Jump to content



ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NEO PSU


SirGeorge

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω να αγοράσω ένα PSU για το σύστημα της υπογραφής μου. Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής:

Να είναι τελείως αθόρυβο μια και έχω ένα είδος "ψύχωσης" με το θόρυβο. Δεν θέλω να ακούγεται καθόλου. Ακόμα και το TAGAN που έχω τώρα μου φαίνεται θορυβώδες για αυτό και το αλλάζω άλλωστε. (δουλεύει σε load συνεχώς και ακούγεται αισθητά)

Να είναι 500W τουλάχιστον για να υποστηρίξει όλα αυτά που έχω.

Τα καλώδιά του να είναι όλα sleeved.

Να στοιχίζει μέχρι 200.

Να μου πείτε που μπορώ να το βρώ στην Ελλάδα.

Επίσης με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η προσωπική εμπειρία που έχει κανείς από PSU.

Όλες οι γνώμες/απόψεις/συμβουλές δεκτές!!

Link to comment
Share on other sites

SirGeorge τα μονα πραγματικα αθορυβα psu ειναι τα πανακριβα fanless

...απο κει και περα εφοσον υπαρχει ανεμιστηρι θα υπαρχει και θορυβος...

το θεμα ειναι να βρεις αυτο με τον λιγοτερο δυνατο ετσι ωστε να υπερκαλυπτεται απο τον θορυβο των λοιπων περιφερειακων (hdd's, cd-rom's, case fans κτλ...)

το πλεον αθορυβο μη-fanless τροφοδοτικο που εχει πεσει στα χερια μου ειναι το Zalman400

αλλα δεν νομιζω οτι σε καλυπτει απο πλευρας watts...

οσο για το sleeving,νομιζω οτι ειναι το κερασακι στην τουρτα

και οχι βασικο κριτηριο επιλογης τροφοδοτικου

μιας και με 15 το πολυ ευρω το φτιαχνεις μονος σου και στο χρωμα που σου ταιριαζει καλυτερα...

απο κει και επειτα εχε κατα νου οτι γενικα οι 12αρηδες ανεμιστηρες κανουν λιγοτερο θορυβο συγκριτικα με τους 8αρηδες (στις ιδιες στροφες..)

επισης πολλα απο τα τελευταιας κυκλοφοριας τροφοδοτικα (βλ.Thermaltake Pure-Power)

εχουν εξωτερικο ρυθμιστικο στροφων των ανεμιστηρων τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Fortron 550W , περιπου στα 120 απο πλαισιο... Αθορυβο και δυνατο. Μειονεκτει στο οτι δεν ειναι sleeved τα καλωδια....

Εντάξει ας μην είναι και sleeved τα κάνω μόνος μου. Κατα τ'αλλα εσύ το έχεις δουλέψει αυτό το τροφοδοτικό? είναι πραγματικά αθόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro [Σήμερα, στις 12:30]

sir george

Αφου εχεις καλο psu τι το θες το μεγαλυτερο

|Tagan?????

Απλώς το TAGAN κάνει θόρυβο όταν δουλέυει σε load πάνω από 50% και αυτός

για μένα είναι ενοχλητικός........Είπαμε έχω "ψύχωση" με το θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Εντάξει ας μην είναι και sleeved τα κάνω μόνος μου. Κατα τ'αλλα εσύ το έχεις δουλέψει αυτό το τροφοδοτικό? είναι πραγματικά αθόρυβο?

To εχω δουλεψει και μου φαινεται απο τα πιο αθορυβα που εχω ακουσει... Βεβαια με τρομαζει η εμμονη σου με με τον θορυβο (ειναι σχετικη η εννοια του "θορυβου), οποτε μαλλον θα συμφωνησω με τον Κοπριτη...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο Μultirama για τα OCZ και Fortron.

12άρηδες ανεμ. και sleeving.

