Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΛΙΟΥ PC!!TA ΦΩΤΑ ΣΑΣ!:)


circi

Recommended Posts

εχω ενα παλιο (σχετικα) pc

intel pentium 4 2.8

Gigabyte Ipe8-1000

4*256 DDR

ati radeon 9800 pro 128 mb

40 gb seagate HD

θελω να αλλαξω επεξεργαστη,motherboard,καρτα γραφικων...ο λογος ειναι οτι τρεχω κυριως 3d παιχνιδια με υψηλες απαιτησεις σε επεξεργασια(doom) η με κακοσχεδιασμενα πολυγωνα (linage2),ειδικα στο L2 το συστημα δεν ανταποκρινεται κα8ολου καλα (κολληματα μεσα στην gludio και με πυκνη κινηση-->liar),παρολο που η συνδεση μου ειναι 1Mbit.

Ασχετος γαρ,εχω καταληξει στους 2 παρακατω συνδιασμους:

1) INTEL Pentium 3 840 dual core

2)mb:ASUS P5GV-MX (για να δεχεται τις παλιες DDR)

3)CECUBE ATI X800 GT2-D3 256 Mb

και

1)INTEL Pentium M740 (2mb L2, 1,73GHz)

2)Asus-P5GV-MX

3)CECUBE X1800XL VIVO 256Mb

Η να προτιμισω κατι σε AMD για επεξεργαστη π.χ.ATHLON 64 3800+ x2??

Αν θελετε προτεινετε εσεις ενα συνδιασμο γυρω στα 700-750 ευρω για αυτα τα 3...

Με ενδιαφερει να τρεχει αψογα ολα τα παιχνιδια και χωρις κολληματα

για σκληρο δισκο θα αγοραστει ενα 300gb WD... :054:

Ευχαριστω πολυ παιδια... :054:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι ο συνδιασμος επεξεργαστη καρτας γραφικων:

1)AMD ATHLON 64 3800+ ΚΑΙ ATI X1800

2)AMD ATHLON 64 4200+ DUAL CORE + ATI X850

3)AMD ATHLON 64 4400+ DUAL CORE + ATI X800

δεν εχω ιδεα τι ειναι dual core ουτε τπτ...

απλα πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι τo pc δεν την παλευει στο doom...

Link to comment
Share on other sites

Θ αναβαθμίσεις που θ αναβαθμίσεις το pc (άρα φαντάζομαι και μνήμες....γιατί δεν είδα να το αναφέρεις πουθενά και δε θα χε και νόημα) δεν κάνεις την 1η αγορά ξεκινώντας απο τις μνήμες?....βάλ τες επάνω, πέτα του ένα κλόκο και δες....δε χάνεις τπτ :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι ο συνδιασμος επεξεργαστη καρτας γραφικων:

1)AMD ATHLON 64 3800+ ΚΑΙ ATI X1800

2)AMD ATHLON 64 4200+ DUAL CORE + ATI X850

3)AMD ATHLON 64 4400+ DUAL CORE + ATI X800

δεν εχω ιδεα τι ειναι dual core ουτε τπτ...

απλα πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι τo pc δεν την παλευει στο doom...

Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα

1) Τί είναι dual core.

Οι σύγχρονοι επεξεργαστές και από τις δύο εταιρίες (AMD κ Intel) για να αυξήσουν τις επιδόσεις χρησιμοποιούν δύο πυρήνες για να προσφέρουν... διπλάσιες επιδόσεις.

Αυτό δεν συμβαίνει στην πράξη, και η όποια βελτίωση επιδόσεων έρχεται σε συγκεκριμένα προγράμματα βελτιστοποιημένα για dual core επεξεργαστές.

Τα περισσότερα σημερινά παιχνίδια δεν επωφελούνται καθόλου από διπύρηνους επξεργαστές, εκτός και βγουν ειδικά patch για αυτό το σκοπό (πχ Quake 4, Call Of Duty 2).

Συμπέρασμα: Αν έχεις τα φράγκα, αγόρασε διπύρηνο, αλλά κυρίως ως μελλοντική επένδυση.

2) Intel ή AMD;

Βοά ο τόπος... AMD με λένε και όλα τα Intelάκια κλαίνε :077:

Πολύ καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια.

3) Βλέπω μία προτίμηση στις κάρτες της ATI. Γιατί;

Λες ότι θες να παίζεις Doom. Οι επιδόσεις των καρτών της ATI στο Doom 3, στο expansion του και στο Quake 4 (γενικά δηλαδή σε όποιον τίτλο χρησιμοποιεί την μηχανή της Id) είναι εξευτελιστικές ή έστω πολύ κατώτερες των αντίστοιχων προϊόντων της nvidia .

