Jump to content



Sempron o/c!


kbilly13

Recommended Posts

Στήνοντας ένα φθηνό μηχανάκι για έναν φίλο, είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτόν τον Ε6 stepping Sempron 2800+ (1600Mhz, 256L2 cache)

Xονδρικά το υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από ένα φθηνιάρικο κουτί με noname psu 350w, 512 G.Skill value (2.5-4-4-8), Asus 6200TD pci-e 128bit, και Μητρική Asus K8N4E-Deluxe (ήθελε firewire και pci-e)

Xωρίς να περιμένω πολλά πράγματα, λόγω stock ψύκτρας, psu, αλλά και ότι το motherboard δεν δίνει πουθενά extra ρεύματα! (με τους Sempron 2600+, 2800+ γίνεται αυτό) - το μόνο που δίνει είναι vmem μέχρι 3.00v, δεν το χρησιμοποίησα βέβαια .... άρχισα λοιπόν να ανεβαίνω - δυστυχώς αυτό γινόταν από το bios μόνο - το clockgen δεν δούλεψε...

Με το vcore να παίζει από 1.38-1.39, και με 2.70vmem, κατάφερα με αυτές τις προυποθέσεις ένα 53% overclock stable! με τη μνήμη στα 245 με τα default timings! Aπίστευτος επεξεργαστής!

Που να είχα δλδ καλύτερη ψύξη, ρεύματα, και psu... Που θα έφτανε?

post-356-1442174270,649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την K8N (NForce3 250) δυστυχώς μέχρι 250FSB μπορώ να το πάω το Σεμπρονάκι που πήρα πριν λίγες μέρες.

250Χ8 για την πλάκα πάντως. Σχεδόν με βρίζει η cpu που δεν έχω καλύτερη μητρική να την βάλω. Με μια φτηνή σχετικά μητρική που 300αρίζει μπορείς να φτιάξεις πολύ γρήγορο σύστημα σε τιμή τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

λίγα ενδεικτικά benchmarks που πρόλαβα...

(Ήρθε ο φίλος και το πήρε το pc... κλαψ!)

όπως είπαμε λοιπόν, 8*307, η μνήμη στα 245 με 2.5-4-4-8 2Τ (μην ζητάτε και 1Τ τώρα!...), καθόλου tweaking - ότι έβαζε το bios, Asus 6200 gamers edition (128mb, 128bit, και δυστυχώς δεν μας έκανε το χατήρι να ξεκλειδώσει pipelines...), drivers NGO 81.89

post-356-1442174270,9162_thumb.jpg

post-356-1442174271,0047_thumb.jpg

post-356-1442174271,0966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά και απο εμένα , εχω παραγκηλει μια asus k8n-e deluxe και διαβάζωντας τοσο καλά λόγια για τον 2800+ σκευτομαι να χτυπήσω και εναν τέτοιο , ελπίζω να ανεβει λιγουλάκι ;p οταν τα εχω και τα δοκιμάσω θα σας πω τι ψάρια εποιασα ;)

Link to comment
Share on other sites

aGka8lz μάλλον όπως στην περίπτωσή μου δεν θα πας πολύ ψηλά. Εύχομαι να μην σε περιορίσει πολύ το chipset, αλλιώς μέχρι 2-2.1GHz το κόβω. Όχι ότι είναι άσχημα για cpu με default 1.6GHz.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν τον ανεβασα στα 200 fsb δεν εκανε καν post χωρις παραπανω ρευμα και οταν του δωσα λιγο εφτανε μεχρι να κανει boot αλλα δεν το καταφερνε...γενικα με το ο/c δεν εχω ασχοληθει αρκετα και δεν ξερω πολλα :)

Link to comment
Share on other sites

χθες πηρα τα πραγματα και τα εστησα , λοιπον δουλευω σταθερά με 223fsb κατι λιγότερο απο 1,8 ghz αμα αναίβω ποιο πάνω εχω προβλήματα,νομίζω πως φταίει η μνήμη μου , ειναι μια kingstone 512mb cl3 me chipakia elpida , οταν εχω κατι νεότερο θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

επιλογή για διαιρέτη δεν έχω δει πουθενά!!απλα κατεβασα την μνημη απο 200 στα 166 , και αναιβασα μετα το fsb στα 246 1,97ghz αλλα η διαφορα στο πι 1mb ηταν πολη λίγη!

Ε αυτό σου είπα. Όσο για το π... Λεπτομέριες. Το π είναι ένα μικρό benchmark ανάμεσα σε 2 ντουζίνες άλλα. Μην κρίνεις με βάση το π.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλή Χρονιά παιδιά !

Κατα τύχη επεσε στα χέρια μου ένας sempron 2800+ 64 bit με μια μαμά K8V-X SE.Από ότι είδα ο πολ\στης είναι σταθερός στο 8 και δεν αλλάζει.Απο κει και πέρα στο fsb υπάρχει δυνατότητα για ανέβασμα ανα 1khz.Επειδή έμεινα πολύ δυσαρεστημένος απο μαμήσια απόδοση και δεν είμαι και πολύ σχετικος με o\c εκτος απο ανέβασμα fsb τί αλλο παράλληλα πρέπει να κοιτάω και ποιά θερμοκρασία θεωρείται μεγάλη για τον επεξεργαστή αυτόν?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη μητρική καλό θα ήταν να το πας μέχρι 220 το fsb.

Πιθανόν θα πάει μέχρι εκεί χωρίς επιπλέον voltage. Απλά έχε υπόψην τις μνήμες. Κατέβασε το memtest86 και φτιάξε μια bootable δισκέτα για να τις ελέγχεις ή αν έχεις linux στο boot menu επέλεξε memtest.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα κατάφερα να τον πάω από τα 1600mhz στα 1800.Ρεύμα δεν έχω πειράξει.3DMARK03 βγάζει κανονικά και απο θερμοκρασία cpu στους 32C.

Δεν πιστεύω να μπορώ να ανεβω πολύ ακόμα ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.