Jump to content



Ψύχτρα για vga


Theo.gr

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

δεν ειμαι σιγουρος αν η Zalman VF700-Cu κανει για την καρτα σου.. παντως ειναι κορυφαια ψυκτρα.. εγω αυτην εχω στην 6600gt.. παντως και τα silencer ειναι αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε άλλες προτάσεις τις ακούω.

Πιστεύω ότι η σειρά VF700 (Al-cu,Cu,Fatality) της Zalman είναι η καλύτερη aftermarket ψύξη για κάρτες γραφικών.

Χαμηλός θόρυβος,ικανοποιητική ψύξη.

Η Zalman είναι κάτι σαν universal...με το λαμάκι που έχει για στήριξη....μπαίνει σχεδόν σε όλες τις vga.

Επίσης έχει ένα πλεονέκτημα,όσον αφορά το o/c της κάρτας.

Δέν έχει ενιαία πλάκα ψύξης για gpu & mem....αλλά ξεχωριστά ψυκτράκια για τις μνήμες.

Ετσι οι ευτυχείς μνήμες...δέν επιβαρύνονται με την επιπλέον θερμότητα που βγάζει η gpu.

Zalman ...λοιπόν από εμένα.

....και τα 3 μοντέλλα της σειράς,είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για τις Zalman,έχει κανείς δοκιμάσει αν η VF700 κάνει για Χ1800ΧΤ? Στο site λέει ότι είναι συμβατή, αλλά κανένας δεν την έχει δοκιμάσει ακόμα και στα καταστήματα λένε ότι είναι συμβατές μέχρι Χxxx.

Κάτι άλλο, η Fatality αξίζει τα σχεδόν διπλάσια λεφτά από την VF700-Cu?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για τις Zalman,έχει κανείς δοκιμάσει αν η VF700 κάνει για Χ1800ΧΤ? Στο site λέει ότι είναι συμβατή, αλλά κανένας δεν την έχει δοκιμάσει ακόμα και στα καταστήματα λένε ότι είναι συμβατές μέχρι Χxxx.

Κάτι άλλο, η Fatality αξίζει τα σχεδόν διπλάσια λεφτά από την VF700-Cu?

Κανει σε X1800XT . Εγω την εχω στην XL , αλλα ειναι 100% ιδιες . Στην xtremesystems την εχουν δοκιμασει σε XT πολλοι (τη 700cu) , αλλα να ξερεις οτι θα εχεις χειροτερες θερμοκρασιες απο οτι με τη stock .

Για τη fatality δε νομιζω πως αξιζει. Καλυτερα κανε υπομονη ενα μηνα ακομη για το silencer.

Link to comment
Share on other sites

Κανει σε X1800XT . Εγω την εχω στην XL , αλλα ειναι 100% ιδιες . Στην xtremesystems την εχουν δοκιμασει σε XT πολλοι (τη 700cu) , αλλα να ξερεις οτι θα εχεις χειροτερες θερμοκρασιες απο οτι με τη stock .

Για τη fatality δε νομιζω πως αξιζει. Καλυτερα κανε υπομονη ενα μηνα ακομη για το silencer.

Αν εννοείς το Accelero μάλλον δεν αξίζει η αναμονή...Από ότι έχω διαβάσει στο xtreme είναι απαράδεκτο...Αλλά αν είναι η Zalman να έχει ίδιες θερμοκρασίες,περιμένουμε για τον επόμενο...Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Accelero μάλλον δεν αξίζει η αναμονή...Από ότι έχω διαβάσει στο xtreme είναι απαράδεκτο...Αλλά αν είναι η Zalman να έχει ίδιες θερμοκρασίες,περιμένουμε για τον επόμενο...Κρίμα...

Το Accelero όντως φαίνεται απαράδεκτο.

P.S. Έχω εδώ το Accelero x1 ( 6800 Series / 7800 Series )...φορέθηκε στην 7800GT και το απόγευμα έχουμε μετρήσεις.

Θα βγάλει και Silencer [ όχι Accelero ] μάλλον είπε η A.C.

Link to comment
Share on other sites

Η Fatality ...όχι δέν αξίζει τα λεφτά της....είναι ίδια με την Cu...απλά βαμένη και ανεβάζει περισσότερες στροφές το fan της.

Τώρα όσον αφορά τις θερμοκρασίες της Cu σε X1800....δέν μπορείς να περιμένεις καλύτερες θερμοκρασίες στο gpu...αν κράτας το fan στις 1500rpm.

