Jump to content



κακη συμπεριφορα ups


underachiever

Recommended Posts

Σολωμού απέναντι από το smart shop. Εκεί πήρα την δικιά μου μπαταρία κάπου στα 13€.

Ευχαριστώ για το tip.

Πήγα το Σάββατο και πήρα την μπαταρία και την έβαλα κατευθείαν.Δεν ήταν κάτι δύσκολο.

Πήρα και το mustek 800 από eshop.

Οπότε και τα 2 pc μου παίζουν με mustek τώρα.

Πάντως το manual λέει ότι το 800αρι θέλει 4 ώρες για φόρτιση, ενώ το 600αρι 8 ώρες.

Πάντως επειδή το 600αρι το έχω πάνω από 3 χρόνια, δεν μπορούσα να πω τίποτα στο μαγαζί που το πήρα και έτσι πλήρωσα κανονικά την μπαταρία.

Αλλά αφού έχει εγγύηση 2 χρόνια το καινούριο Ups και το eshop λέει ότι καλύπτει τη μπαταρία, εννοείται ότι αν γίνει καμιά στραβή στο νέο ups, θα το στείλω να την αλλάξουν.Και τσαμπέ εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Βασικά έχω το εξής πρόβλημα με το νέο ups.

Το έχω συνδέσει με USB καλώδιο και όχι με σειριακό, αφού δεν έχει η Lanparty.

Κάθε φορά που μπαίνω στο monitor program, πρέπει πρώτα να πάω στα settings για να το κάνω detect, αφού δεν το βρίσκει από μόνο του.

Μετά όλες οι ενδείξεις είναι ό,τι νάναι.

Το BatteryVoltage είναι στα 4,5V

Το NormAmp στα 1000Α.

Το Input Voltage παίζει συνέχεια στα 190-210 και έχουν και πολλές μεταβολές και οι άλλες ενδείξεις.

Επίσης στο σχεδιάγραμμα που δείχνει τη ροή του ρεύματος, έχει 1 κατεύθυνση προς Battery και μία προς Ac/Dc converter και Inverter.

Στο άλλο ups, έχει αντίθετα κατεύθυνση προς το AVR και οι περισσότερες ενδείξεις είναι πιο λογικές (πχ.Input Voltage στα 220).

Δοκίμασα και σε άλλο βύσμα usb αλλά τα ίδια.Μάλλον μέαω Usb βλέπει ό,τι νάναι.

Link to comment
Share on other sites

Το Commander Pro χρησιμοποιείς?

Για δες την τελευταία έκδοση του winpower εδώ: http://www.ups-software-download.com/winpower.htm

Μια χαρά δουλεύει!!:001:

Μήπως ξέρεις και το password που ζητάει για administrator?Δεν έχω βάλει κάτι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά την παλεύουν τα UPS?

Χτες με αυτές τις στιγμιαίες ψιλοδιακοπές που γινόντουσαν, και τα 2 UPS της MUSTEK δεν έκαναν τίποτα και έκλειναν αμέσως τα PC.

Είναι νορμάλ?Γιατί δεν τις πιάνει?

Link to comment
Share on other sites

εδω στη Πατρα απο προχθες εχουμε σοβαρο προβλημα.

Οι σιακοπες ειναι συνεχης καθε 3-4 ωρες κοβεται για αλλες 2-3 ωρες ενω οσο υπαερχει ρευμα οι τασεις εχουν τεραστιες αυξομειωσεις.

τα 1000αρια mustek μου την εχουν βγαλει μια χαρα.

