πληρως για πολυ καιρο αξιζει τα λεφτα του μεχρι το τελευταιο ευρω.

Το armor ειναι πανομοιοτυπο με τον kandalf απλα δεν εχει τις πορτες μπροστα και θα σε βολεψει αν βγαζεις και βαζεις συχνα καποια drives οποτε η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι οι πορτες.

Link to comment
Share on other sites

παντως να ξερετε οτι θα μπει υδροψυξη μεσα στο κουτι αλλα ετσι κι αλλιως θελω ενα καλο κουτι πολυ κρυο και με καλους ανεμηστηρες αθορυβους να μην χρειαζεται να αλλαξω κιολας (ο μπρος και ο πισω ειναι και blue led κιολας γιαυτο μαρεσει...)

Απλα ζητησα αν ξερετε κανα παρομοιο (ας μην ειναι TT) διαφανες τελειως ολο για να ειναι πιο εντυπωσιακο μια που θα βαλω και υδροψυξη... Ξερετε καποιο? Αν οχι καταληγω στο Kandalf Black

Απο τροφοδοτικο τωρα...? :( θελω ενα καλο συστημα γιατι θα δωσω γερα λεφτα γιαυτο εχω απαιτησεις. Παρτε μια ιδεα (μπορει να σας βοθησει ποιο τροφοδοτικο μου ειναι καταλληλο):

AMD Athlon X2 4400+

Απο mobo μαλλον καποια DFI δεν εχω αποφασισει ακομα

2x 512 RAM (προς το παρον!)

Custom Υδροψυξη

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σε στεναχωρισω για ακομη μια φορα και θα σου θυμησω οτι θες να παρεις 3πλο ψυγειο το οποιο ειναι υπερ μεγαλο για να μπει μεσα στα περισοτερα κουτια, οποτε ψαξε καλα το θεμα κουτι.

μολις ειδα διαστασεις οποτε για μενα θα πας να παρεις το ΑΡΜΟΡ η το Thermaltake Kandalf και ισως το ψυγειο το βαλεις ορθιο μπροστα με λιγο τυχη :)

Dimensions ψυγειου: 415 x 135 x 46mm

Dimensions armor: 530 x 220 x 560 mm

Link to comment
Share on other sites

ειναι midi ομως το Akasa. Alexisferos ε ναι το Kandalf θα παρω ειναι κορυφαιο και δεν εχει διαφορα απο το Armor μαρεσει και μπροστα το πορτακι που εχει...! αλλα ετσι κι αλλιως δεν χρειαζεται να ειναι μεσα το ψυγειο, εγω σκεφτομαι για πανω απο το κουτι...

Τωρα μενει το τροφοδοτικο? Το Tagan ειναι καλο? μιας που το εχει το e-shop κιολας να το παρω μαζι με το κουτι... Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα αθορυβο...

Link to comment
Share on other sites

ναι και γω ειδα που εψαχνα τωρα στο site διαφορα καλα λογια και το review για το akasa pax power! Επισης ειδα οτι τα Tagan εχουν παρουσιασει προβληματα κατα καιρους και τα εβγαλα απο τη λιστα μου...!

Αλλα καλα ειδα οτι γενικα ειναι τα Enermax Noise Taker και τα Fortron αλλα δεν ξερω ο καθενας λεει τα δικα του αποσα διαβασα εδω μεσα. Αποτι καταλαβα το Akasa ειναι πολυ καλο και φθηνο!

Τι λετε να το παρω? μου φθανουν 460W? (γιατι θα ειναι βαρυ συστημα οπως ειδατε συν οτι εχω 4 σκληρους, 3 SATA 1 ATA και θα κανω και o/c τον 4400+ αργοτερα) η να δω καποιο Enermax, Fortron?

EDIT

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να παρεις ενα κουτι full που απλα να εχει υποδοχες για δωδεκαρηδες ανεμιστηρες γιατι αν πας για υδροψυξη δεν θελεις αυτους που εχει το κουτι γιατι θελεις χωρο για το ψυγειο.Εγω εχω αυτο αρκετα αλλαγμενο http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=225997&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Σου προτεινω να δεις και αυτο που ειναι το ιδιο αλλα με αλλη προσοψη(απο αλουμινιο) http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=212655&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Οσο για τροφοδοτικο παρε σιγουρα enermax τα πληρωνεις πιο ακριβα αλλα το αξιζουν,και ακομα και αυτα που δεν θεωρουνται silent οπως αυτο που εχω εγω ειναι παρα πολυ ησυχα εως δεν ακουγονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε θα σου προτεινω αυτο που εχω και εγω

thermaltake vdamier 5000 + fortron blue storm 500w

H παρε απο ε-σοπ το xaser ii και μεγαλα και καλυτερα στην κατασκευη και στην ποιοτητα απο το kadalf kaι το σαρκ . Τωρα απο τις αλλες μαρκες ας μιλησουν αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ειναι αθορυβο τελειως και να σηκωνει το βαρυ συστημα μου που ειπα και με o/c

Γμτ Enermax δεν εχει στο e-shop. Λετε για Enermax τελικα? Αν ναι ποσα W? και σε ποιο site το εχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.