Jump to content



Να παρω 6800gs ή 7600gt??


viper1442169065

Recommended Posts

Ποια απο τις 2 προτεινετε και γιατι?Θελω να δωσω μαχ 200 ευρω.

Με ενδιαφερει το απολυτο gaming και να ανεβαινει καλα καρτουλα.Πχ αν μου πειτε οτι η 6800gs ανεβαινει πολυ, ενω η αλλη οχι, τοτε προτιμω αυτη που ανεβαινει πολυ και ας ειναι προηγουμενο μοντελο.

Οι χρονισμοι απο μαρκα σε μαρκα ειναι περιπου ιδιοι?Πχ. αν μια 7600gt απο gigabyte εχει 500 core/1000mem, τοσο περιπου θα ειναι και το αντιστοιχο τσπακι απο msi??

Link to comment
Share on other sites

560/1400 είναι πάνω κάτω όλες οι 7600GT.

Και στην εν λόγο περίπτωση δεν νομίζω να ισχύει το "ο παλιός είναι αλλιώς"

7600GT κατά την γνώμη μου, αλλά μεγαλύτερα νούμερα από τα default μάλλον δεν θα δεις.

Βέβαια αν μιλάμε για AGP, μάλλον η 6800 είναι μονόδρομος ακόμα όσον αφορά τις NVidia.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σε βοηθησω σχετικα με το OC

σημερα παραγγειλα την 7600gt μετα απο αρκετη σκεψη μιας και φτιαχνω κι εγω καινουριο συστημα

κατεληξα σ αυτην ευκολα με την σκεψη οτι -με διαφορα τιμης αρκετες φορες και φτηνοτερα για 7600 εε δεν μου πηγαινε να παω σε πιο παλιο μοντελο

(φυσικα και συγκρινα τα χαρακτηριστικα τους)

το 256bit στη μνημη δεν νομιζω οτι θα κανουν τη διαφορα οπως δεν εκαναν τοσες αλλες καρτες μπροστα στην 6600gt -στη μικρη κατηγορια παντα

gigabyte 7600gt 219e απο mutlirama (αν και συντομα θα πεσουν κι αλλο πιστευω)

>>ινφοκουεστ>> 6800gt >190.8 +19%fpa= ?? (χωρις κερδος μεσα!!)

Link to comment
Share on other sites

το 256bit στη μνημη δεν νομιζω οτι θα κανουν τη διαφορα οπως δεν εκαναν τοσες αλλες καρτες μπροστα στην 6600gt -στη μικρη κατηγορια παντα

σε pure speed benchmarks εχεις δικιο.οταν ομως μπαινουν τα ΑΑ και AF στη μεση τοτε η αδυναμια του 128bit διαυλου φαινεται καθαρα.

παραδειγμα μερικα συγκριτικα τεστ μιας XFX 7600GT XXX (590/1600) και μιας Χ1800GTO.η XFX υπερεχει κατα κορον σε ολα τα τεστ (+1000 marks περιπου στο 05) κλπ αλλα οταν μετρηθηκαν σε παιχνιδια με 4ΑΑ και 8AF τοτε η XFX "πατωσε"..

Link to comment
Share on other sites

οταν ομως μπαινουν τα ΑΑ και AF στη μεση τοτε η αδυναμια του 128bit διαυλου φαινεται καθαρα

εχεις απολυτο δικιο αν και ο viper αναφερει οτι ψαχνει το ''απολυτο'' σε επιδοσεις (αλλα και σε gaming...tespa)

συμφωνα με το χρηματικο οριο (200) που αναφερει , δεν νομιζω οτι εχει πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Αν πεσει η 7600gt στα 200 ευρω την πηρα χαλαρα.Το θεμα ειναι ομως ποια να παρω??

Asus,XFX,MSI ή εχετε να προτεινετε καποια αλλη?

Με ενδιαφερει για OC oσο παει με αερα και να παιζει full games.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου με την Albatron απλά επιβεβαιώνει τους προλαλήσαντες. Η Albatron τα πάει μια χαρά αν και αυτό μάλλον θα ισχύει για όλες τις κάρτες. Οπότε είναι θέμα τιμής.

Να πω ότι η Albatron δίνει και adaptor με

svideo out

composite out

red + green +blue out

σήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μην πάτε μόνο με την τιμή...να μην ξεχνάμε πως παίζει ρόλο και η ποιότητα στις πλακέτες....όταν έχεις το Αλμπατρός (!!!) το οποίο έχει τόσο καλή ευκρίνια όσο μια θολούρα στην ομίχλη.....εε τότε τι να πώ......θα πήγαινα σε τόσο φτηνές λύσεις αν πραγματικά δεν μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο για 20-30 ευρώ....κατα τη γνώμη μου οι κλαύτερες πλακέτες για μένα είναι Gainward,Asus,Gigabyte.....άντε και MSI βαριά βαριά...:119:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.