Jump to content



Αναβάθμιση απο 6600gt


Crash

Recommended Posts

το sli εξαρταται απο την αναλυση που παιζεις, σε χαμηλες αναλυσεις ειναι cpu bound τα παιχνιδια και το sli δεν εχει κατι να προσφερει, σε 1280χ1024 και πανω δειχνει την αξια του. Εγω αυτη τη βδομαδα εβαλα τη δευτερη 7800GT και εχω αυξηση στις επιδοσεις πανω απο 50% στα βαρια παιχνιδια τυπου FEAR, ισως να αγγιζουν και το 75-80 % μερικες φορες, η κινηση γινεται απαλη σαν μεταξι :060:

Και ειδικα με τους καινουριους σχετικα Drivers που εχει απλοποιηθει το sli, ουτε reboot δε θελει για να ενεργοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

α, εαν ηταν να διαλέξω ετσι θα επεζα με 1024 + 6600GT

το sli εξαρταται απο την αναλυση που παιζεις, σε χαμηλες αναλυσεις ειναι cpu bound τα παιχνιδια και το sli δεν εχει κατι να προσφερει, σε 1280χ1024 και πανω δειχνει την αξια του. Εγω αυτη τη βδομαδα εβαλα τη δευτερη 7800GT και εχω αυξηση στις επιδοσεις πανω απο 50% στα βαρια παιχνιδια τυπου FEAR, ισως να αγγιζουν και το 75-80 % μερικες φορες, η κινηση γινεται απαλη σαν μεταξι :060:

Και ειδικα με τους καινουριους σχετικα Drivers που εχει απλοποιηθει το sli, ουτε reboot δε θελει για να ενεργοποιηθει.

εαν εχεις ήδη 7800 τότε ναι το sli λέει,

αλλα για 6600 που οι 2 6600 ουτε στα ονειρα τους δε φτανουν τη μία 7800 τοτε...... τσαμπα τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα....

Πουλάς την 6600GT που έχεις τώρα.

Αγοράζεις μιά X1800GTO.

Κανείς μέχρι τώρα (από όσους ξέρω) δέν έχει μείνει ευχαριστημένος σε gaming με SLI....σχεδόν πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει στα games με τους drivers.

Η X1800GTO (dont forget...είναι 256bit) είναι ανώτερη από 7600GT....και ειδικά άν "πειραχτεί"....πλησιάζει επιδόσεις 7800GT...7900GT.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην λετε οτι εαν βαλει αλλη μια 6600gt δεν θα δει μεγαλη διαφορα προς Θεου. Επειδη ειχα μια 6600gt και αργοτερα την εκανα ζευγαρι οι επιδοσεις ανεβηκαν κατακορυφα με αποτελεσμα να παιζει τα παντα σε αναλυση 1280 με full τα εφφε. Παραδειγμα στο Quake4 σε αναλυση 1280 με την λεπτομερια στο high(ενα βημα πριν το ultra) με το antialiasing στο 4x ποτε μα ποτε δεν επεσε κατω απο 55 frames. Σε deafault settings 550/1120 και με επεξεργαστη Α64 3000 default επιανε στο 3dmark05 6300.

Αρα μην λεμε οτι 2 2χ6600gt ειναι μαπα ειδικα αμα βρει μια μεταχειρισμενη σεκαλη τιμη, απο το να σκασει 200 για την 7600.

Επισης στο most wanted σε αναλυση 1280 τερμα η λεπτομερια με vcync και FSAA στο μισο επιανε σταθερα 25-30 frames.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς μέχρι τώρα (από όσους ξέρω) δέν έχει μείνει ευχαριστημένος σε gaming με SLI....σχεδόν πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει στα games με τους drivers.