Αυτό ισχύει όμως μόνο για τις κάρτες πριν τη σειρά Χ1800. Δηλαδή όλες τις X800 και κάτω. Οπότε θα πρότεινα nividia και όχι ΑΤΙ.

Λοιπόν, ύστερα από όλη αυτήν τη πολυλογία να τι προτείνω :112:

Για μητρική κάτι με nforce4, υπάρχουν πολλές επιλογές http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=0&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7%2520%CA%C1%D1%D4%C1&category2=SOCKET%2520939

Για επεξεργαστή AMD 3700 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559915 για μονό πυρήνα

ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559920 για διπλό πυρήνα

Για κάρτα γραφικών κάτι με 7800GT (αλλά πού να την βρείς) ή για φτηνά 6800GS ή έστω και κάποια ATI X1800 αλλά όχι την σειρά X800

Link to comment
Share on other sites

outlaw επειδη θα αναβαθμισω θα κρατισω τις παλιες DDR που ειναι 1GB.

(4 x 256 twinmos)

μπορω να χρησημοποιησω τις παλιες DDR me ton ATHLON? :003:

KMPcTec 1000 tnx βοηθησες πραγματικα πολυ...

μαλλον θα προτιμισω AMD 64 3700+ οπως μου ειπες και μια ATI Χ1800XL

προτιμω ATI γιατι τις ξερω καλυτερα απο αποψη drivers και επειδη την 9800 μπορουσα και την ανεβαζα πολυ με το RAdLinker χωρις να παθει τπτ.

μπορειτε να μου προτεινετε και μια Motherboard μεχρι 100 ευρω για αυτο το συστημα? :024:

ευχαριστω και παλι :024:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά πάνε 2Τ και χώμα....κρίμα θα ναι....άμα μπορείς, βάλε στο πρόγραμμα και τπτ μνημούλες. Εδώ που τα λέμε, ο 2.8 δεν είναι και τοοοοσο χάλια που με τον 3700+ και τις 4x256 θα δεις το φως τ αληθινό...περισσότερο βλέπω την vga να κάνει δουλειά απο το όλο project της αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, ο 2.8 δεν είναι και τοοοοσο χάλια που με τον 3700+ και τις 4x256 θα δεις το φως τ αληθινό...περισσότερο βλέπω την vga να κάνει δουλειά απο το όλο project της αναβάθμισης.

Συμφωνώ με τον Outlaw, αρκεί ο P4 που έχεις να έχει FSB στα 800. Αν έχει FSB 400, θα δεις μεγάλη διαφορά με τον 3700 και μπορώ να σου πω και παράδειγμα.

Αν τελικά αναβαθμίσεις μόνο κάρτα, που είναι ίσως και μιά καλή κίνηση περιορίζονται οι επιλογές σου στα AGP μοντέλα, δηλαδή τίποτα από ΑΤΙ και από nvidia τα μοντέλα 6800GS ή 7800GS.

EDIT Συνολικά δηλαδή πρέπει να διαλέξεις μεταξύ αυτού

μητρική http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526619 95.36€

CPU http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559915 220.50€

VGA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510502 384.60€

Σύνολο 700€

Ή μία κάρτα AGP 6800GS-7800GS που θα στοιχίσει 250-350€

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είμαι της απόψης οτι μια καλύτερη κάρτα γραφικών θα σε βοηθήσει αρκετα.

από την άλλη εαν εχεις τα χρήματα για ολοκλρωτική αλλάγή και σε ενδιαφέρουν κυρίως τα παιχνίδια δε χρειάζεται να πας σε Χ2.

Ενας 3200+ / 3500+ με λίγο OC είναι υπερακετος, και τα χρήματα που γλυτώνεις σε σχεη με τον 3700 ή τον Χ2 αγοράζεις 2GB καλής μνημης και καποιο τελευταίο κοντελο VGA.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω κατι πολυ σημαντικο...

ειναι 2.8 σε socket 478... :108:

Ειναι σωστο να αλλαξω καρτα γραφικων αλλα ο 2.8 δεν θα την κραταει χαμηλα?

δλδ να μην την αφηνε να προσφερει οσα μπορει...

δηλαδη ο 2.8 δεν θα αχριστευσει κατα καποιο τροπο την 7800GS? :115:

αλλα και παλι που θα βρω 7800GS gia AGP slot?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.