Jump to content



Μια βοήθεια σε επιλογή μητρικής


P_M

Recommended Posts

Είμαι στα σκαριά να αλλάξω την asus a8v deluxe και να μεταφερθώ σε μητρική με pci-express.

η cpu μου είναι ο amd 3800x2

μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα στην GA-K8N Ultra-9

και στην GA-K8N Ultra-SLI

τώρα μερικές ερωτήσεις ιδίως για την sli. θα δουλέψει με 2 κάρτες ατι ή πρέπει να πάω σε μητρική me crossfire?

και αν έχεται κάποια άλλη μητρική να προτείνεται δεκτές όλες οι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να πας σε crossfire μητρικη ναι.οπως η Asus A8R-MVP.

αναμεσα στις αλλες 2 δεν υπαρχει καμια ουσιαστικη διαφορα.λογικα η Sli θα ειναι λιγο πιο ακριβη οποτε αν δεν το θες πας στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

τα παραλες..

Επειδη εχω φτιαξει πολλα μηχανακια για γνωστους και φιλους και παντα τρεχω απο εδω και απο εκει να βοηθησω, με MB MSI, Albatron και Chaintech εχουμε αντιμετωπισει οχι σοβαρα προβληματακια αλλα τετοια που να σε ενοχλουν.

Μιλαω βασει εμπειριας, ουτως ή αλλως δεν παιρνω καμια ΄΄μιζα΄΄ απο ASUS ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ετσι έλεγα και έστησα μηχανάκια με asus (s939) και τώρα τρεχω και δε φτάνω... μια το ένα πισι επαθε κάτι μια το άλλο μια το τριτο (ολα κιολα τρια είναι). Εχω ψιλοαγανακτήσει με αυτήν την εταιρία παρολο που ήταν η αγαπημένη μου.

Παντως στον φίλο Ρ_Μ προτείνω να σκεφτεί καλά πριν πράξει, καθώς το 939 εχει πάρει την φθηνουσα το καλύτερο είναι να παιρνουμε τοπ οφ δε λαην(κολ μι DFI) μητρικές. Καλύτερα κόψε από την VGA. Και εγώ αυτό εκανα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στον φίλο Ρ_Μ προτείνω να σκεφτεί καλά πριν πράξει, καθώς το 939 εχει πάρει την φθηνουσα το καλύτερο είναι να παιρνουμε τοπ οφ δε λαην(κολ μι DFI) μητρικές. Καλύτερα κόψε από την VGA. Και εγώ αυτό εκανα. :)

φίλε μου σκεφτόμουνα να πάω σε pci express για καλύτερη κάρτα γραφικών. αν είναι να κόψω από εκεί κάθομαι και στο agp με την 9800 pro.

αν βρω καμιά χ850χτ σε καλή τιμή ίσως και να μην μετακομίσω και να περιμένω τις νέες κάρτες γραφικών και τις νέες cpu αρχές του 2008

βασικά την θέλω για το home cinema την κάρτα γραφικών και είδα ότι οι νέες ΑΤΙ έχουν υποστήριξη για το hd video για αυτό και σκέφτομαι την αλλαγή. παιχνίδια δεν παίζω τόσο πολύ και όσα παίζω τα παίζει άνετα η 9800.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων των παιδιών θα πέσει σκέψη για να αποφασίσω αν θα αλλάξω η όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες έχω μια Chaintech VNF4 από ΠΛΑΙΣΙΟ και θέλω να αλλάξω σε άλλη γιατί είναι όλο τσαλίμια όταν κλοκάρεται. Η MSI K8N Neo4-FI είναι καλή σε o/c? Αν όχι υπάρχει καμιά SLI που να μην κάνει μια περιουσία και να είναι αξιόπιστη σε ο/c?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολες οι εταιριες βγαζουν και στραβα και καλα κομματια ειναι τι θα σου

τυχη κανης την προσευχη σου και προχωρας εγω ειμαι τωρα με μια

asrock sli32 μεχρι στιγμης παη μια χαρα απο κατι αλλα που ακουω

με ασυμβατοτητες με τα μεγαλα ονοματα του χωρου θελει και λιγο τυχη

για αυτο μην γραφεται μην παιρνης αυτο.... παρε εκεινο γιατι η στραβη

δεν θα αργησει να γινη και θα τα ακουσεται μετα

Link to comment
Share on other sites

σωστα μιλας αλλα ειναι και για τι χρηση την θελει ο αλλος.

στην Asrock ας πουμε αν πας να 300ρισεις το fsb δεν............οποτε..

στην δικια μου ας πουμε εχω παιξει σταθερα και 315*8.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.