Jump to content



Ποιο ποντίκι / keyboard χρησιμοποιείτε???


flamenco_guitar_player

Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά επειδή το πληκρολόγιο και το mouse μου κλείνουν 6ετή θητεία και 3ο PC θέλω να πάρω καινούργια. Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

1.ΜΧ5000 γιατί έχω βαρεθεί τα καλώδια, και μ'αρέσει το mouse που έχει.

2.Microsoft Laser Desktop 6000 εναλλακτικά με την πρώτη επιλογή, δεν ξέρω κάθε πόσο θέλει άλλες μπαταρίες

3.Logitech Media Elite + MX1000/G7 μια υποχώρηση και ενσύρματο keyboard

Ακούω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Ποντίκι θέλω ασύρματο οπωσδήποτε. Δεν υποτιμώ το G5 (το έχω δοκιμάσει και είναι άπαιχτο) αλλά ποντίκι τουλάχιστον θέλω ασύρματο. Και το ΜΧ1000 γύρω στα 60 δεν είναι; Θα ξηλωθώ που θα ξηλωθώ...

Link to comment
Share on other sites

1. M$ Wireless Comfort Keybord 1.0A (PC1)

2. M$ Wireless Optical Mouse 2.0A (PC1)

3. M$ Wired Keyboard PS2 (PC1 - kvm switch)

4. Wired Mouse NoName PS2 (PC1 - kvm switch)

5. M$ Wired Keyboard USB (PC2)

6. M$Basic Optical Mouse 1.0A (PC2)

** Τώρα που τα βλέπω, μπορεί να μην έχω πληρώσει την M$ για Windows αλλα τις έχω δώσει αρκετά για keyboards/mouses. Τι να κάνουμε που μου βγαίνουν καλά και δε κυκλοφορούν δωρεάν στο internet !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το πληκρολόγιο και το mouse μου κλείνουν 6ετή θητεία και 3ο PC θέλω να πάρω καινούργια. Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

1.ΜΧ5000 γιατί έχω βαρεθεί τα καλώδια, και μ'αρέσει το mouse που έχει.

2.Microsoft Laser Desktop 6000 εναλλακτικά με την πρώτη επιλογή, δεν ξέρω κάθε πόσο θέλει άλλες μπαταρίες

3.Logitech Media Elite + MX1000/G7 μια υποχώρηση και ενσύρματο keyboard

Ακούω γνώμες

ειχα το mx5000 και αν και ηταν απιστευτα καλο σε θεμα σηματος

(επιανε και πισω αποτοιχο σε αλλο δωματιο απο αυτο που βρισκοταν το pc)

μπορω να πω οτι μου εσπασε τα νευρα με τις ιδιοτροπιες της βασης φορτισης του Mx1000 (τα φτυσε μετα απο κανα μηνα)

αλλα και με το Bluetooth που οποτε γουσταρε εχανε τη συνδεση

αλλα και με το περιστασιακο lag Που ετρωγε...

(εγραφες μια ολοκληρη φραση και αυτο ακομα το σκεφτοτανε..)

το αλλαξα με ενα G15 και ενα ΜΧ610

και ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος

μπορει να μην ειναι το υπερποντικι για hardcore gamers αλλα μονο και μονο τα εξτρα πληκτρα που επιτρεπουν τον ελεγχο του Μedia player εξ αποστασεως αποζημιωνιουν με το παραπανω

το microsoft laser 6000 το δοκιμασα μετα το mx1000

και δυστυχως εμοιαζε σαν να ειχε γυαλοχαρτο στα pads

και ενα κιλο παραπανω στο σωμα του...

απλα ακαμια σχεση παρα τα ονομαστικα 1000dpi

Link to comment
Share on other sites

Keyboard : ενα του κιλου

Mouse : Wireless Intellimouse Explorer 2.0 , παλιοτερα intellimouse explorer 2.0 αλλα παρεδωσε πνευμα

MousePad : Everglide παλιοτερα, περυση πηρα ενα Ratpadz GS αλλα η επιφανεια εγινε λεια μεσα στο χρονο και δεν δουλευει καλα το Mouse, οποτε ξαναγυρισα στο Everglide

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πληκτρολόγιο: Turbo X από πλαίσιο. Αίσχρό είναι αλλά αντέχει πολύ ξύλο (και καφέδες ενίοτε).

Mouse: Logitech wheel Optical M-BJ58

Y.Γ. Είναι απλά ιδέα μου ή τα mouse της Microsoft παραδίδουν πνεύμα συχνά πυκνά; (εμένα μου έχουν χαλάσει 2 πάντως).