Link: Multirama PSU ]MUltirama PSU

Και εγώ ψάχνωμαι τελευταία για κάτι το δυνατόν ποιό αθόρυβο.

Αν καταλήξεις κάπου ενημέρωσε και μένα σε παρακαλώ για εντυπώσεις και τα σχετικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 13:57]

Ρίξε μια ματιά στο Μultirama για τα OCZ και Fortron.

12άρηδες ανεμ. και sleeving.

Και εγώ ψάχνωμαι τελευταία για κάτι το δυνατόν ποιό αθόρυβο.

Αν καταλήξεις κάπου ενημέρωσε και μένα σε παρακαλώ για εντυπώσεις και τα σχετικά.

Ευχαριστώ.

Προς τα παρόν έχω μείνει με το Tagan. Το έντυσα όλο με PaxMate για να μην ακούγεται όπως έχω ήδη ντύσει και το κουτί!! Εύλογα θα με πει κάποιος παρανοϊκό αλλά έχω εμμονή με το θόρυβο τι να κάνουμε. Πάντως βρήκα κάτι που είναι τελείως μα τελείως αθόρυβο αλλά δεν βγαίνει στα Watt που θέλω. Το φέρνει η Τεχνόραση στη Θεσσαλονίκη και έχει ετικέτα από μια εταιρία που λέγεται IT και είναι Γερμανική. Δεν ξέρω για τάσεις κτλ αλλά δουλέυει στα 16db. Πραγματικά δεν πρόκειται να το ακούσεις, είναι ότι πιο αθόρυβο μπορείς να βρεις. Εγώ το πήρα έτσι για να το βάλω στο 2ο μου σύστημα και μιλάμε έπαθα την πλάκα μου. Αν δηλαδήί είναι αυτοσκοπός το αθόρυβο PC δεν υπάρχει άλλο τροφοδοτικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα έχεις δίκιο ότι τα fanless είναι η λύση για μένα. Ωστόσο έχω ακούσει ότι ζεσταίνονται πάρα πολύ και ανεβάζουν τη θερμοκρασία του συστήματος, για αυτό διστάζω να προσωρήσων στην αγορά ενός fanless.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

αν θες αθορυβο απο οτι βλεπω η λυση ειναι αυτη http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1879

αποτι φενετε δεν εχει ανεμηστηρα

Δεν διαφωνώ ΑΛΛΑ τί σκ@τ@ τεχνολογία ενσωματώνει για να κοστίζει 203+ΦΠΑ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα απλό στο οποίο έβαλα αθόρυβο ανεμιστήρα με 5 βολτ και δεν ακουγόταν καθόλου , ΩΣΠΟΥ άρχισε να κάνει θόρυβο ο μετασχηματιστής του.

Αρα τα μεγάλα τροφοδοτικά που έχουν και μεγάλο μετασχηματιστή μπορεί να κανουν θορυβο απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARK

Εγώ έχω ένα απλό στο οποίο έβαλα αθόρυβο ανεμιστήρα με 5 βολτ και δεν ακουγόταν καθόλου , ΩΣΠΟΥ άρχισε να κάνει θόρυβο ο μετασχηματιστής του.

Αρα τα μεγάλα τροφοδοτικά που έχουν και μεγάλο μετασχηματιστή μπορεί να κανουν θορυβο απο αυτό.

Μαλλον θα εχεις passive pfc.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 12:18]

αν θες αθορυβο απο οτι βλεπω η λυση ειναι αυτη http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1879

αποτι φενετε δεν εχει ανεμηστηρα

Εχω διαβασει οτι πολλα απο αυτα σκανε οποτε αστο καλυτερα...

Εγω εχω ενα AKASA PaxPower 400W και ειναι εντελως αθορυβο. Εχει εναν 120χιλ ανεμηστηρα και βγαζει 18dB οταν ειναι idle. Γενικα εγω παντως δεν το ακουω. Ολα τα καλωδια μαυρα sleeved. Μονο που βγαινει μεχρι 480W απ'οσο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.