Jump to content



Μονίμως 100% CPU Load!


didymos

Recommended Posts

Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια.

Εδώ και 3 μέρες θέτω σε λειτουργία το pc και μετά από 20 λεπτά με μισή ώρα φτάνει CPU load 100%!!

Υποψιάστηκα ιό, αγόρασα το Panda Platinum, έβαλα και το Zone Alarm, έκανα πλήρες scan στο μηχάνημα για ιούς γνωστούς, άγνωστους, spyware, τίποτα...

Έχω πελαγώσει, η δουλειά μένει πίσω, το Motherboard Monitor δείχνει 68°C στον επεξεργαστή και 39°C στο κουτί από κει που είχα 48 και 31 αντίστοιχα.

Να μην ξεχάσω: η CPU είναι AMD Athlon XP+ 1900 Mhz και η μνήμη είναι 1GB με Windows XP Pro.

Ομολογώ ότι το μηχάνημα είναι από το 2001 και η θερμοαγώγιμη πάστα έχει να αλλαχθεί 3 χρόνια τουλάχιστον αλλά αν έφταιγε αυτό η θερμοκρασία θα ανέβαινε σταδιακά. Οπότε κάτι άλλο πρέπει να είναι.

Επίσης να πω, όταν ανοίγω τον task manager, ταξινομώ τα processes κατά CPU load και βλέπω ότι δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο process με full load, πότε είναι το ένα πότε το άλλο.

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια.

Εδώ και 3 μέρες θέτω σε λειτουργία το pc και μετά από 20 λεπτά με μισή ώρα φτάνει CPU load 100%!!

Υποψιάστηκα ιό, αγόρασα το Panda Platinum, έβαλα και το Zone Alarm, έκανα πλήρες scan στο μηχάνημα για ιούς γνωστούς, άγνωστους, spyware, τίποτα...

Έχω πελαγώσει, η δουλειά μένει πίσω, το Motherboard Monitor δείχνει 68°C στον επεξεργαστή και 39°C στο κουτί από κει που είχα 48 και 31 αντίστοιχα.

Να μην ξεχάσω: η CPU είναι AMD Athlon XP+ 1900 Mhz και η μνήμη είναι 1GB με Windows XP Pro.

Ομολογώ ότι το μηχάνημα είναι από το 2001 και η θερμοαγώγιμη πάστα έχει να αλλαχθεί 3 χρόνια τουλάχιστον αλλά αν έφταιγε αυτό η θερμοκρασία θα ανέβαινε σταδιακά. Οπότε κάτι άλλο πρέπει να είναι.

Επίσης να πω, όταν ανοίγω τον task manager, ταξινομώ τα processes κατά CPU load και βλέπω ότι δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο process με full load, πότε είναι το ένα πότε το άλλο.

Τι μπορεί να φταίει;

έχω συναντήσει 2 μητρικές που έκαναν το ίδιο πράγμα, αλλά βλέποντας τη cpu σου, αποκλείεται αυτή η περίπτωση. Άνοιξε το κουτί και καθάρισε τον ανεμιστήρα της cpu, γιατί μπορεί να υπολειτουργεί λόγοω της σκόνης, το χω πάθει σε Pentium 4

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι 100% χρήση κάποιο πρόγραμμα ή service το κραταεί απασχολημένο. Άνοιξε το task manager και δες ποιο πρόγραμμα είναι μέσα απο τa processes και δοκίμασε να το σταματήσεις με end task.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι 100% χρήση κάποιο πρόγραμμα ή service το κραταεί απασχολημένο. Άνοιξε το task manager και δες ποιο πρόγραμμα είναι μέσα απο τa processes και δοκίμασε να το σταματήσεις με end task.
ειπε στο αρχικο post οτι το κοιταξε.Και εμενα μου εχει συμβει αυτο μετα απο καιρο χωρις φορματ!αν δεν θα σου ηταν κοπος και εχεις αρκετο καιρο να κανεις φορματ , θα ηταν μια καλη και σιγουρη λυση!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο που κλείνει κάθε φορά δεν θα ξαναανοίγει οπότε θα το απομονώσει το πρόβλημα....πρέπει να βάλει να εμφανίζει τη επιλογή να δείχνει τα process από όλου τους χρήστες και όχι μόνο από αυτόν που είναι logged...