Link to comment
Share on other sites

Και τα άσχημα

1. Ένα και να... καίει

Τα F-Keys default είναι OFF. :( Αν κοιτάξετε στην φωτογραφία τα F-Keys έχουν διπλή χρήση. Ε, η αρχική επιλογή είναι να είναι στο OFF, και μόνο αν πατήσεις το FLock key (πάνω δεξιά) να λειτουργούν. Το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ επιλογή να ξεκινά με το F-Lock ΟΝ, οπότε κάθε φορά που σβήνεις ή επανεκκινείς το PC η επιλογή σου χάνεται. :011: Πόσες φορές έχω μπει στο BIOS και πατάω F10 και αντί να κάνει Save&Exit δεν κάνει τίποτα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι το F-Lock είναι σβηστό δεν περιγράφεται. Ή να πατάς F11 για boot option, ή F8 για Safe Mode, και το PC να συνεχίζει σε normal.

Αυτή η επιλογή των κατασκευαστών για μένα είναι τόσο ενοχλητική και χρονοβόρα που σχεδόν συνιστά... bug.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αγαπητέ καθώς έχω το Microsoft Office Keyboard και Microsoft Wireless Mouse Optical. Δεν ξέρω πόσο θα ανεχτώ αυτό τον συνδυασμό. Είναι φονικός. :024:

Από τη μια έχω το F-LOCK να με βασανίζει κυριολεκτικά. Μέχρι που απέχτησα και τικ. Κάθε φορά που ανοίγω το PC πατάω και το F-LOCK χωρίς να το χρειάζομαι. Αν δεν δω το LED του να ανάβει δεν ησυχάζω ... :066:

Από την άλλη δεν ξέρω τι να πω με το ποντίκι. Είναι μια χαρά πό άποψη αισθητικής ... το βρίσκω αρκετά ξεκούραστο αν και ... :059:

ως ασύρματο ποντίκι είναι λίγο βαρύ και τον πρώτο καιρό είχα υποφέρει λίγο να το συνηθίσω ... τώρα όμως μετά από τόσα χρόνια γυμναστικής ... :003: του δίνω και καταλαβαίνει ... :077:

αν και ... στο sacred underworld που έπαιζα τους τελευταίους μήνες ήταν υπεύθυνο για αρκετούς θανάτους του χαρακτήρα μου αφού η μπαταρία πάντα κατάφερνε να με εγκαταλήψει την πιο κρίσιμη στιγμή. :107:

Για όσους σκέφτονται ασύρματο ποντίκι ας σκεφτούν και ένα επιπλέον κόστος της τάξεως των 15 - 20 € για φορτιστή και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Αυτά τα πράγματα είναι κυριολεκτικά βαμπιρ. Πότε τους βάζεις την μπαταρία πότε την αδειάζουν ******* μένεις.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές κάτοχος Logitech MX5000. Μόνο καλά λόγια έχω να πώ!

Πολύ στιλάτο ελαφρύ (ΜΕ τις μπαταρίες ) όπως επίσης και το mouse με την ενσωματωμένη μπαταρία (πολύ ελαφρύτερο από MS infrared με 2 μπαταρίες).

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές κάτοχος Logitech MX5000. Μόνο καλά λόγια έχω να πώ!

Πολύ στιλάτο ελαφρύ (ΜΕ τις μπαταρίες ) όπως επίσης και το mouse με την ενσωματωμένη μπαταρία (πολύ ελαφρύτερο από MS infrared με 2 μπαταρίες).

Κι εγώ εδώ και 5 μέρες με το ίδιο.Πολύ καλο έως "παν-καλο".Αλλα με άγχωσε ο φίλος πιο πάνω όπου είπε ότι είχε κάποια προβλήματα.Ας ελπίσουμε ότι έτυχε.

Πάντως είναι πολύ στιλάτο και πολύ εύχρηστο. Όσο για την οθονουλα..... πολύ μούρη :D :033:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ και 5 μέρες με το ίδιο.Πολύ καλο έως "παν-καλο".Αλλα με άγχωσε ο φίλος πιο πάνω όπου είπε ότι είχε κάποια προβλήματα.Ας ελπίσουμε ότι έτυχε.

Πάντως είναι πολύ στιλάτο και πολύ εύχρηστο. Όσο για την οθονουλα..... πολύ μούρη :D :033:

Αν έχεις τους τελευταίους drivers δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Καθυστέρησε περί τους 6 μήνες η Logitech να βγάλει νέους.

Όσο για την οθονούλα κυκλοφορούν mods για ωραία "πράματα" :024:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.