Jump to content



6600GT vs 9800Pro τι να πάρω???


cpavlidi

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Λοιπόν, θα αλλάξω τη VGA μου και είπα να ακούσω την γνώμη σας επί του θέματος. Βασικά ότι και να πάρω θα μπεί σε AGP 8X και έχω δύο επιλογές:

1)Ati 9800Pro 128MB με 256bit memory controller (Sapphire)

2)Nvidia 6600GT 128MB 128bit memory controller (Prolink ή Gigabyte)

Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή, η 9800Pro βγαίνει καμια 35 Ευρώ ακριβότερη.:jump:

Σε κάποιο forum του εξωτερικού οι περισσότεροι έλεγαν οτι είναι καλύτερη η 6600GT.

Τι με συμφέρει να πάρω μιας και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή?

Ποια είναι καλύτερη και ΓΙΑΤΙ?

:giveup: :help: :help: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Xαλαρα 6600GT.

Σε σχεδον ολα τα συγκριτικα ειναι μπροστα απο την

9800pro.

Μη το σκεφτεσαι καν.

Οσο για Prolink ή Gigabyte,θα διαλεγα τη δευτερη

μονο και μονο για τον ενα χρονο επιπλεον εγγυηση.

(3χρονια).;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ αυτό σκέφτομαι αυτό το καιρό (ATI 9800pro 128MB - 6600GT 128MB) να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.

1. Καταρχήν με 128ΜΒ θα έχω πρόβλημα στις υψηλές αναλύσεις (1600χ1200) με 2xAA - 8xAF ή 4xAA - 8xAF ??

2. Ποια απο τις 2 έχει καλύτερες ανοχές σε OC σε γενικές γραμμές ??

3. Ποιες εταιρίες είναι καλύτερες (και για τις 2 κάρτες) ??

και τέλος να ρωτήσω η 6600gt έχει αισθητήρα για θερμοκρασίες ??

Link to comment
Share on other sites

1) Με ποια κάρτα θα παίξεις σε τέτοιες ρυθμίσεις;

Σίγουρα όχι με 9800pro - 6600GT (ίσως σε παλιά παιχνίδια) , οπότε τα 128 δεν ενοχλούν.

Αν έχεις τέτοιες απαιτήσεις κοίτα για καμιά 6800GT.

2) Απ'ότι βλέπω , η 6600GT.

Αν δεν κάνω λάθος όλες οι 6600GT έχουν αισθητήρα , εκτός από την MSI.

Link to comment
Share on other sites

Οκ απ'ότι κατάλαβα δε θα έχω πρόβλημα με τα 128ΜΒ.

Οπότε αφού όλοι το λετέ, πάμε για 6600gt αλλα απο ποια εταιρία

Ποια απ' όλες θα αντέξει περισσότερο στο OC.

Τέλος να ρωτήσω αν κάνει το Artic Cooler για 6600gt ή αν υπάρχει κατι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ απο Sapphire 9800 Pro!!!! Την πηρα πριν μια βδομαδα και την γυρισα πισω. Ναι μεν πολυ καλη (οχι καλυτερη απο 6600GT) αλλα ΟΣΟ καταφερα να παιξω. Δοκιμασα το NFSU2 και μετα απο ενα τεταρτο κολλαγε το συστημα. Αλλα και στα Win δεν ηταν καλυτερα. Αν ανοιγα 5-6 παραθυρα στο φαιρφοξ και ενα αρχειο word παλι restart απο μονο του. Τωρα βεβαια μπορει να επεσα στην περιπτωση και να ηταν ελατωματικη η δικια μου αλλα γενικα διαβασα σε αρκετα φορουμ οτι ειχε προβληματα ο κοσμος με τη συγκεκριμενη. Και αυτη τη στιγμη και εγς κοιταω για 6600GT.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ποιο καλύτερη δεν ειναι, εχει σε αναλυσεισ μεγαλυτερες των 1280χ1024 ενα προβαδισμα 5-10%

http://firingsquad.com/hardware/geforce_6600_GT_scaling_performance_pentium4/default.asp