εσυ τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

+1 και άπό μένα για το MGE 600 Nova. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, δηλ αν κοπει το ρεύμα το κρατάει το μηχάνημα (με 580watt τροφοδοτικό) αλλά σε στιγμιαίες απώλειες ρεύματος κλατάρει τελείως και κλείνει το pc. Στο 2ρο pc που έχω, με μουφα τροφοδοτικό στα 350watt, έχω το ΤurboX Ups του Πλαισίου στα 650 και είναι πολύ αξιόπιστο και δυνατό. Έχω πάνω το router, 2xΜyΒook, τον printer και το κατεβαστήρι και δεν έχει κολώσει ούτε μια φορά! Είμαι πολύ ευχαριστημένος απτο TurboX (να πω την αλήθεια δεν το περίμενα, μου το σύστησε ένας φίλος που δουλεύει στο Πλαίσιο) και κατά 99% (μετά την αγορά μνημών) θα "χτυπήσω" το μεγάλο 1500αρι για να είναι πιο άνετο το main pc και η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά τι παίζει με διακοπή ρεύματος στο LAN?

Είχα προχτές 1 διακοπή και τα 2 pc είναι πάνω σε mustek.

Πάω από το pc που ήμουν μπροστά να μπω στο ανοιχτό remote connection που είχα από πριν και έβγαζε 1 μαύρη οθόνη με 1 εικονίδιο δικτύου να αναβοσβήνει πάνω δεξιά με 1 κόκκινο Χ.

Το άλλο pc δούλευε κανονικά πάντως.Πήγα και το έκλεισα με το χέρι.

Τι παίζει με το ρεύμα και χάλασε το lan στη διακοπή?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με διακοπή ρεύματος στο LAN?

Είχα προχτές 1 διακοπή και τα 2 pc είναι πάνω σε mustek.

Πάω από το pc που ήμουν μπροστά να μπω στο ανοιχτό remote connection που είχα από πριν και έβγαζε 1 μαύρη οθόνη με 1 εικονίδιο δικτύου να αναβοσβήνει πάνω δεξιά με 1 κόκκινο Χ.

Το άλλο pc δούλευε κανονικά πάντως.Πήγα και το έκλεισα με το χέρι.

Τι παίζει με το ρεύμα και χάλασε το lan στη διακοπή?

Router έχεις έτσι;

Προφανώς δεν είναι σε UPS και με την διακοπή έκανε reset, να υποθέσω;

Όσον αφορά τις μικροδιακοπές, εμένα το Merlin Gerin Nova 1100 τα πιάνει όλα και δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Υ.Γ. Πάντως κακώς προτείνονται για καλά UPS τα Mustek (κατά την γνώμη μου)...

Link to comment
Share on other sites

Router έχεις έτσι;

Προφανώς δεν είναι σε UPS και με την διακοπή έκανε reset, να υποθέσω;

Όσον αφορά τις μικροδιακοπές, εμένα το Merlin Gerin Nova 1100 τα πιάνει όλα και δεν έχω πρόβλημα κανένα.

Υ.Γ. Πάντως κακώς προτείνονται για καλά UPS τα Mustek (κατά την γνώμη μου)...

Καλά όντως ήταν κουλό αυτό που ρώτησα.Δεν το σκέφτηκα.

Οπότε καιρός να μπει το ρούτερ στο UPS.

Πώς το κάνουμε αυτό όμως?

Τι επέμβαση θέλει στο καλώδιο για να προσθέσω καλώδιο με αυτό το 3πολικό που μπαίνει στο UPs?Απλά ανοίγω το καλώδιο του ρούτερ, κόβω την άκρη, βρίσκω 3 καλώδια και τα ενώνω ένα ένα με ένα καλώδιο που τελειώνει σε 3πολικό ή θέλει κάτι άλλο?

Και κάτι σημαντικό.Επηρεάζεται καθόλου η ADSL σύνδεση από το ρεύμα?

Ξέρει κανείς αν γίνεται το Mustek να αναφέρει κάθε στιγμή, πόσα Watt χρησιμοποιούν αυτά που είναι συνδεδεμένα στην μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλά όντως ήταν κουλό αυτό που ρώτησα.Δεν το σκέφτηκα.

Οπότε καιρός να μπει το ρούτερ στο UPS.

Πώς το κάνουμε αυτό όμως?

Τι επέμβαση θέλει στο καλώδιο για να προσθέσω καλώδιο με αυτό το 3πολικό που μπαίνει στο UPs?Απλά ανοίγω το καλώδιο του ρούτερ, κόβω την άκρη, βρίσκω 3 καλώδια και τα ενώνω ένα ένα με ένα καλώδιο που τελειώνει σε 3πολικό ή θέλει κάτι άλλο?

