Jump to content



Αλλαγή μητρικής χωρίς format


RocknRoll

Recommended Posts

Ναι, για όσους δεν το ξέρουν γίνεται με τον εξής τρόπο:

Ξεκινάς setup με το cd των Windows, επιλέγεις "αναβάθμιση" και μόλις πάει να κάνει την πρώτη επανεκκίνηση, κλείνεις τον υπολογιστή (από το power). Ανοίγεις, αλλάζεις μητρική, και μόλις ανοίξεις τον υπολογιστή αυτός συνεχίζει κάνοντας "αναβάθμιση" πάνω στην καινούρια μητρική.

Πιο πολύ το έκανα για πειραματισμό, να δω αν θα δουλέψει.

Και δούλεψε.

Εκτός από το zone alarm και το antivirus που ήθελαν επανεγκατάσταση, όλα τα άλλα έμειναν άθικτα. Α ναι δεν δουλεύει και windows media player (αυτό και αν είναι απώλεια :116: ) Τον έχω δουλέψει λίγες ώρες βέβαια, παρατήρησα όμως -και δεν ξέρω αν οφείλεται στην πατέντα αυτή- μια καθυστέρηση στην εκκίνηση και στην λειτουργία του σκληρού. Δεν έχω ρυθμίσει τίποτα στην νέα μητρική, θα ψάξω να δω αν όλα είναι οκ (dual μνήμες, settings κλπ). Η μητρική που έβαλα είναι μια gigabyte με το 875.

Οοοps παραλίγο να το ξεχάσω: όσοι έχουν αλλάξει την splash screen και προσπαθήσουν να κάνουν εγκατάσταση αναβάθμισης, θα λάβουν μήνυμα σφάλματος kernel με αναφορά σε άρθρο της knowledge base το οποίο όμως δεν υπάρχει στην βάση δεδομένων (αθάνατη microsoft)! Πολύ απλά απενεργοποιήστε την τροποποίηση της splash screen και η αναβάθμιση θα ξεκινήσει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που αλλαξα μητρικη δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα. Ειχα την P5WD2 Premium και τωρα εχω την P5WD2-E Premium και απο τον 830 πηγα στον 930, και δεν ειχα κανενα προβλημα απλως εβγαλα τα drivers και εβαλα τα καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές θα τις χαρακτήριζα εξαιρέσεις στον κανόνα, ή έστω λύσεις εκτάκτου ανάγκης. Είναι που είναι πολύ σταθερά τα Windows άμα αρχίσεις και τέτοιες μαγκιές, αργά ή γρήγορα θα σπάσεις τα νεύρα σου στο trouble-shooting.

Link to comment
Share on other sites

Καλη συμβουλη. Γιατι ισως αλλαξω mobo και να μην μπαινω σε τοσες διαδικασιες. Εγω για να κανω backup πριν απο format θελω cd και cd γιατι το dvdrw δεν δουλευει.

well done!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δε ξέρω αν η λύση που προτείνεις είναι και ότι καλύτερο για τη σταθερότητα του συστήματος. Το καλύτερο είναι να φορμάρεις όταν αλλάζεις τόσο κρίσιμο hardware (η m/b περιέχει σχεδόν όλα τα υποσυστήματα του Η/Υ).

Όταν αλλάζεις m/b (με διαφορετικό chipset) πρέπει να αλλάξεις ή να ξαναπεράσεις σχεδόν όλους τους drivers απο τις κάρτες και τα περιφεριακά που έχεις γιατι αλλάζει το AGP bridge, PCI Controller, ....

Είχα διαβάσει κάποια στιγμή, οτι μπορείς να αποφύγεις το format σβήνοντας 1-2 κλειδιά απο τη Registry και όταν επαννεκινήσεις με τη νεα μητρική αρχίζει και σου ζητάει drivers για όλα τα πρόγραμμα που έχεις πάνω. Δε το είχα δοκιμάσει ποτέ αλλα έλεγαν οτι είναι σχετικά ασφαλές για την σταθερότητα του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Απο Abit nf7-s σε asus a8v deluxe δηλαδη απο nf2 σε via kt800pro δεν χρειαστηκε format. Το μονο που εκανα ηταν οτι μπηκα safe mode και εβγαζα οτι driver θα ηταν αχρηστος. Μετα κανονικα μπηκε win και ξεκινησε να μου ζηταει drivers. Αυτο βεβαια δεν πετυχαινει παντα δυστηχως...