Θέλει...λίγο σκάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχασα πάσα ιδέα για την silencer nv5 rev.3. Είχα μια Asus v9999gt που με το αυθεντικό cooler της έπιανε 400/800 (στην καλύτερη, σταθερά κανά βραδάκι, διότι ήτανε καλοκαίρι και χωρίς a/c το μεσημέρι...καπούτ). Αγόρασα τότε την nv5. rev2 (που δεν έμπαινε και στην asus και ήθελε 2 πατέντες). Έκανε εξαιρετική δουλειά και με vdimm/vcore (2.9v/1.45v) κράταγε την κάρτα (ζέστες είχε ακόμα) 433/86x και με φοβερό drop στις θερμοκρασίες idle/full.

Πήρα την XFX 6800gs. Προτού την βάλω επάνω, έκανα lap στην μαμίσια ψήκτρα (καθρέπτη το κανα το ρημάδι, 2 ώρες τρίψιμο) και θερμοαγώγιμη στις μνήμες αντί μιας μούφας που παρεμβαλλόταν. Ένα 8άρι κάτω από την κάρτα για ψύξη μνημών-τροφοδοσία μαμίσιου, πολύστροφου, σπαστικού fan και ένας από πάνω. Ψόφιοι και οι 2. Έπιασε 500/1230. Μέσα στη τρελή χαρά, πήρα και την rev.3 που κούμπωνε και μπριζάκι κανονικά στην κάρτα (fan controll επιτέλους), της έκανα ένα ψευτο-lap (που να χωρέσει το τριβείο V ανάμεσα στα παλούκια....brasso), as5 με θρησκευτική ευλάβεια και.....ούτε 1 mhz επάνω. ΟΥΤΕ 1, ούτε στο core ούτε στις μνήμες. Και είμαι σίγουρος ότι είναι ο παράγοντας θερμότητα που κόβει το o/c διότι άμα κόψεις έστω και 5% από το fan, το Atitool σε κατεβάζει πιο κάτω. Απλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον πυρήνα κάτω από τις 60άρες. 68άρες κτύπαγε πριν, 65άρες τώρα. Υποθέτω maxed out o/c στις μνήμες (vdimm για πιο πάνω) ΑΛΛΑ όπως λέει και ο TASOS τα watt πέφτουνε στην ίδια πλάκα με το core, με αποτέλεσμα...χαβούζα. 25€ στα σκουπίδια. Πλέον εάν δεν υπάρξει δραστική αλλαγή στο σχεδιασμό του cooler, δε θα έχει και πολύ μέλλον μπροστά του.

Υ.Γ. Οι 2 8άριδες παραμένουνε σαν ενίσχυση του silencer που απλά δεν την παλεύει :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχασα πάσα ιδέα για την silencer nv5 rev.3. Είχα μια Asus v9999gt που με το αυθεντικό cooler της έπιανε 400/800 (στην καλύτερη, σταθερά κανά βραδάκι, διότι ήτανε καλοκαίρι και χωρίς a/c το μεσημέρι...καπούτ). Αγόρασα τότε την nv5. rev2 (που δεν έμπαινε και στην asus και ήθελε 2 πατέντες). Έκανε εξαιρετική δουλειά και με vdimm/vcore (2.9v/1.45v) κράταγε την κάρτα (ζέστες είχε ακόμα) 433/86x και με φοβερό drop στις θερμοκρασίες idle/full.

Πήρα την XFX 6800gs. Προτού την βάλω επάνω, έκανα lap στην μαμίσια ψήκτρα (καθρέπτη το κανα το ρημάδι, 2 ώρες τρίψιμο) και θερμοαγώγιμη στις μνήμες αντί μιας μούφας που παρεμβαλλόταν. Ένα 8άρι κάτω από την κάρτα για ψύξη μνημών-τροφοδοσία μαμίσιου, πολύστροφου, σπαστικού fan και ένας από πάνω. Ψόφιοι και οι 2. Έπιασε 500/1230. Μέσα στη τρελή χαρά, πήρα και την rev.3 που κούμπωνε και μπριζάκι κανονικά στην κάρτα (fan controll επιτέλους), της έκανα ένα ψευτο-lap (που να χωρέσει το τριβείο V ανάμεσα στα παλούκια....brasso), as5 με θρησκευτική ευλάβεια και.....ούτε 1 mhz επάνω. ΟΥΤΕ 1, ούτε στο core ούτε στις μνήμες. Και είμαι σίγουρος ότι είναι ο παράγοντας θερμότητα που κόβει το o/c διότι άμα κόψεις έστω και 5% από το fan, το Atitool σε κατεβάζει πιο κάτω. Απλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον πυρήνα κάτω από τις 60άρες. 68άρες κτύπαγε πριν, 65άρες τώρα. Υποθέτω maxed out o/c στις μνήμες (vdimm για πιο πάνω) ΑΛΛΑ όπως λέει και ο TASOS τα watt πέφτουνε στην ίδια πλάκα με το core, με αποτέλεσμα...χαβούζα. 25€ στα σκουπίδια. Πλέον εάν δεν υπάρξει δραστική αλλαγή στο σχεδιασμό του cooler, δε θα έχει και πολύ μέλλον μπροστά του.