Σε αναλύσεις μεχρι 1024χ768 ειναι σχεδον στα ίσα με την 9800Pro , βεβαια αν βάλεις και τον παράγοντα τιμή τοτε καλα ειναι να την πάρεις την GT . Απτην αλλη όμως έχω ακούσει οτι η GT δεν σηκώνει πολλύ Overclock άλλα και αν καταφέρεις να την σηκώσεις δεν θα δεις διαφορές στα καρέ. Ενώ μια καλή 9800Pro σηκώνεται και στα επιπεδα μιας 9800 XT...

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 6600GT και μην τρελλαίνεσαι...

@AlienHack

Οταν λές οτι η "η GT δεν σηκώνει πολλύ Overclock άλλα και αν καταφέρεις να την σηκώσεις δεν θα δεις διαφορές στα καρέ" τι ακριβώς εννοείς???

Γιατί η δικιά μου η MSI με στοκ ψύξη και χωρίς "περιποιηση" με Ceramique AS κλπ κλπ απο 500/900 πήγε 560/1100 και μάλιστα αυτό δεν είναι το καλυτερο που μπορεί να κάνει...απλά βαρέθηκα να το ψάξω περισσότερο...΄πληροφοριακά στα 560/1100 τελειωσα (για πολλοστή φορα) Doom3 (ολα φουλ, Ultra, 1280x1024), Farcry (το ιδιο), Painkiller (το αυτό) και αλλα πολλά χωρίς ουτε ένα artifact...επίσης η κάρτα benchmarkάρει maximum 612/1200 πράγμα που ίσως να σημαίνει οτι με μια καλύτερη ψύκτρα και λίγη περιποιηση με καλή παστούλα ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι σταθερή σε μεγαλύτερες συχνότητες απο τα 560/1100...τώρα ακόμα και αυτό το mild OC είναι +12% για τον πυρήνα και +22% για τις μνήμες, με μαξιμουμ (για μένα τουλάχιστον) +22,4% για τον πυρήνα και +33% για τις μνήμες...ε, δηλαδή πόσο περισσότερο πρεπει να ανεβουν τα ρολόγια για να θεωρηθεί οτι οντως αυτή η κάρτα οβερκλοκάρει???

Οσο για την αυξηση της αποδοσης, φυσικά και οσο αυξάνεις την συχνότητα αυξάνεις και τον μέσο όρο fps...αλλιώς τι νόημα θα είχε το OC...

Link to comment
Share on other sites

6600GT για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι και φθηνότερη, είναι και γρηγορότερη. Η υποστήριξη PS3.0 θα φανεί στα μελλοντικά παιχνίδια και θα σου χρειαστεί. Στο κάτω κάτω, είναι νέας γενιάς κάρτα και δεν έχει καμμία από τις μαϊμουδιές των FX (αν και ήταν πολύ δυνατές κάρτες κάποιες από αυτές).

Επίσης, δε ξέρω αν σε απασχολεί αλλά η nVidia είναι πολύ μπροστά όσον αφορά το OpenGL.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες δεν του ειπα να μην παρει 6600GT, απλος ειπα οτι στα περισσοτερα review για 6600gt λενε οτι ποσοστιεα δεν κανει οσο OC κανανε οι PRO ασ πουμε, αλλα και οτι οταν εκανε oc οι επιδοσεις ενω θα επρεπε (λογο αυξηση συχνοτητας πυρηνα-μνημης) ΠΧ να ανεβουν 10% ανεβαινουν μονο 4% , θα ψαξω να βρω το review να το βαλω λινκ.

Το συμπερασμα ειναι οντως η 6600 GT , δεν ειπα κατι αντιθετο, καινουρια τεχνολογια κτλ.. καλυτερα shader. Απλος το ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.