Link to comment
Share on other sites

Απο nf2-->nf3-->nf4 δεν ειχα προβλημα και δουλεψαν τα windows ρολοι χωρις format!Aπο i845(p4)-->nf4 φαγαμε πορτα,αφου πεταγε μπλε οθονη μολις πηγαινε να μπει!Συμφωνω οτι η παραπανω λυση ειναι πολυ εκτακτη..εγω δεν θα την εκανα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κάποια στιγμή είχε αναφέρει ότι όλα πηγαίνανε ρολόι αν αφερούσες έναν ολόκληρο φάκελο από τη registry αλλά δε θυμάμαι περισσότερα.(θα θυμόμουνα αν είχα κρατήσει τα bookmarks πριν το φορμάτ....)

Link to comment
Share on other sites

Mωρέ λότο είναι με τα XP, εμένα από SIS760 σε NF4, και με άλλη VGA, είχα ξεχάσει να βάλω να μπουτάρει από το CD, οπότε και προς έκπληξή μου μπήκε win κανονικά, βρήκε τα πάντα από την αρχή, και δούλευαν και άψογα για καιρό. Τώρα πως έγινε, ούτε ο bill δεν θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Format έχω να κάνω από το 2002. Όσες φορες έχω αλλάξει μητρική (4 αν δεν με απατά η μνήμη μου) ποτε δεν έκανα format και όλα λειτουργούσαν κανονικά. Και ούτε χρειάστηκε να μπω πρώτα να αφαιρέσω drivers και μετά αφού βάλω την καινούργια να περάσω τους νέους.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πρόβλημα υπάρχει όταν μετακινήσουμε έναν δίσκο από υπολογιστή με AMD σε άλλον που έχει Intel(CPU).. τότε σε καμία περίπτωση δεν θα bootάρει και θα κάνει restart χωρίς λόγο..

Αν το Chipset είναι ίδιας μάρκας αλλά διαφορετικό μοντέλο στο άλλο σύστημα τότε υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται ξανά εγκατάσταση των windows.

Ένα κόλπο που πετυχαίνει κατά 80% είναι ο δίσκος να βρίσκεται πάνω σε ένα Controller PCI οπότε αν μετακινήσουμε το Controller και τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα και θα αναζητά Drivers για τις συσκευές..(Μπορεί να χρειαστεί κατάργηση των προηγουμένων)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πρόβλημα υπάρχει όταν μετακινήσουμε έναν δίσκο από υπολογιστή με AMD σε άλλον που έχει Intel(CPU).. τότε σε καμία περίπτωση δεν θα bootάρει και θα κάνει restart χωρίς λόγο..

:018:

Μπερδεψα τους σκληρούς (wd 40αρηδες) και εβαλα σε Α64-Α8VDLX-6800etc τον σκληρό που είχε εγκατεστημένα τα ΧΠ για έναν Celeron 1,1-SiS630 mobo-R 9250etc και τζουπ---- δουλεψε. Απλά ζήτησε τους οδηγούς. Και το αστείο είναι οτι είναι σταθερό σε παιχνίδια κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ όσοι σας δούλεψαν κανονικά οι νέες μητρικές χωρίς να φορμάρετε σκληρό, είσασταν απλά τυχεροί, δεν είναι ο κανόνας αυτός. Όπως κάποιος πολύ σωστά είπε πρόκειται για λόττο, με τα windows όλα είναι πιθανά.

Εξάλλου μην νομίζετε ότι η όλη φάση είναι κάποια τρελή πατέντα, πρόκειται για την "επίσημη οδηγία" που μας έδωσε η Microsoft για αντικατάσταση μητρικής και εγκατάσταση λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εγώ παντος που πήγα απο chaintech zenith nf4 στην ASUS a8n sli-se δεν είχα κανένα προβλημμα ....φυσικά φορματ έγινε μετά απο 3 μήνες αλλα για άλλους λόγους .........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.