Υ.Γ. Οι 2 8άριδες παραμένουνε σαν ενίσχυση του silencer που απλά δεν την παλεύει :(

Nope...εξαρτάται από την κάρτα αυτό που λες.

Σε μια 7800GTX με watercooling σε σχέση με μαμίσια κέρδισε μόνο 15MHz @ max clock...

σε άλλη πήραμε 30MHzια...

Σε 7800GTX κερδίσαμε 8Mhz @ core & 5MHz @ RAM με την AC nV Silencer 5 Rev 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά έχασα πάσα ιδέα για την silencer nv5 rev.3. Είχα μια Asus v9999gt που με το αυθεντικό cooler της έπιανε 400/800 (στην καλύτερη, σταθερά κανά βραδάκι, διότι ήτανε καλοκαίρι και χωρίς a/c το μεσημέρι...καπούτ). Αγόρασα τότε την nv5. rev2 (που δεν έμπαινε και στην asus και ήθελε 2 πατέντες). Έκανε εξαιρετική δουλειά και με vdimm/vcore (2.9v/1.45v) κράταγε την κάρτα (ζέστες είχε ακόμα) 433/86x και με φοβερό drop στις θερμοκρασίες idle/full.

Πήρα την XFX 6800gs. Προτού την βάλω επάνω, έκανα lap στην μαμίσια ψήκτρα (καθρέπτη το κανα το ρημάδι, 2 ώρες τρίψιμο) και θερμοαγώγιμη στις μνήμες αντί μιας μούφας που παρεμβαλλόταν. Ένα 8άρι κάτω από την κάρτα για ψύξη μνημών-τροφοδοσία μαμίσιου, πολύστροφου, σπαστικού fan και ένας από πάνω. Ψόφιοι και οι 2. Έπιασε 500/1230. Μέσα στη τρελή χαρά, πήρα και την rev.3 που κούμπωνε και μπριζάκι κανονικά στην κάρτα (fan controll επιτέλους), της έκανα ένα ψευτο-lap (που να χωρέσει το τριβείο V ανάμεσα στα παλούκια....brasso), as5 με θρησκευτική ευλάβεια και.....ούτε 1 mhz επάνω. ΟΥΤΕ 1, ούτε στο core ούτε στις μνήμες. Και είμαι σίγουρος ότι είναι ο παράγοντας θερμότητα που κόβει το o/c διότι άμα κόψεις έστω και 5% από το fan, το Atitool σε κατεβάζει πιο κάτω. Απλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον πυρήνα κάτω από τις 60άρες. 68άρες κτύπαγε πριν, 65άρες τώρα. Υποθέτω maxed out o/c στις μνήμες (vdimm για πιο πάνω) ΑΛΛΑ όπως λέει και ο TASOS τα watt πέφτουνε στην ίδια πλάκα με το core, με αποτέλεσμα...χαβούζα. 25€ στα σκουπίδια. Πλέον εάν δεν υπάρξει δραστική αλλαγή στο σχεδιασμό του cooler, δε θα έχει και πολύ μέλλον μπροστά του.

Υ.Γ. Οι 2 8άριδες παραμένουνε σαν ενίσχυση του silencer που απλά δεν την παλεύει :(

Έχω την ίδια κάρτα XFX 6800GS XXX Edition και θέλω να της αλλάξω σύστημα ψύξης γιατί κάνει πολύ θόρυβο. Τα silencer nv5 που έχεις κάνουν λιγότερο θόρυβο από τον ανεμιστήρα της κάρτας; Θα έχει κάποιο πρόβλημα σταθερότητας η κάρτα χωρίς o/c με το silencer;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μία η άλλη μου ήρθανε...οτι είναι silent πάντως είναι, οπότε άμα δε σκοπεύεις να κλοκάρεις και 25€ την θεωρείς τίμια προσφορά για ένα τέτοιο cooler, τότε σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.