Και κάτι σημαντικό.Επηρεάζεται καθόλου η ADSL σύνδεση από το ρεύμα?

Ξέρει κανείς αν γίνεται το Mustek να αναφέρει κάθε στιγμή, πόσα Watt χρησιμοποιούν αυτά που είναι συνδεδεμένα στην μπαταρία?

Γυμνώνεις τα καλώδια και συνδέεις την φάση, τον ουδέτερο και την γείωση ανάλογα (προσοχή στα χρώματα), αφού πρώτα έχεις περάσει και ένα θερμοσυστελόμενο κατάλληλο για την ένωση (εναλλακτικά χρησιμοποιείς μονωτική ταινία). Με τα ρεύματα τώρα... αφού 220V έπαιρνε πριν, 220V θα παίρνει και τώρα. Ο μεταχηματιστής του router θα φροντίσει για τα περαιτέρω (παροχή χαμηλής τάσης).

Πρόβλημα με το ρεύμα δεν θα έχεις (το αντίθετο μάλιστα) αφού πλέον το Router θα παίρνει φιλτραρισμένη και με σωστές κυματομορφές τροφοδοσία (από το UPS).

Τσέκαρε μόνο ότι το UPS σου προστατεύει από πτώση τάσεως τρείς συσκευές (οθόνη, pc, router) και ότι δεν είναι όπως συνήθως, δηλαδή 2 θύρες για προστασία από πτώση τάσεως συν μία ακόμα με μόνο απλό Surge protection.

Δες τι λέει στο manual του UPS σου!

Υ.Γ. Νομίζω ότι θα συνδέσεις το router με καλώδιο τροφοδοσίας που να τελειώνει σε 'Y' αρσενικό, κατευθείαν πάνω στο UPS.

Link to comment
Share on other sites

Γυμνώνεις τα καλώδια και συνδέεις την φάση, τον ουδέτερο και την γείωση ανάλογα (προσοχή στα χρώματα), αφού πρώτα έχεις περάσει και ένα θερμοσυστελόμενο κατάλληλο για την ένωση (εναλλακτικά χρησιμοποιείς μονωτική ταινία). Με τα ρεύματα τώρα... αφού 220V έπαιρνε πριν, 220V θα παίρνει και τώρα. Ο μεταχηματιστής του router θα φροντίσει για τα περαιτέρω (παροχή χαμηλής τάσης).

Και δε μου λες..Το ρούτερ έχει ένα καλώδιο ρεύματος που τελειώνει σε 1 μεγάλο σαν μετασχηματιστή.Αυτό έχει πάνω του τους 2 πόλους που μπαίνουν στη μπρίζα.

Αν εγώ κόψω οπουδήποτε το καλώδιο, αυτό το πράγμα το χάνω.

Αυτό δεν παίζει ρόλο στην ομαλή μεταφορά του ρεύματος προς το ρούτερ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Tom....θα μας τρελλάνεις! Λοιπον:

Θα κόψεις την άκρη που πάει στην πρίζα (από τον μετασχηματιστή). Ακόμα και αν τον καταστρέψεις, βρίσκεις πανεύκολα άλλον. Αν θες για σιγουριά αγόρασε έναν νέο με ίδια χαρακτηριστικά με αυτόν του router και πειραματίσου πάνω σε αυτόν instead!

Θα συνδέσεις καλώδιο αρσενικό 'Υ' στην άκρη (σαν αυτά που ήδη πάνε στο UPS σου).

Λογικά, οι συσκευές χαμηλής κατανάλωσης δεν έχουν γείωση, ή πιο σωστά γειώνονται από το κέλυφος τους (chasis grounding) και όχι από την πρίζα (signal grounding) ούτε μέσω άμεσης γείωσης (Earth grounding), οπότε μάλλον θα την αφήσεις εκτός. Θα συνδέσεις τα άλλα δύο ανάλογώς και τέλος! Που μπερδεύτηκες δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.