Εδω και 3 μερες που εβαλα τη 2η 7800gt δεν εχω ξεκολλησει απο το πισι, ειναι τοσο αισθητη η διαφορα σε 1280χ1024 με 4χΑΑ και 8χΑΦ και ολα τα optimizations των forceware στο off, τα frames σε παιχνιδια τυπου FEAR δεν πεφτουν κατω απο 55-60 στη χειροτερη περιπτωση, και αυτο εαν πανε τοσο πανε στιγμιαια. Το sli επιτρεπει να ανεβουν ολα τα φιλτρα τερμα, με αποτελεσμα καταπληκτικη ποιοτητα εικονας και μεγαλα framerates. Σιγουρα δεν ειναι διπλασια η αποδοση, ειναι ομως τοση ωστε να πεις οτι πιασανε τοπο τα λεφτα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο ΙΜΟ. Αυτο το τονιζω γιατι γενικως σε πολλα φορουμς βλεπω να λεγονται αποψεις οτι το sli ειναι τρικ μαρκετινγκ και οτι δεν αξιζει. Αξιζει και με το παραπανω, υπο συνθηκες.

ΥΓ και με τους καινουριους drivers ειναι πολυ ευκολη η εγκατασταση και η μεταβαση απο sli σε single gpu, yte kan reboot δε θελει.

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνετε το SLI βάσει του 3dMark. Το 3dMark είναι συνθετικό και όταν βλέπει SLI παίρνει τα πάνω του ;)

Επίσης αν ένα παιχνίδι δεν είναι optimized για SLI η άλλη κάρτα μπορεί να κάνει τον... τεμπέλη και να μένεις στην ουσία με μία.

@ Crash

Δεν μου αρέσει που το SLI αρχίζει και φαίνεται μετά τα 1280χ1024.

Δλδ χωρίς SLI μία κάρτα μπρεί να πιάνει στα 800χ600 70fps. Με SLI στα 800χ600 πάλι 70 θα πιάνει. Στα 1280χ1024 που η μία κάρτα... ψοφάει, το SLI παραμένει στα 60-70 βέβαια.

Ένα μεγάλο συν για το SLI έιναι κατά τη γνώμη αν έχεις TFT οθόνη. Επείδή οι οθόνες αυτές δουλεύουν καλύτερα στις native αναλύσεις πχ 1280χ1024 εκεί το SLI συμφέρει (1280x1024=800x600).

Αν όμως έχεις CRT οθόνη και μπορείς παίζεις σε όποια ανάλυση θέλεις μάλλον συμφέρει καλύτερα η μία ισχυρή κάρτα. Εγώ λόγω CRT θα πήγαινα στην 7600 :)

@Tester21

Το Crossfire υποστηρίζεται ακόμη λιότερο από το SLI, οπότε σίγουρα είναι ρίσκο και άλλη κάρτα για Crossfire, ειδικά με τις τιμές της ATI

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα....

Πουλάς την 6600GT που έχεις τώρα.

Αγοράζεις μιά X1800GTO.

Κανείς μέχρι τώρα (από όσους ξέρω) δέν έχει μείνει ευχαριστημένος σε gaming με SLI....σχεδόν πάντα κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει στα games με τους drivers.

Η X1800GTO (dont forget...είναι 256bit) είναι ανώτερη από 7600GT....και ειδικά άν "πειραχτεί"....πλησιάζει επιδόσεις 7800GT...7900GT.

ενώ έχεις δίκιο στην αρχη μετά μας τα χαλάς. Δεν υπάρχει περίπτωση η Χ1800GTO και ξεκλείδωτη{ναι πρέπει να ξεκλειδώνει} σε X1800XL να φτάσει τις επιδόσεις της 7900GT

Link to comment
Share on other sites

Άφησα το thread για καιρό λόγο μετακόμισης τον pc :p βλέπω ότι άναψε το θέμα:)

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

έκρινα λοιπόν καλύτερο να κάνω αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο από 2x6600, το πιθανότερο είναι για 7600gt η και την X1800GTΟ που ακούστηκε για καλή.

αν και νομίζω (αφού έχω και sli mobo) θα ήταν καλύτερο κάτι σε nvidia και για μελλοντική "επένδυση"

από την άλλη, ερωτώ μήπως και υπάρξουν ασυμβατότητες λόγο του mobo με nvidia nforce 4 sli, αν παίξει καρτούλα ati.

τώρα από παιχνίδια fear, αλλα πιο πολύ age of empires 3 :060:

τέλος απότι έψαξα για κάρτες ήχου, κατέληξα στην creative s/b x-fi fatality. απλώς θα ήθελα μια επιβεβαίωση ότι η αγορά αξίζει, και/αν την έχει κάποιος αν είναι gg.

thnx again m8s :002:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.