Link to comment
Share on other sites

ρε θα μας τρελάνεις??? πόσες εργασίες φορτώνεις!!!!!!!!!!1:119: :101:

Όταν το μηχάνημα ήταν στα καλά του, πέταγε. Αυτό έλειπε κιόλας με 1GB μνήμη!

Τα πήρα με τη σειρά και τα έκλεινα μέχρι που έκλεισα ένα process χωρίς το οποίο το pc έπρεπε να κάνει επανεκκίνηση.

Ε τα πήρα στο κρανίο και συνέδεσα οθόνη και πληκτρολόγιο στο laptop για να συνεχίσω τη δουλειά μου.

Μάλλον για format το βλέπω να πηγαίνει το desktop...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μηχάνημα ήταν στα καλά του, πέταγε. Αυτό έλειπε κιόλας με 1GB μνήμη!

Τα πήρα με τη σειρά και τα έκλεινα μέχρι που έκλεισα ένα process χωρίς το οποίο το pc έπρεπε να κάνει επανεκκίνηση.

Ε τα πήρα στο κρανίο και συνέδεσα οθόνη και πληκτρολόγιο στο laptop για να συνεχίσω τη δουλειά μου.

Μάλλον για format το βλέπω να πηγαίνει το desktop...

και γω για φορματ θα πήγαινα στη θέση σου, πάντως μήπως έσβησε κάποιο σας svchost.exe η κάτι τέτοια νομίζω κάνουν τα ρεσταρτ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να κανεις τα εξης.Κλεισε το zone alarm γιατι καποιες φορες παρουσιαζει κατι σαν αυτο που αναφερεις,επεισης γραψε στο run(εκτελεση αν εχεις ελληνικα win)την εντολη msconfig και κλεισε απο την εκκινηση οτι δεν χρειαζετε ο υπολογιστης σου.

Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο στο ίντερνετ και 2 πράγματα έχω να σου προτείνω

1)κλείδωσε το μέγεθος του pagefile sou

2)δοκίμασε να κλείσεις για λίγο το δίκτυο να δείς αν φταίει αυτό,αν φταίει αυτό κάνε Update τους drivers της κάρτα δικτύου

3)δοκίμασε να μπείς με άλλο user profile

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι φορτώνονται πολλές εργασίες στο pc οπότε σίγουρα δημιουργούνται προβλήματα στο τρέξιμο όλων αυτών. Απ'την άλλη έχεις αρκετή μνήμη αλλά έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα. Εγώ προτείνω να κάνεις format και όταν αρχίσεις να εγκαθιστάς ξανά τα προγράμματα και τα utilities που χρησιμοποιείς κάθε φορά να παρατηρείς το cpu load από το task manager. Και όπου βλέπεις ότι δημιουργείται πάλι το ίδιο τότε μην ξαναχρησιμοποιήσεις το ίδιο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοιο προβλημα με το παλιο μου pc...το pc μου το αφηνα ανοιχτο το βραδυ για downloads με χαμηλες στροφες στην ψυκτρα του για να κοιμηθω και ξυπνουσα απο το alarm της θερμοκρασιας επειδη δουλευε στο 100% και δεν ηταν εξαιτιας των downloads αλλα μετα απο λιγα λεπτα αδρανειας του υπολογιστη αρχιζε αυτοματα να κανει defrag!! το ανακαλυψα οταν αφησα ανοιχτο το task manager μεχρι να δω τι ανοιγει αυτοματα και ειδα οτι εξαφανιστικε μολις κουνησα λιγο το mouse...σαν screen saver...δε βρηκα ρυθμηση να το απενεργοποιησω αυτο αλλα μετα απο ενα δυο format σταματησε να γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.