Jump to content



Να παρω 6800gs ή 7600gt??


viper1442169065

Recommended Posts

Απο εμπειρια σε πχ 6800 η ASUS είναι πολύ σκ@τα σε σχεση με ΧFΧ ενω καλύτερη απο την ασους είναι και η Γιγαμπαητ και στα ιδια επίπεδα me thn asus ισως και λιγο καλύτερη είναι η ΜSI.

Oλες τις δοκιμασα με ιδιους drivers σε μια EIZO 17" με dvi.

Link to comment
Share on other sites

Eισαι λιγο υπερβολικος.Τι σχεση εχει το pcb με την θολουρα?Αυτο αφορα την ποιοτητα του εκαστοτε dvi/dsub που χρησιμοποιει ο κατασκευαστης.Πλεον δινουν βαση σε dvi και δυσκολα θα βρεις καποιο που να μην σε ικανοποιει.

Για κανα μηνα χρησιμοποιουσα αναγκαστικα μια χ300 se 256mb και το dvi της ηταν αψογο.Μιλαμε για καρτα που εχει 50ευρω...

Παντως υπαρχουν περιπτωσεις σαν αυτες που αναφερεις αλλα σε καμμια περιπτωση δεν στιγματιζουν μια εταιρεια.Πχ το dvi της 7900 prolink που εχω τωρα ειναι αψογο και δεν εχω παρατηρησει διαφορα με τις προηγουμενες καρτες που ειχα (αλλη prolink 7800,xfx 6800gs,prolink 6800gt,msi 6600gt).

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά στην ποιότητα κατασκευής υπάρχει και ορατή μάλιστα από κάρτα σε κάρτα. Κάποια στιγμή που ψαχνόμασταν όλοι για ATI 9500 non-pro που γινόταν 9700 και μετά 9800 με softmod είχα αλλάξει ένα κάρο καρτούλες. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί είχαν δεί τότε τα ματάκια μου. Τελικά μόνο με μια Sapphire είδα προκοπή ενώ μιά Club3D ήταν ... τοπίο στην ομίχλη.

Πληροφοριακά... η καρτούλα αυτή ακόμα παίζει σε ένα ξάδερφό μου. OCed και σαν 9800

Link to comment
Share on other sites

Αλλες εποχες τοτε Τολαρε...

Σε τωρινη καρτα 150ε και ανω (για να μην πω 100ε και ανω) ειναι πολυ δυσκολο να βρεις κακο dvi.Dsub ισως.

ΥΓ Τοτε οι club 9500 ειχαν βγαλει ασχημη φημη οντως...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως σου λέω πως η θολούρα της ασους δεν εφευγε με οτι ρυθμίσεις και να έκανα. Για επιφανεια εργασίας μιλάω πάντα.

Δε λέω πως όλες οι ασους ειναι αχρηστες, αλλά πως δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε με κλειστά τα μάτια τα "ονόματα" μονο και μονο επειδή είναι "ονόματα"

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις το Αλμπατρός (!!!) το οποίο έχει τόσο καλή ευκρίνια όσο μια θολούρα στην ομίχλη.....εε τότε τι να πώ

Βασικά θα μπορούσες να πεις κάτι εδώ. Μια απλή διευκρίνιση στο αν αυτή είναι μια ικασία - προσωπική άποψη ή αν είναι κάτι το οποίο βασίζεται σε κάποια χειροπιαστά στοιχεία. Εγώ είδα τις μνήμες της Albatron να πάνε τουλάχιστον μέχρι τα 840 και τον πυρήνα τουλάχιστον μέχρι τα 600. Είδα επίσης την εικόνα στην οθόνη να είναι άψογη, αλλά πολύ περισσότερο είδα όλους τους κατασκευαστές να χρησιμοποιούν το design της NVidia χωρίς καμία αλλαγή. Οπότε γιατί να δώσει κάποιος τα 220 της XFX ή τα 240 της MSI?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ειδα οτι το Πλαισιο εφερε Albatron 7600 μς 20 ευρω πιο κατω απο τις αλλες.Ειναι καλη διαφορα με ολα τα αλλα μαγαζια που εχω δει.Γιατι αυτο?Θεωρειται καλη η Albatron η εχει φτηνα υλικα και μπορει να τα παιξει απο το OC??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.